تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱۵ آبان ساعت ۲۰:۱۹ بازدید: 1797      نظرات: 0      کد مطلب: 2216

کشف قاچاق 81 شی تاریخی مربوط به دوران مانایی ها و مادها در کوردستان


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گوید81 قلم شیء تاریخی با قدمت 3000 ساله در استان کوردستان از قاچاقچیان، کشف و ضبط شد. 
سردار سرتیپ دوم پاسدار رحمت الهی اظهار کرد: درچندی پیش اخبار و گزارش هایی از دوستداران میراث فرهنگی استان کوردستان، مبنی بر نگهداری و فراهم نمودن مقدمات فروش مقادیری اشیاء تاریخی ارزشمند توسط فردی بومی به قاچاقچیان عتیقه، دریافت شد.
وی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی استان کوردستان و اخذ مجوز های قضایی، تیمی متشکل از ماموران یگان به سرپرستی فرمانده یگان حفاظت استان در معیت نیروی انتظامی به محل اعزام شدند.
رحمت اللهی تاکید کرد: در عملیاتی ویژه و در اقدامی ضربتی ، ضمن دستگیری 4 نفر اعضاء باند قاچاق عتیقه، تعداد 81 قلم شی ء تاریخی و نفیس را کشف و ضبط شد.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور افزود: این اشیاء تاریخی شامل پابند ، دستبند ، جام مفرغی ، پیشانی بد ، خنجر ،سرنیزه، لگام آهنی ، آویز گردنبند ،گوشواره ، جام سفالی، دیزی مفرغی،کاسه مفرغی، کاسه تخت و... می باشد که از متهمان کشف و ضبط شده است.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: در پی کارشناسی های فنی انجام شده از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، اصالت کلیه اشیاء مکشوفه تایید شد؛ قدمت اشیای مکشوفه 3000 ساله و مربوط به دوران مادها و مانایی می باشد که همزمان تاریخ و پیشینه کورد ها نیز به این دوران باز می گردد. 


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد