تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۹ آبان ساعت ۱۷:۰ بازدید: 495      نظرات: 0      کد مطلب: 2156

ترکیه ۱۰ هزار کارمند دولت را اخراج و ۱۵نشریه و رسانه غالبا کوردی را تعطیل کرد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه به نقل از سایت خبری حریت، نشریه رسمی جمهوری ترکیه، متعلق به دولت  ترکیه، شنبه ۲۹ اکتبر/ هشتم آبان، همزمان با جشن ملی ترکیه اسامی ۱۰ هزار تن از کارمندان دولت و بخش خدماتی را که اخراج شده‌اند منتشر کرد.

مقامات ترکیه اعلام کردند که در ادامه اجرای طرح «پاک‌سازی دولت»، ۱۰ هزار کارمند دولت به اتهام ارتباط با جنبش گولن اخراج شدند. همچنین ۱۵ رسانه و نشریه که غالبا کوردی بودند تعطیل شدند.

چند هزار تن از این افرادی که به تازگی اخراج شدند اساتید دانشگاه‌ها، معلمان، پرستاران و پزشکان هستند.

به علاوه ۱۵ رسانه شامل مجلات، رسانه‌های تصویری، رادیو و نشریات که غالباً کوردی و متعلق به استان‌های  کردنشین جنوب شرقی ترکیه هستند نیز بسته شدند.

دولت اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اکتبر سال جاری با پایان سه ماه «وضعیت اضطراری پس از کودتا» اعلام کرد که وضعیت فوق العاده دست‌کم سه ماه دیگر تمدید می‌شود. 

دولت و شخص رئیس جمهوری بر اساس قانون اساسی ترکیه در وضعیت فوق العاده اختیار تام خواهد داشت که اقداماتی که لازم می‌داند در سطوح مختلف کشوری و نظامی انجام دهد.

از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه که اردوغان آن را منتسب به جنبش فتح الله گولن دانسته، ده‌ها هزار نفر از اساتید، نیروهای نظامی و پلیس، مدیران، کارمندان و معلمان در ترکیه به ظن داشتن ارتباط با این جنبش اخراج و یا بازداشت.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد