تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۴ مهر ساعت ۱۰:۴۶ بازدید: 746      نظرات: 0      کد مطلب: 12742
معتادان کرمانشاهی حامی پیدا کردند

ابتکار گروهی از سرمایه‌گذاران برای حمایت و توانمندسازی معتادان متجاهر


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، براساس اعلام دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه، گروهی از سرمایه‌گذاران برای حمایت و توانمندسازی معتادان متجاهر استان اعلام آمادگی کرده‌اند.
«علی شمشیری» روز پنجشنبه اظهارداشت: اکنون ستاد مبارزه با موادمخدر کشور و استانداری کرمانشاه در حال ساخت اردوگاهی برای توانمندسازی معتادان متجاهر در کنگاور هستند که به منظور تکمیل آن سه میلیارد تومان ستاد مبارزه با موادمخدر کشور تخصیص داده است و سه میلیارد تومان دیگر نیز باید توسط استانداری تامین شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه افرادی از تبریز به منظور سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی برای معتادان بهبودیافته در کمپ توانمندسازی کنگاور اعلام آمادگی کرده اند، افزود: در صورت فعال شدن کمپ توانمندسازی کنگاور معتادان متجاهر پس از جمع آوری از سطح شهر و بهبود، مشغول به فعالیت اقتصادی می شوند تا بتوانند به جامعه باز گردند.
شمشیری با بیان اینکه مرکز توانمندسازی معتادان بهبودیافته ظرفیت پذیرش و ایجاد اشتغال برای یک هزار نفر را دارد، افزود: این افراد توسط مربیان فنی حرفه ای تحت آموزش قرار می گیرند و پس از کسب تخصص در همین مرکز و تا زمانی که بتوانند مستقل شوند نگهداری و مشغول به کار خواهند شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کرمانشاه اظهار داشت: مرکز توانمندسازی معتادان بهبود یافته قرار است در زمینی به مساحت ۱۹ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال احداث شود.
طبق آمارهای ارائه شده هم اکنون در کشور حدود سه میلیون نفر به صورت مستقیم با موادمخدر سروکار دارند و به نوعی مصرف کننده دائمی آن به حساب می آیند و طبق آمار غیررسمی، در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۵۰ هزار معتاد وجود دارد.
طبق بررسی های انجام شده حدود ۷۰ درصد از افرادی که دوران ترک را سپری می کنند پس از خروج از کمپ ها از آن جایی که حمایت نمی شوند دوباره به سمت مواد می روند، که به طور قطع احداث چنین مراکزی می تواند گام بزرگی در راستای سالم نگه داشتن آن ها باشد.
احداث مرکز توانمندسازی معتادان بهبود یافته باجدیت دنبال شود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه هم چندی پیش در رابطه با مرکز توانمندسازی معتادان بهبود یافته گفت: استانداری نیز در این رابطه دستگاه های متولی را کمک می کند.
«محمدابراهیم الهی تبار» خاطرنشان کرد: در سال های اخیر افراد زیادی بوده اند که پس از بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد زمانی که دوباره وارد جامعه شده و در معرض موادمخدر قرار گرفته اند به این بلا بازهم گرفتار شده اند.
وی گفت: نبود بازار کار و احیانا طردشدن از سوی خانواده و اجتماع مهمترین عوامل بازگشت معتادان بهبودیافته به دام اعتیاد است که باید جلوی این کار را گرفت.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه همچنین با اشاره به اینکه طلاق یکی دیگر از آسیب های اجتماعی است که در استان ما وجود دارد، افزود: با هماهنگی های انجام شده طرح آموزش زوج ها قبل از عقد اجباری و آن ها باید دوره های آموزشی را بگذارانند.
وی گفت: در این طرح زوج ها به مدت ۱۰ ساعت تحت آموزش های رایگان مهارت های زندگی، احکام و اخلاق توسط مدرسانی از دادگستری، بهزیستی و سازمان تبلیغات اسلامی قرار می گیرند.
وجود ۶ سرپناه در استان کرمانشاه برای افراد بی خانمان
به گفته معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه اکنون با راه اندازی سه مرکز جدید، ۶ سرپناه در سطح استان وجود دارد که به این دسته از افراد خدمات ارائه می دهد.
«فرحناز محمدی» اظهارداشت: از ۶ سرپناه موجود در استان، سه سرپناه آن در کرمانشاه فعالیت دارد که یکی از آن ها به زنان و ۲ سرپناه دیگر به مردان اختصاص یافته است.
وی گفت: ظرفیت ۲ سرپناه مردان به حدود ۸۰ نفر و ظرفیت سرپناه زنان نیز به حدود ۱۵ نفر برای هر شب می رسد.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این سرپناه ها در نیمه دوم سال از ساعت ۱۸ عصر تا هشت صبح روز بعد آماده پذیرش افراد بی خانمان است و در این مدت یک وعده شام و یک وعده صبحانه به آن ها می دهد.
وی در پایان با بیان اینکه معمولا ۹۰ درصد افراد مراجعه کننده به سرپناه های استان معتاد هستند، گفت: تقریبا ۸۰ درصد مراجعه کنندگان نیز افراد تکراری هستند که شب های دیگری را نیز در این سرپناه ها حضور داشته اند.
منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد