تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۷ مهر ساعت ۸:۲۳ بازدید: 758      نظرات: 0      کد مطلب: 12755
زوج رؤیایی سینمای جهان در یک فیلم

"مرد ایرلندی" فیلم جدید مارتین اسکورسیزی


کارشناسان آخرین اثر مارتین اسکورسیزی، فیلمساز توانای آمریکایی را رویدادی رسانه‌ای می‌دانند. این فیلم که در آن رابرت دنیرو و آل پاچینو بازی می‌کنند پس از جشنواره‌های آمریکا، اروپا و آسیا در نت‌فلیکس به نمایش درمی‌آید.
مارتین اسکورسیزی، با وجود دیگر فیلمسازان بزرگی چون استیون اسپیلبرگ‌، فرانسیس فورد کاپولا یا کوئنتین تارانتینو، در نزد کارشناسان سینما بهترین کارگردان آمریکا به شمار می‌رود. طبیعی است که ارزشگذاری این چنینی همواره موضوعی سلیقه‌ای و ذهنی باقی می‌ماند. با این همه، دادن لقب مهم‌ترین فیلمساز تاریخ سینمای معاصر آمریکا به اسکورسیزی احتمالا با مخالفت زیادی روبرو نمی‌شود.
از همین رو‌، فیلمی جدید از اسکورسیزی همیشه حادثه‌ای مهم به شمار می‌آید. از زمانی که این فیلمساز با فیلم‌هایی چون "راننده تاکسی"‌، "گاو خشمگین" و "دارودسته‌های نیویورکی" نامش را در کتاب‌های تاریخ سینما جاودان ساخت، منتقدان سینما و تماشاگران او را دوست دارند. و اسکورسیزی که متولد سال ۱۹۴۲ در نیویورک است‌، برخلاف رقیبانش در "سینمای جدید هالیوود"، هنوز هم به عنوان کارگردان فعال است.
یکی از مهم‌ترین فیلمسازان آمریکایی از دهه ۱۹۷۰
در اواخر دهه ۱۹۶۰ و سال‌های پس از آن فیلمسازانی چون آرتور پن، ‌مایک نیکولز و رابرت آلتمن سینمای آمریکا را که از نظر هنری به آخر خط رسیده بود با موضوع‌ها و نگرش زیبایی‌شناختی جدید نجات دادند‌. "فارغ‌التحصیل"‌، "بانی و کلاید" و "ایزی رایدر" نخستین فیلم‌های حاصل از این راه تازه بودند. در سال‌های پس از آن‌، اسکورسیزی به یکی از مهم‌ترین کارگردانان سینمای جدید آمریکا تبدیل شد. اسکورسیزی که برآمده از خانواده‌ای با پیشینه ایتالیایی است، به ریشه‌های هنری‌اش وفادار ماند. او هیچگاه به فیلم‌های قهرمانی و ماجراجویی علاقه نشان نداد.
برعکس، او متخصص ساختن ‌فیلم‌های مافیایی شد و نیویورک هم صحنه بیشتر آثار او بوده است.  کارهایی چون "کازینو"، "رفقای خوب" و "رفتگان" ژانر سینمای جنایی را از نو تعریف کردند. هم اکنون اسکورسیزی با "مرد ایرلندی" فیلمی جدید در همین ژانر را عرضه می‌کند. بازیگرانی که او برای فیلم جدیدش برگزیده بر شور و شوق سینمادوستان برای دیدن "فیلم جدیدی از اسکورسیزی" مدتها پیش از اکران فیلم افزوده است.
زوج رؤیایی سینمای آمریکا در "مرد ایرلندی"
رابرت دنیرو پیش از این در هشت فیلم اسکورسیزی نقش ایفا کرده و هنرپیشه مورد علاقه او محسوب می‌شود. در مورد رابرت دنیرو نیز کارشناسان سینما از "بهترین" سخن می‌گویند، و او را اغلب "بهترین هنرپیشه نسل خود" می‌نامند. گرچه اسکورسیزی و دنیرو را زوج رؤیایی سینمای جدید آمریکا خوانده‌اند، اما این دو بیش از ۲۰ سال است با یکدیگر همکاری نداشته‌اند. اینکه در کنار دنیرو، آل پاچینو هم نقشی اصلی را در "مرد ایرلندی" بازی می‌کند بر جذابیت این فیلم افزوده است. همچنین جو پشی که در بسیاری از فیلم‌های اسکورسیزی نقش ایفا کرده پس از ۲۰ سال دوری از عرصه سینما در این فیلم به ایفای نقش پرداخته است.
 
هوفا (آل پاچینو) و شیران (رابرت دنیرو) در آغاز همراه هم بودند
اسکورسیزی داستان چند دهه از زندگی "فرانک شیران" ایرلندی را به تصویر می‌کشد که نامش به عنوان آدمکش حرفه‌ای معروف در تاریخ جنایی آمریکا ثبت شده است. داستان اسکورسیزی بر پایه کتابی درباره زندگی شیران نوشته چارلز برانت، ‌نویسنده آمریکایی است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شده است. شیران که نقش او را دنیرو بازی می‌کند ‌در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان سرباز آمریکایی مدتی را در اروپا گذراند.
پیشرفت شغلی یک آدمکش حرفه‌ای
فرانک شیران پس از جنگ در تلاش معاش بود و به انجام کارهای گوناگون روی آورد تا آنکه با محافل مافیایی ارتباط برقرار کرد و تبدیل به آدمکش حرفه‌ای بی‌رحمی شد که برای "کوزا نوسترا"‌، مافیای سیسیل،‌ کار می‌کرد. او از جمله احتمالا در سال ۱۹۷۵ در قتل جیمی هوفا (با بازیگری آل پاچینو)‌، رئیس قدرتمند سندیکای آمریکا، شرکت داشت. چندین منبع از او به عنوان عامل اصلی قتل هوفا نام برده‌اند. موضوع  قتل هوفا تا امروز هم هنوز کاملا روشن نشده است و در آمریکا به عنوان یکی از قتل‌های تاریخ جنایی این کشور شناخته شده که باعث بیشترین بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها بوده است. بخصوص بدلیل آنکه جسد هوفا هیچگاه یافت نشد. تازه هفت سال پس از ناپدید شدن این رئیس قدرتمند سندیکا، که بعدها معلوم شد ارتباطات زیادی با مافیا داشته، به طور رسمی اعلام کردند که او مرده است.
معاملات پشت صحنه مافیا؛ شیران (دنیرو) و راسل بوفالینو (جو پشی)
این جنایت موضوع محوری داستان فیلم است. اسکورسیزی در فلاش‌بک‌هایی طولانی خاطرات فرانک شیران و زندگی این آدمکش حرفه‌ای را نشان می‌دهد. احتمالا بخش بزرگی از هزینه تولید فیلم صرف تحقق این فلاش‌بک‌ها شده است. چون همه بازیگران باید در طی فیلم فرآیند جوانی تا پیری را طی می‌کردند و این چالشی بزرگ برای بخش‌های مختلف حقه‌های سینمایی بوده است.
هزینه سنگین تولید "مرد ایرلندی"
بدین ترتیب "مرد ایرلندی" تبدیل به پرهزینه‌ترین فیلم اسکورسیزی شده است. این امر باعث شد که تهیه‌کننده فیلم و استودیوی پارامونت که با اسکورسیزی کار می‌کرد در نیمه راه از این پروژه خارج شدند و "نت‌فلیکس" به عنوان تهیه‌کننده باقی راه را با فیلمساز پیمود. این موضوع نیز موجب شد که گمانه‌زنی و بحث درباره اکران فیلم بالا بگیرد.
بخش بزرگی از بودجه تولید فیلم "مرد ایرلندی" صرف صحنه‌پردازی شده است
به ویژه این پرسش مطرح شده که فیلمی به این گرانی (صحبت از حدود ۲۰۰ میلیون دلار هزینه تولید است) از کارگردانی چون اسکورسیزی که محبوب دوستداران سینماست قرار است تنها از طریق سرویس رسانه آنلاین (استریمینگ) نت‌فلیکس در اختیار علاقمندان در خانه‌هایشان قرار گیرد؟ از نظر طرفداران اسکورسیزی و دوستداران سینما فیلم جدید کارگردانی که سالهاست به عنوان بهترین فیلمساز‌آمریکایی شناخته شده باید در سینماها به نمایش درآید و نه اینکه به وسیله یک رسانه سیال در اختیار علاقمندان گذاشته شود.
تجربه "روما" برای نت‌فلیکس و امید به "مرد ایرلندی"
رسانه آنلاین نت‌فلیکس در نمایش فیلم "روما" موفق بود. "روما" هم تولیدی سینمایی بود که اما حین فرآیند تولید به نت‌فلیکس روی آورد. ولی به دلیل آنکه فیلم‌هایی شانس دریافت جایزه اسکار را دارند که پیش از اهدای این جایزه دستکم به مدت یک هفته در سینماهای لس آنجلس به نمایش درآمده باشند، فیلم "روما" را هم برای مدتی کوتاه در سینماها نشان دادند. این فیلم که ساخته آلفونسو کوارون، کارگردان مکزیکی است، تبلیغ خوبی برای نت‌فلیکس بود. "روما" به جشنواره فیلم ونیز دعوت شد و جایزه شیر طلایی این فستیوال را برد و پس از آن هم برنده چند جایزه اسکار شد.
دنیرو و اسکورسیزی در سال ۲۰۱۰
حال ممکن است همین اتفاق برای "مرد ایرلندی" بیفتد. این فیلم که برای نخستین بار در روز جمعه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش درآمد، قرار است در جشنواره‌های دیگر سینمایی آمریکا، اروپا و آسیا نشان داده شود. در آمریکا می‌توان "مرد ایرلندی" را از اول نوامبر در برخی از سینماهای این کشور دید. در چند سینمای بریتانیا نیز آخرین اثر اسکورسیزی از هشتم نوامبر اکران می‌شود. تاریخ شروع نمایش فیلم در نت‌فلیکس ۲۷ نوامبر اعلام شده است.
منبع: دویچه وله
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد