تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۱ مهر ساعت ۱۳:۱۸ بازدید: 620      نظرات: 0      کد مطلب: 12775

پروفسور عزالدین مصطفی رسول نویسنده و محقق کرد در سن ۸۵ سالگی درگذشت


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه،  پروفسور عزالدین مصطفی رسول نویسندە و محقق کرد روز پنجشنبه ۱۱مهرماه در سن ۸۵سالگی بەعلت بیماری مغزی در سلیمانیە درگذشت.
پروفسور عزالدین مصطفی رسول سال ۱۹۳۴ میلادی در شهر سلیمانیە متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر فراگرفت. در ایام نوجوانی بە اتهام شرکت در فعالیت‌های سیاسی از دانشگاه اخراج و آوارەی سوریە گردید.
عزالدین مصطفی رسول هنگام شرکت در اعتراضات سال ۱۹۵۲ بغداد مجروح گریدە و پس از انقلاب (۱۴ ژوئیه ۱۹۵۸ - ۲۳ تیر ۱۳۳۷) در مدیریت آموزش زبان کردی در بغداد آغاز بە کار کرد.
سال ١٩٦٣ پس از اخذ مدرک دکترا در شهر باکو پایتخت آذربایجان از سوی حزب شیوعی عراق در بلغارستان بە مدیریت رادیو مخفی صدای ملت عراق گمارده می‌شود.
عزالدین مصطفی رسول کە در سال ۱۹۴۷ بە  پارت دمکرات کوردستان پیوسته بود، در سال ۱۹۴۹ از پارت دمکرات جدا شد و به حزب کمونیست عراق پیوست.
عزالدین مصطفی رسول، در سال ۱۹۶۵ بە کوردستان بازگشت. وی پس از یک سال ماندن در قرارگاه ملامصطفی بارزانی، با تلاش ایشان بار دیگر در بخش کردی دانشگاه بغداد بە فعالیت پرداخت. وی در سال ۱۹۷۹ بار دیگر برای ادامه‌ی تحصیل بە شوروی رفت.
وی در انتخابات سال ۱۹۹۲ میلادی بە عضویت اولین دوره‌ی پارلمان کوردستان و ریاست کمسیون آموزش عالی پارلمان انتخاب شد.
عزالدین مصطفی رسول در دانشگاه‌های "باکو" اربیل و سلیمانیه  و کوی سنجق، تدریس کرده است. 
پروفسور عزالدین مصطفی رسول آثار متعددی را بە زبان‌های کردی و عربی از خود به‌جای گذاشتە است کە تعدادی از کتاب‌ها و مقالات وی ازجمله کتاب "پژوهشی در فولکلور کردی" بە زبان فارسی نیز ترجمه شدە است.
منبع: کوردستان 24 


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد