تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور ساعت ۱۵:۴ بازدید: 1544      نظرات: 4      کد مطلب: 11605
شهردار جدید مهاباد:

ریشه فساد و رانت را خواهیم خشکاند


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز دوشنبه مورخه 4 مرداد ماه در جلسه شورای اداری شهرستان مهاباد که با حضور مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان آذربایجان غربی برگزار گردید کامران فاتح با دریافت حکم خود به عنوان شهردار مهاباد رسما آغاز بکار کرد.

در این مراسم از زحمات کامران علیزاده آذر شهردار سابق مهاباد و رشید درویشی سرپرست شهرداری مهاباد تقدیر گردید و کامران فاتح به عنوان شهردار جدید شهر مهاباد رسما معرفی شد.

سيف‌الله مطلبی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان آذربایجان غربی در این مراسم اظهار کرد: در ارزیابی شهرها در زمینه‌های مختلف که هرساله از سوی وزارت کشور و استانداری صورت می‌گیرد مهاباد همواره در جایگاه خاصی قرار دارد ، لذا این شهر نیازمند مدیریتی دقیق و حساب شده است.

وی افزود: جمعیت شهر مهاباد از 135 هزار نفر جمعیت در سال 85 به 147 هزار نفر در سال 90 رسیده و در آخرین سرشماری که سال 95 صورت گرفته با نرخ رشد 2.7 درصد و 0.7 بالاتر از نرخ رشد استانی، جمعیت آن به 168 هزار نفر رسیده که نشانگر توسعه و پویایی در این شهر است.

مطلبی تصریح کرد: سال گذشته بودجه شهرداری 50 میلیارد تومان بود که بدلیل حذف تبصره 2 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده و رکود درآمدی، 39 میلیارد آن محقق شد که 13 میلیارد آن (نزدیک به 30 درصد) از محل مالیات بر ارزش افزوده و کمک‌های دولتی تحقق یافته است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون 4 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری مهاباد واریز شده، افزود: بودجه امسال شهرداری مهاباد 61 میلیارد تومان است و امیدواریم با تلاش همه جانبه تا پایان سال محقق شود.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این مراسم ضمن تقدیر از منتقدان و دغدغه‌های آنان نسبت به توسعه شهر اظهار کرد: نقدهای سازنده و بدور از تخریب شخصیتی میزان خطاها و اشتباهات را حداقل می‌رساند.

وی افزود: منتقدان باید به نظر نهادهای انتخابی احترام بگذارند و در راستای توسعه شهر باید به شهردار جدید کمک کنند.

شجاعی تصریح کرد: شهردار جدید مهاباد می تواند با تعامل و مشورت با منتقدان و رسانه‌ها در راستای ارتقای عملکرد شهرداری گام بردارد چراکه هدف اصلی نقدها بهبود روند و افزایش عملکرد است.

فرماندار مهاباد در ادامه با بیان اینکه رسانه‌ها زبان و چشمان جامعه هستند اظهار کرد: تا زمانیکه رسانه‌ها و منتقدان در راستای منافع شهر فعالیت کنند شهر پویا را به سوی فضای فرهنگی سوق می‌دهند.

ایرج شجاعی در پایان با بیان اینکه شهر مهاباد جزو قطب‌های فرهنگی در استان و کشور است بر افزایش کیفیت فضای فرهنگی شهر مهاباد تأکید کرد و از شهردار جدید خواست در این راستا گام بردارد.

در ادامه ماموستا عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد نیز ضمن تبریک به شهردار جدید خواستار استفاده از تمام پتانسیل‌ و ظرفیت‌های شهرداری برای ارتقای وضع موجود شد.

وی افزود: وظایف شهرداری تنها در حوزه عمران و خدمات خلاصه نشده بلکه شهر را باید در همه ابعاد مدیریت کرد.

امامی با تأکید بر امانت داری و صداقت به عنوان عوامل موثر در ارتقای سلامت اداری تصریح کرد: شهردار خوب شهر خوب را به‌وجود می‌آورد و شهردار جدید نیز ضمن اجرای عدالت باید در راستای توسعه شهر گام بردارد.

حامد حیدری رییس شورای شهر مهاباد نیز اظهار کرد: شرط سابقه 5 ساله مدیریت میانه برای کاندیداهای شهرداری دست اعضای شورای شهر را بسته بود.

وی ابراز امیدواری کرد: رسانه‌ها و فعالین مدنی با بینشی آگاهانه و مشارکت مسوولانه بستری مناسب را برای تحول در شهر فراهم نمایند.

در ادامه شهردار جدید مهاباد نیز با اشاره به مشکلاتی که شهرداری مهاباد با آن گریبانگیر است مهمترین برنامه‌های خود را تشریح کرد.

کامران فاتح اظهار کرد: نظارت و بازرسی و شفافیت را در اولویت کار خود قرار داده و با دیدگاه توسعه محور و نگاه به آینده در راستای خشکاندن فساد و رانت در شهرداری مهاباد گام برمی‌دارد.

وی افزود: توجه به زیباسازی، معضلات ترافیکی از برنامه ‌های اصلی وی در مهاباد است و افزایش سرانه‌ها فضای سبز، آموزشی، گردشگری و... در دستور کار شهرداری قرار می‌گیرد.

فاتح با بیان اینکه وضعیت شهرداری مهاباد بسیار حساس است از شهروندان، رسانه‌ها و روشنفکران برای پیشرفت شهر درخواست کمک و یاری کرد.

به گزارش هاژه، در تاریخ 31 اردیبهشت یک هفته بعد از استعفای کامران علیزاده آذر از سمت شهرداری کامران فاتح از سوی شورای شهر مهاباد به عنوان شهردار مهاباد معرفی شد و این انتخاب در 3 ماه گذشته با انتقاد برخی شهروندان و فعالین مدنی شهر بارها به چالش کشیده شد و در نهایت بعد از تایید استانداری امروز شهردار جدید مهاباد رسما آغازبکار کرد.

مبارزه با رانت، تراکم فروشی، زمین‌خواری، عدم شفافیت و تعامل با رسانه‌ها و منتقدان از عمده ترین مطالبات فعالین مدنی شهر مهاباد است.

رکود درآمد، پرداخت حقوق معوقه، احداث سایت جدید پسماند، ساماندهی سگهای بی‌سرپرست سطح شهر از مهمترین چالش‌های شهردار جدید مهاباد می‌باشد که باید در کوتاه مدت حل و فصل شوند.

نیروهای مازاد شهرداری، پروژه‌های نیمه تمام عمرانی از جمله کمربندی داشامجید، وضعیت نابسامان خیابانها، آسفالت معابر و کوچه‌ها، عدم انضباط مالی و اداری، کمبود سرانه‌ها، فرسودگی ابنیه و زیرساخت پارکها، ترافیک و تاکسی‌های روستایی، ماکسیم و... از دیگر مشکلات شهر مهاباد و شهرداری است که شهردار جدید با آنها روبرو است.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

... ۱۳۹۸/۶/۵
باور داریم که می خشکانی قبل از شما هم خشکانده بودند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جمال محمد پور ۱۳۹۸/۶/۴
خواهشمندیم حقوق معوقه را پرذاخت نمایید با تشکر
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ایزدیان ۱۳۹۸/۶/۴
زیاد خشکش نکنید میترسم آتیش بگیره ‌‌‌،😀
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۸/۶/۴
امیدوار همان کاری رو نکنید که در شهرداری پیرانشهر کردی واقعا برای انتخاب کنندگان شما متاسف شدم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد