تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۱:۳۵ بازدید: 1409      نظرات: 3      کد مطلب: 2392

انتشار فیلم در فضای مجازی منجر به دستگیری عاملان کشتار بی رحمانه رودک در استان کوردستان شد


رئیس اداره حفاظت از محیط زیست دهگلان گفت: انتشار فیلم در فضای مجازی تلگرام منجر به دستگیری چهار نفر از عاملان کشتار بی رحمانه یک قلاده رودک (گورکن) در این شهرستان شد.

خرداد امسال فیلمی در فضای مجازی تلگرام این شهرستان منتشر شد که چند نفر پس از زنده گیری یک قلاده رودک (گورکن) به شیوه ای خشونت بار و به صورت غیرمتعارف آن را از بین بردند.

وی اضافه کرد: در فیلم منتشر شده یکی از متهمین با قیچی باغبانی مبادرت به کوبیدن ضربات متعدد به گلوی حیوان نموده و به طرز بی رحمانه ای سبب زجرکش شدن آن می شود.

وی اظهار کرد: انتشار این فیلم موجب جریحه دار شدن و رنجش خاطر افکار عمومی جامعه شد با توجه به مجرمانه بودن عمل این افراد، نیروهای یگان محیط زیست دهگلان وارد عمل شدند. مجیدی گفت: با شکایت اداره محیط زیست دهگلان پرونده ای در مراجع قضایی تشکیل و علیه متهمان اعلام جرم شد.
وی افزود: با همکاری جوامع محلی این چهار نفر شناسایی و با تشکیل پرونده به مقامات قضایی معرفی شدند.
**
گورکن یا رودک جانوری مهره دار و از خانواده راسویان است که در مناطق جنگلی و استپی زیست می کند.
گورکن ها بدن کوتاه و چاق و پاهای کوتاه دارند که برای کندن مناسب بوده و سر آن ها مثل راسو کشیده است و گوش های کوچک دارند.


گورکن ها صورتی سیاه با چند لکه سفید دارند و بدنشان خاکستری رنگ و خطوطی با رنگ روشنتر از سر تا دم را می پوشانده و پاهایشان تیره رنگ و شکمشان خاکستری روشن استطول گورکن ۹۰ سانتیمتر و وزنش ۱۰ کیلوگرم بوده و گورکن ها روز را در لانه های زیرزمینی می گذارند و شبها جهت شکار و تغذیه بیرون می روند.
بعضی از این لانه ها بسیار بزرگ و پیچیده بوده و گورکن ها انفرادی و یا گروهی (از ۲ تا ۱۵) زندگی می کنند و از خود و بچه هایشان با سرسختی دفاع می کنند، حتی در مقابله با حیوانات بزرگتری مثل گرک یا خرس. سرعت دویدنشان می تواند به ۳۰ کیلومتر در ساعت برسد و پنجه های نیرومندش را برای نفوذ به لانه موریانه یا کندن زمین برای جست وجوی غذا به کار می برد.


گورکن ها موجوداتی خجالتی و شبگردند و همه انواع گورکن ها مهارت زیادی در حفر کردن زمین دارند و با استفاده از چنگال های دراز پاهای جلوی خود، زمین را می کنند تا غذا به دست آورند.


این جانوار مهره دار عمری حدود 15 سال دارد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

افشین شیفی ۱۳۹۵/۹/۱۹
به نظر من باید اون حیوان رو چیکار کرده .با همون روش جون او چند نفر رو گرفت.خدایش نباید از اونا گذشت .باید مجازات بشن
6
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۹/۱۹
هرجانداری حق زنده بودن دارد مخصوصا انهایی که هیچ زیان وضرری برای محیط زیست ندارند پس چرا ادمیزاد باید اینقدر سخت دل باشد انهم بااین بیرحمی دستشون دردنکنه که دستگیرشون کردند
4
1
پاسخ به این اظهارنظر

یاور ۱۳۹۵/۹/۱۹
از کسانی که از این کارا میکنند نباید گذشت .هر بژی کورد و کوردستان

نظر خود را براي ما ارسال كنيد