تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ دي ساعت ۲۱:۵۰ بازدید: 386      نظرات: 0      کد مطلب: 14078

نقدی بر پانزدهمین هفته فیلم،فیلمنامه و عکس مهاباد

سینا الیاسی‌زاده


با نهایت تشکر از عوامل اجرایی پانزدهمین هفته فیلم و عکس مهاباد که در دیماه سال جاری در مهاباد توسط انجمن سینمای جوان مهاباد و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد چند نکته ای را در حد انتقاد بیان می کنم: 
1. معمولا مهمترین نکته و تاثیر مثبت در برگزاری جشنواره ها ایجاد فضایی صمیمی و خودمانی است برای به نمایش گذاشتن فیلم ها و شکل گرفتن بحث و گفتوگو بین عوام مردم و فیلمسازان که متاسفانه در این دوره اتفاقی که افتاد آن است که تعداد زیادی از فیلمسازان هیچ ارزش و احترامی برای فیلم خود قائل نشده و به تماشا و نقد و بررسی فیلم خود نیامدند. که تقریبا در مواقع خاصی به این نحو اتفاق می افتد. 
2. معمولا سخت ترین و دشوارترین فرآیند در هر محفل رقابتی ، داوری آن محفل است. 
که معمولا داورها یا سلیقه ای با آثار برخورد می کنند یا به شیوه ی مافیایی که گزینه ی دوم بسیار بیشتر در کشورمان خودنمایی می کند و در مهاباد نیز عاری از آن نبود. 
هیئت داوری فیلم ها معمولا باید متشکل از افرادی باشد که آثار چشمگیری در حوزه ی سینما ارائه کرده باشند و یا تئوریسینی قابل در آن حوزه باشند اما متاسفانه در این محفل به جز یکی از اعضای هیئت داوری بقیه معاف از این وضعیت و شرایط بودند و بیشر برای تکمیل ظرفیت حضور داشتند تا داوری. 
4. هدف از برگزاری هفته های فیلم و عکس شهرستانی ایجاد رقابتی درست و سالم بین فیلمسازان شهرستان و یا جنوب استان با یکدیگر و جوانان حوزه ی سینما است و باید باعث پیشرفت حوزه ی سینمای جوان آن شهرستان شود نه پسرفت آن شهرستان و دلگرمی باشد برای جوانان شهرستانی ، که در این دوره بیشترین خدمت به عزیزان پایتخت نشین و اساتید حوزه ی فیلم بلند همانند (جایزه ی صداگذاری: به پرویز آبنار) که داور عزیز جشنواره شناختی از آن ندارد و آن را پرویز آبان صدا کرد ،تعلق گرفت. 
و در نهایت خدا کند مدیوم تلویزیون  و ارزش های آن با مدیوم سینما تداخل پیدا نکند. 
به امید بالارفتن سطح هفته فیلم و عکس مهاباد در دوره شانزدهم و نه به ماندن سطح آن در سطح مجری برنامه.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد