تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۱ مهر ساعت ۱۲:۴۱ بازدید: 441      نظرات: 0      کد مطلب: 12774
روز جهانی ناشنوایان در مهاباد

گلایه از بی توجهی‌ها و تلاش برای احقاق حقوق


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، روز جهانی ناشنوایان در مهاباد همزمان با سراسر جهان در مهاباد گرامی داشته شد.
رییس کانون ناشنوایان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: روز 11 مهرماه برابر 3 اکتبر روز جهانی ناشنوایان نامگذاری شده و امسال نیز این روز با شعار  "زبان اشاره حق همه" در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.
بهمن عبدلی با بیان اینکه ناشنوایی تنها 1 تفاوت است افزود: ناشنوایان یک اقلیت زبانی محسوب می‌شود و متأسفانه تاکنون بصورت شایسته به مطالبات خود دست نیافته‌اند.
وی تصریح کرد: معضل بیکاری مهمترین مشکل اعضای ناشنوایان شهرستان مهاباد است که باید بسترهای مناسب جهت اشتغال افراد فراهم شود.
عبدلی اضافه کرد: انتظار می‌رود مسوولان و ادارات به‌ویژه اداره بهزیستی شهرستان مهاباد به عنوان متولی ارائه خدمات به معلولان و ناشنوایان ارتباط تنگاتنگی با کانون ناشنوایان و اعضای آن جهت تسهیل امورات داشته باشند.
رییس کانون ناشنوایان مهاباد در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد این کانون اظهار کرد: 4 نفر از ناشنوایان شهرستان مهاباد در قالب اردوی تفریحی، آموزشی و علمی به بابلسر اعزام شده‌اند، همچنین مترجم برای همراهی ناشنوایان جهت رفع مشکلات ازجمله اخذ گواهینامه رانندگی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: تفاهم‌نامه مشترک بین این کانون و اداره ورزش و جوانان شهرستان مهاباد برای کشف استعدادهای ورزشی ناشنوایان مهاباد صورت گرفته که در بین آنها قهرمانان و مدال آوران کشوری رشد کرده‌اند.
در ادامه ماموستا عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد نیز ضمن تبریک روز جهانی ناشنوایان و سالمندان اظهار کرد: مسوولان شهرستان باید هرچه در توان دارند برای تسهیل امورات ناشنوایان بکار بگیرند.
وی افزود: با توجه به افزایش تورم و هزینه‌ها جهت خرید و سمعک، باتری و یا تعمیر آن، ادارات متولی میزان کمک هزینه‌های داروی و پزشکی را برای این افراد افزایش دهند.
امامی با بیان اینکه هزینه‌های کاشت حلزون افزایش یافته از خیرین برای انجام عمل‌ جراحی کاشت حلزون و قالب گیری برای ناشنوایان این شهرستان دعوت کرد.
امام جمعه شهرستان مهاباد در ادامه ضمن انتقاد از بی‌توجهی به ناشنوایان مهاباد خواستار احقاق حقوق قانونی آنها مبنی سهمیه استخدام معلولان در ادارات دولتی شد.
در ادامه یکی از ناشنوایان به نمایندگی از اعضای کانون مهمترین مشکلات ناشنوایان شهرستان مهاباد را تشریح کرد و گفت: بیکاری، افزایش هزینه‌های پزشکی، درمانی و زندگی مهمترین مشکلات ناشنوایان مهاباد هستند.
وی افزود: بیشتر ناشنوایان در مشاغل بسیار سخت مشغول بکار هستند و هزینه‌های کاشت حلزون، تعویض باتری و شرایط سخت واگذاری سمعک از دیگر مشکلات ناشنوایان این شهرستان است.
در ادامه مهران یوسفی رییس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد نیز ضمن تبریک روز جهانی ناشنوایان اظهار کرد: منابع مالی اداره بهزیستی شهرستان مهاباد درحدی نیست که بتوان تمامی نیازهای ناشنوایان را رفع کرد اما تمامی توان خود را برای تأمین نیازهای اساسی آنها بکار خواهیم گرفت.
وی افزود: برای انجام عمل جراحی کاشت حلزون اولویت اصلی به دانش آموزان، دانشجویان و شاغلین اختصاص قرار دارد.
یوسفی تصریح کرد: پیشتر انجام قالب گیری برای ناشنوایان در اداره بهزیستی صورت می‌گرفت ولی با واگذار کردن به بخش خصوصی ناشنوایان باید برای انجام قالب گیری هزینه پرداخت نمایند.
رییس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: برای رفع معضل بیکاری ناشنوایان اعضای کانون می‌توانند از تسهیلات ویژه اشتغالزایی بدون بهره و کم بهره برای ایجاد کارگاه تولیدی با بازپرداخت طولانی استفاده ‌نمایند.
مهران یوسفی در پایان از اجرای طرح غربالگری شنوایی برای کودکان خبر داد و گفت: افراد ناشنوای در شرف ازدواج می‌توانند بصورت رایگان آزمایش ژنتیک غربالگری را انجام دهند.
ادامه مراسم با اجرای نمایش و تقدیر از نخبگان ورزشی، دانش آموزان و زوج‌های جوان اعضای این کانون اختصاص داشت. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد