تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر ساعت ۲۰:۵۲ بازدید: 504      نظرات: 0      کد مطلب: 12988

روز جهانی معلولان در مهاباد گرامی داشته شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز 12 آذرماه برابر 3 دسامبر روز جهانی معلولان در مهاباد همزمان با سراسر جهان  در سالن فجر گرامی داشته شد.
مهران یوسفی رییس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: از جمعیت 4 هزار و 380 نفری معلولان این شهرستان، برای 3 هزار و 600 نفر کمیسیون پزشکی تشکیل و شدت و میزان معلولیت آنها تشخیص داده شده است.
وی افزود: نزدیک به 2 هزار و 300 کارت معلولیت برای افراد تحت پوشش به عنوان کارت شناسایی به منظور بهره‌مندی از مزایا صادر شده است.
یوسفی تصریح کرد: در سال‌جاری با توجه نیازمندی خانواده‌ها و شدت معلولیت مستمری افراد تحت پوشش بر اساس بعد نفرات افزایش یافته است به نحوی که حق پرستاری از حداکثر 220 هزار تومان به حداکثر 540 هزار تومان افزایش یافته است.
رییس اداره بهزیستی شهرستان با انتقاد از عدم حضور برخی مسوولان مهاباد بدلیل عدم شرکت در مراسم اظهار کرد: احتمالا برخی از ادارات به‌علت پیگیری اداره بهزیستی در خصوص مناسب سازی فضاهای عمومی و یا تأخیر در اعتبارات مناسب سازی از شرکت در این مراسم صرف نظر کرده‌اند.
وی در ادامه ضمن تقدیر از اقدامات شهرداری برای مناسب سازی فضاهای شهری افزود: مناسب سازی پیاده‌روهای شهر با توجه به رکود اقتصادی شهرداری‌ها یکی از اقدامات ارزنده در این زمینه است و اداره بهزیستی نیز با توجه به وضعیت درآمدی شهرداری‌ انتظاراتش را مطرح می‌نماید.
یوسفی تصریح کرد: برخی ادارات شهرستان مهاباد مناسب سازی فضاهای خود را شروع کرده‌اند ولی نواقصی در اجرای آن مشاهده می‌شود که امیدواریم تا پایان سال برطرف شوند.
قادر احمدزاده ضمن تبریک روز معلولان در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: ورزشکاران معلول شهرستان مهاباد در سال 98 در زمینه‌های مختلف ورزش 8 مدال رنگارنگ کسب کنند.
وی افزود: در رشته والیبال نشسته  مقام سوم را کسب کردند و در مسابقات پرتاب وزنه و دو میدانی مقام‌های اول استانی و سوم کشوری را کسب کردند و در رشته قایقرانی مقام اول را کسب کرده‌اند.
شیرکو معروفیان معاون جامعه معلولین مهاباد نیز در ادامه به بررسی مشکلات معلولان شهرستان مهاباد با بیان اینکه مشکلات معلولان در چند سال کاهش روندی کاهشی را تجربه کرده اظهار کرد: برخی مشکلات همچنان جامعه معلولین شهرستان را در تنگنا قرار داده و یکی از مهمترین این مشکلات اشتغال معلولان و پایین بودن مسمتری است.
وی افزود: نبود مسکن و نبود طرح‌های حمایتی برای مسکن معلولان از دیگر مشکلات معلولان شهرستان است به نحوی که پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن ژینو که مخصوص معلولان است پیشرفت فیزیکی کمتر از 30 درصد را دارد و این امر نیازمند توجه ویژه مسوولان است.
معروفیان تصریح کرد: عدم اجرای مواد قانون حمایت از معلولان و عدم مناسب سازی فضا برای حضور بدون مشکل معلولان در جامعه نیز جزو مطالبات معلولان شهرستان مهاباد است.
وی در پایان به ارائه گزارشی از عملکرد جامعه معلولین شهرستان اظهار کرد: کمک هزینه تهیه مسکن برای یک خانواده در شهر گوک تپه، کمک هزینه ازدواج برای زوجین، بسته‌های معیشتی در مناسبت‌های مختلف، استخدام و بکارگیری معلولان و اشتغالزایی، برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی و مسابقات و پیگیری مشکلات معلولان با مراجعه به مسوولان شهرستانی و استانی بخشی از عملکرد این سازمان در هشت ماهه سال‌جاری می‌باشد.
در این مراسم از 40 نفر از معلولان ورزشکار، کارآفرین و کارمندان اداره بهزیستی و جامعه معلولین این شهرستان در بخش‌های مختلف تقدیر به عمل آمد.  
پایان مراسم نیز با برگزاری چند مسابقه سوالی وارائه چند قطعه موسیقی از سوی هژیر کوکه‌ای همراه بود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد