تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان ساعت ۱۷:۴۰ بازدید: 642      نظرات: 1      کد مطلب: 12903

نشست تخصصی طرح سیپای تالاب کانی‌برازان مهاباد برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نشست تخصصی بررسی الگوی مدیریت طرح مدیریت تالاب کانی برازان (CEPA) با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و تالاب در فرمانداری مهاباد برگزار گردید.
در این نشست رزاق حسن‌پور معاون اداره محیط زیست شهرستان مهاباد در تشریح الگوهای مدیریت تالاب کانی برازان اظهار کرد: تدوین طرح مدیریت این تالاب جزو تجربه‌های موفق در زمینه مدیریت تالاب‌ها در کشور و جهان است به نحوی که از طرح مدیریتی تالاب کانی برازان مهاباد به عنوان 7 تجربه برتر جهان نام برده شده است.
وی افزود: در این طرح چندین کارگروه تخصصی بهمراه اعضای آن  با مشارکت مردم، سازمان‌های مردم نهاد و کارشناسان تشکیل شده است.
حسن‌پور تصریح کرد: سیپا مفهوم چهار حوزه (ارتباطات، آموزش، مشارکت و افزایش آگاهی) و تداعی‌کننده دیگر مفاهیم از جمله ظرفیت‌سازی و توانمندسازی در حوزه حفاظت از تالاب‌هاست که برای نخستین بار در کشور طی سال ۱۳۹۷ در تالاب «کانی‌برازان» مهاباد به صورت پایلوت اجرا شد.
معاون اداره محیط زیست شهرستان مهاباد هدف کلی از برنامه سیپا را محافظت و بهره‌برداری خردمندانه از تالاب‌ها به شکلی که منافع بهره‌برداران و ذینفعان را در برگیرد، عنوان کرد و افزود: این ارزیابی موسسه حیات زمین از طرح سیپا (CEPA) تالاب کانی‌برازان مهاباد نشان‌دهنده اجرای موفق آن است.
حسن‌پور در پایان خواستار توجه بیشتر ادارات شهرستان برای تأمین آب پایدار به تالاب کانی برازان شد.
در ادامه معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد بر لزوم معرفی این جاذبه بین المللی از طریق مشارکت همه جانبه دستگاه‌ها و  رسانه‌ها تأکید کرد.
خشایار صنعتی در این نشست اظهار کرد: تالاب کانی برازان مهاباد به عنوان یکی از جذاب ترین تالاب‌های کشور و حتی منطقه در بین گردشگران و حتی شهروندان محجور مانده به نحوی که اقدام موثری برای سوق دادن گردشگران به این جاذبه و شاناساندن آن به عنوان ارزشمندترین تالاب شهرستان و کشور صورت نگرفته است.
وی افزود: فصل پاییز به عنوان بهترین فصل برای جذب گردشگران طبیعت دوست و طرفداران تالاب عملا بدون برنامه مشخصی درحال اتمام است و بخشی از زیرساخت‌های آن ازجمله راه دسترسی، تابلوهای راهنمایی و... آماده نیست.
صنعتی تصریح کرد: کانی برازان با مساحتی بیش از 900 هکتار وبرخورداری از سایت پرنده نگری، گونه‌های جانوری متنوع و تنوع زیستی باید به جاذبه مسلم و اصلی شهرستان برای شهروندان و گردشگران تبدیل شود و این امر نیازمند مشارکت همه جانبه و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها می باشد.
وی اضافه کرد: پیشنهاد برگزاری جام‌های مختلف ورزشی، تورهای گردشگری مختلف و جشنواره‌های سنتی، باستانی و هنری گزینه‌های بسیار مهمی برای معرفی این تالاب است.
اسماعیل آهنگری کارشناس طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از طرح سیپا مربوط به تالاب کانی برازان مهاباد به عنوان طرح برتر موسسه بین المللی حیات زمین در سال 2019 خبر داد و گفت: : موسسه حیات زمین ( world life institute) در تازه‌ترین ارزیابی خود طرح سیپا (CEPA) تالاب «کانی‌برازان» مهاباد را به عنوان یکی از ۱۰ تجربه موفق دنیا در سال میلادی جاری معرفی کرده است.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۸/۲۲
تالاب تو بحرانه الان اب توش نمونده الان فصل مهاجرت پرندگان بدادشون برسین

نظر خود را براي ما ارسال كنيد