تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۵ آذر ساعت ۲۱:۵۳ بازدید: 536      نظرات: 0      کد مطلب: 12950

اقلیم کوردستان فرصتی برای شکوفایی صنعت آذربایجان غربی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی بازار اقلیم کوردستان را فرصتی برای شکوفایی صنعت و تجارت استان آذربیجان غربی اعلام کرد.

غلامرضا بابایی در جلسه رفع موانع تولید و نشست با فعالین اقتصادی شهرستان مهاباد اظهار کرد: روی گردانی مردم در اقلیم کوردستان از کالاهای کشور ترکیه و استقبال از کالای ایرانی فرصتی بسیار را برای شکوفایی صنعت و تجارت استان آذربایجان غربی فراهم کرده است.

وی افزود: بازار 4 میلیارد دلاری اقلیم کوردستان می‌توان چرخ توسعه بسیاری از کارخانجات این استان را با جهشی چند برابر بچرخاند.

بابایی تصریح کرد: تفاوت نرخ ارز و همسایگی این استان با 3 کشور بصورت مستقیم و 1 کشور بصورت غیر مستقیم زمینه را برای صادرات کالاها ایجاد کرده به نحوی که کارخانجات این استان باید ساعات تولید خود را به منظور صادرات کالا افزایش دهند.

وی در خصوص عدم تمدید کارت بازرگانی برخی کارخانجات منطقه برای صادرات کالا اظهار کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره مالیاتی استان، مالیات کارخانجات بصورت پله‌کانی بدون پیش پرداخت قسط بندی می‌شود.

بابایی اضافه کرد: عدم صدور مجوز برای صادرات کالاهای صنعت دام، طیور به دلیل واردات مواد اولیه با نرخ ارز دولتی است و در شرایطی که واردات با نرخ دولتی صورت گرفته، صادرات کالای تولید شده منطقی به نظر نمی‌رسد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی در پایان با اشاره به ظرفیتبالای شهرستان مهاباد در زمینه توسعه معادن اظهار کرد: مهاباد و تکاب بیشترین میزان جذب اعتبارات را محل اعتبارات معادن استان داشته‌اند.

پریسا عابدپور معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه اظهار کرد: آسفالت روستا‌های گرده‌بردان، وزنده‌ری این شهرستان از محل اعتبارات معادن تأمین شده و آسفالت جاده آفان، برهان نیز در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه از اجرای طرح احیای معادن کوچک در سطح استان آذربایجان غربی خبر داد و گفت: تمامی معدن‌کارانی که دارای مشکلات فنی، مالی، زیرساختی و اکتشاف حین استخراج هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان نسبت تکمیل پرونده اقدام کنند، در قالب این طرح همه مشکلات معادن غیر فعال از جمله مسایل مالی، ماشین‌آلات، راه دسترسی در سطح کشوری طرح و بررسی و برای هر واحد نسبت به علت غیرفعال بودن تصمیم‌گیری خواهد شد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد