تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر ساعت ۱۰:۲۹ بازدید: 391      نظرات: 0      کد مطلب: 12825

نگذاریم چراغ مطبوعات خاموش شود

فردین کمانگر/ رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور


مدتی است که اقتصاد کشور به سوی آرامی می‌رود و قیمت‌ها و نرخ خدمات به ثبات رسیده است و این مهم تاثیر بسزایی در حوزه رسانه داشته است اما این وضع در خور شان مطبوعات کشور نیست. 
پرداختن به مشکلات مطبوعات و فعالان رسانه‌ای یکی از موضوعاتی است که بارها در رسانه‌های جمعی و محافل مختلف به آن پرداخته شده است و هنوز درمانی مناسب برای آن پیچیده نشده است و شاهد سکوت در مقابل مرگ مطبوعات هستیم. 
عصر حاضر را «عصر ارتباطات» نامیده اند، عصری که به دلیل وجود کاربرد وسایل ارتباط جمعی شکل نوینی یافته و تحولات جامعه بشری را تحت الشعاع قرار داده است . رسانه ها به عنوان بخشی از ساختار نوین جامعه و یکی از دستگاه های فراگیر و گسترده در دسترس همگانی ، در تمامی جوامع نقش مهمی را در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و... ایفا می کنند. 
مطالبی که عنوان شد به نقش رسانه در توسعه یک جامعه اشاره دارد رسانه ها رسالت آگاهی دهی و روشنگری جامعه را بر عهده دارند و سعی دارد با نظارت بر عملکرد دستگاه های دولتی نقش نظارتی هم ایفا کند اما امروز حال و روز رسانه ها و به ویژه مطبوعات در کشور مناسب نیست، کاهش تیراژ، تعطیل هفته نامه‌های محلی، رکود در صنعت چاپ و نشر، کمبود و گرانی کاغذ و افزایش هزینه‌های  فیلم و زینک، تعدیل نیرو های انسانی در برخی از رسانه ها و به ویژه مطبوعات،  افزایش بیکاری افراد تحصیل کرده و با تجربه در حوزه رسانه از مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد که بخشی از مشکلات به تحریم های ظالمانه کشورهای  به ظاهر ابر قدرت بر ضد کشورمان است و بخشی دیگر نشآت گرفته از سوء مدیریت می باشد.  
از جمله مشکلات این حوزه می‌توان گفت که خبرنگاری و روزنامه نگاری هنوز در کشور هویت ندارد در چند دهه گذشته سعی شد که با تصویب لایحه سازمان نظام جامع رسانه در کشور، حوزه رسانه را سامان دهی کنند اما تاکنون این امر محقق نشده است  و امروز شاهد آن هستیم که خبرنگاران و روزنامه نگاران از حقوق اولیه نیز برخوردار نیستند بسیاری از خبرنگاران به صورت حق التحریری در رسانه ها فعالیت می کنند که در بسیاری موارد، حقوق آنها کمتر از ۷۰۰ هزار تومان می باشد از دیگر حقوق و مزایا از جمله بیمه، اضافه کاری و... محروم هستند،   
در شرایط، فعلی که وضع اقتصادی در کشور مناسب نیست وضعیت خبرنگاران که از کمترین حقوق مزایا برخوردارند ضروری است که مسئولان در خصوص بیمه، امنیت شغلی و مسکن برنامه های راهبردی و کاربردی را ارائه دهد زیرا در حال حاضر خبرنگاران توان پرداخت حق بیمه را ندارند و شرایط صندوق اعتباری هنرمندان مناسب نیست.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد