تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۲۵ آبان ساعت ۱۰:۲۰ بازدید: 1233      نظرات: 0      کد مطلب: 12920
غایب بزرگ اما قابل پیش بینی

مهاباد از مسابقات والیبال کشور جا ماند


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، تیم والیبال مهاباد بدلیل نبود اسپانسر و برنامه مشخص از مسابقات لیگ دسته یک کشور جا ماند.
قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ دسته یک والیبال کشور با شرکت ۱۹ تیم از سراسر کشور انجام شد و تیم والیبال مهاباد به دلیل ثبت‌نام نکردن در این مسابقات حضور نخواهد داشت.
والیبال مهاباد به عنوان یکی از ورزش‌های پرطرفدار و با سابقه استان و کشور بدلیل مشکلات مالی، عدم مدیریت کارآمد و اختلاف مربیان و مسوولان علی‌رغم ظرفیت‌های بالای این رشته بار دیگر هوادارن پرشور مهابادی را ناامید کرد.
تیم والیبال مهاباد که چند سال گذشته علی‌رغم صعود نکردن به سوپر لیگ با کسب نتیجه‌های درخشان بارقه‌های امیدی در دل هوادارن این شهرستان و حتی شهرهای همجوار ایجاد کرده بود اما عدم برنامه‌ریزی مناسب، عدم حمایت مسوولان و اختلافات خسته کننده برخی مربیان و بزرگان این رشته در شهرستان این ورزش پرطرفدار را در سراشیبی سقوط قرار دارد، به نحوی که نتایج کسب شده در چند سال گذشته با طی کردن یک نمودار رو به اوج حالت نزولی به خود گرفت و هرسال با کسب نتایج ضعیف‌تر نست به سال گذشته پیش بینی‌ها را به این رو سوق داد که این تیم در صورت عدم بازنگری کلی و اساسی بار دیگر نمی‌تواند در این رقابت‌ها حضور پیدا کند.
اگرچه حضور این تیم به افزایش شور و نشاط اجتماعی در بین جوانان این شهرستان منجر می‌شد اما سرمایه‌گذاری‌های غیر منطقی مسوولان این شهرستان و عدم اتفاق نظر برای توسعه واقعی، علمی و عملی ورزش در شهرستان بار دیگر یک تیم پر طرفدار و با ظرفیت را که می‌توانست به سکوی پرتابی برای نوجوانان و جوانان با استعداد این شهرستان تبدیل شود، نادیده گرفته شد تا بار دیگر استعداد بازیکنان بومی این شهرستان قربانی سیاست گذاری‌های نامناسب و اعمال سلیقه مسوولان شود.
پیوستن یک بازیکن مهابادی به تیم سوپر لیگی شهرداری ارومیه اگرچه نشان از موفقیت وی دارد اما کوچ اجباری خانواده وی به شهری دیگر تنها برای جلوگیری از ازبین نرفتن استعدادش حاکی از آن است که ساز و کاری مناسب برای پیشرفت استعدادهای جوانان در این شهرستان وجود ندارد و اداره ورزش و جوانان نیز در چند سال گذشته بسیار منفعل و بدور از هرگونه نظارت و برنامه‌ریزی تنها مطیع برنامه‌های افرادی بوده تیم‌داری کرده‌اند.
 
*تأسیس آکادمی والیبال و باشگاه‌های ورزشی*
ایده تأسیس آکادمی والیبال و استفاده از تجربیات بازیکنان حرفه‌ای شهرستان ایده‌ای بسیار جذاب، علمی و حرفه‌ای بود که توسط برادران پیروت‌پور بار دیگر بارقه‌های امیدی در دل هواداران و نخبگان و ورزش دوستان ایجاد کرد اما این ایده نیز تاکنون اجرایی نشده و ساز و کار مشخصی برای آن تعریف نشده تا به مرحله اجرا برسد.
تجربه تلخ تیم‌داری های مسوولان در سال‌های گذشته بیشتر تیم‌های ورزشی این شهرستان را قربانی اهداف و بی‌برنامه‌گی ‌آنها کرده و تا زمانیکه سیاست‌گذاری با تأکید بر پرورش تیم‌های پایه، کشف استعداد و پرورش نوجوانان در زمینه ورزش صورت نگیرد وضعیت بسیاری از تیم‌های ورزشی این شهرستان به‌همین منوال خواهد بود.
وعده تیم منسجم، با برنامه و قدرتمند اولین اظهار نظر بعد از بسته شدن پرونده تیم والیبال در مسابقات دسته یک کشور بود که با گذشت یکسال اقدام موثر و ملموسی برای آن صورت نگرفت و تنها در این اواخر تکاپوهایی بدون نتیجه برای تشکیل تیم بدون پشتوانه تنها با پشت بستن به قول‌های برخی افراد و اسپانسرها صورت گرفت.
ایده تشکیل آکادمی ورزش والیبال تاکنون بدون نتیجه مانده و همزمان با آن تأسیس باشگاه، تشکیل تیمی منسجم و با برنامه توسط افراد حرفه‌ای و کادر مجرب همچنان مغفول مانده است.
 
*نبود مدیریت حرفه‌ای و عملکرد حرفه‌ای در والیبال مهاباد*
محبوبیت ورزش والیبال در مهاباد به اندازه‌ای است که توجه بسیاری از شهروندان و حتی مسوولان ورزش و جوانان را از تدوین برنامه‌ای حرفه‌ای و مدیریت حرفه‌ای محروم کرده به نحوی که مدیریت تیم در خصوص انتخاب بازیکنان، جذب اسپانسر، تمرینات، مربی و ... تنها توسط افرادی انجام می‌شود که اگرچه با جان و دل در خدمت تیم و والیبال شهرستان هستند اما توانمند علمی و حرفه‌ای آنها در سطح تیم‌داری پایدار در عرصه سوپر لیگ کشور و یا توسعه ورزش والیبال شهرستان نمی‌باشد.
وجود مدیریت منسجم از موارد بسیاری مهمی است که نبود آن در چند سال گذشته احساس شده ولی هربار در بحران‌هایی همچون نبود بودجه، حقوق بازیکنان و سفرهای این تیم به شهرهای دیگر خود را نشان داده است.
تیم‌داری مسوولان شهرستان و یا تزریق مستقیم بودجه و تأمین مالی تیم والیبال توسط آنها اگرچه درنظر بسیاری جوانمردی و دلواپسی آنها نسبت به والیبال نشان داده ولی از دیگر مشکلات همیشگی در والیبال بوده، به نحوی که حتی مدیریت، مربیان و بازیکنان تیم در ازای تزریق بودجه باید مطیع سیاست‌ها و یا تصمیم گیری‌های آنها باشند. 
تا زمانیکه باشگاهی با برنامه مشخص در زمینه والبیبال توسط تیمی تخصصی در این شهرستان تأسیس و اداره نشود کماکان باید شاهد اعمال نظر، بازیکنان، مسوولان و افراد خارج از مدیریت تیم‌ باشیم و در کنار آن انتقادهای مخالفان نیز کنار آمد، چراکه صعود به سوپر لیگ اگرچه موفقیتی بزرگ است اما سقوط از آن بسیار نا امیدکننده‌تر خواهد بود.
 
بهرحال رقابت‌های لیگ دسته اول والیبال کشور از ماه آینده در ۲ گروه به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود و مدیران، مسوولان و نخبگان ورزشی 1 سال فرصت دارند تا با تصمیمی حرفه‌ای مدیریتی حرفه‌ای را بنا نهند که هم تضمینی برای رشد این ورزش و هم تیم‌داری در عرصه رقابت‌های سوپر لیگی را رقم زنند.
در گروه اول این مسابقات تیم‌های مقاومت تهران، شهرداری قزوین، عقاب نهاجا، فرش حداد اصفهان، سفیر جوان رامسر، پاس گرگان، شهروند نکا، مجتمع صنعتی اسفراین، خاتم جوان اردکان، افق قم و وارنا شهر باران و در گروه دوم تیم‌های اسپرت هوشیار تبریز، خوش‌سیما آمل، میلاد نور رامسر، گل‌نقش اران و بیدگل، کیمیاگر تهران، نیروی زمینی، دشتستان بوشهر، شهرداری جوان ارومیه و شهرداری کرج حضور دارند.
چهار تیم برتر هر گروه، به مرحله پلی‌آف این رقابت‌ها صعود می‌کنند و در نهایت هشت تیم برای مشخص شدن رده‌بندی پایانی، به شکل رفت و برگشت به رقابت می‌پردازند.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد