تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۷ مرداد ساعت ۱۸:۳۲ بازدید: 682      نظرات: 2      کد مطلب: 11546
سرآغاز آشتی با منتقدان

آیا غبار از شورای شیشە‌ای شهر مهاباد زدوده خواهد شد؟

هیدی محمودپور


شورای شهر دور پنجم مهاباد از شروع کار با چالش‌ها و فراز و نشیب‌های فراوانی روبرو بوده است. بدهی ۷۰ میلیارد تومانی میراث دوره‌های قبلی و حقوق عقب افتاده کارگران و معوقات بیمه، رکود ساخت و ساز و بدبینی بخشی از مردم نسبت به شورا به سبب عملکرد گذشته بخشی از این چالش‌ها بودند که ۷ عضو شورای شهر مهاباد باید با آن دست و پنجه نرم می‌کردند، اعضای شورای شهر مهاباد جهت تحقق شعارهای انتخاباتیشان در جهت شفاف‌سازی در اولین گام، فرآیند انتخاب شهردار را به صورت علنی پیش بردند و کامران علیزاده آذر را با اکثریت به عنوان شهردار انتخاب کردند. اما پس از گذشت مدتی از فعالیت، به سبب عدم برگزاری جلسات علنی انتقاداتی متوجه شورا شد که با علنی کردن جلسات نشان دادند که  می‌خواهند ثابت کنند به افکار عمومی و منتقدان اهمیت دهند، اما پس از گذشت مدتی ادامه عقب افتادن حقوق کارگران، نداشتن موضع مشخص اکثریت اعضای شورا نسبت به پرونده زمین‌های دادگستری، مماشات با تخلفات ساختمانی در محله پتوبافی، به سرانجام نرسیدن ساماندهی سگ‌های بلاصاحب، برداشت شن و ماسه توسط شهرداری از رودخانه، وضعیت نامناسب معابر و نبود پروژه عمرانی خاص سبب شد نقد رسانه‌ها و فعالان شهر بیشتر شده و روز به روز بر تعداد منتقدان افزوده شود. گزینشی کردن دعوت رسانه‌ها به جلسات و مخالفت یکی از اعضای شورا با این تصمیم عجیب اکثریت سبب شدت گرفتن انتقادات رسانه‌ها از یک سو و تبدیل شدن ترکیب شورا به دو جناح اکثریت و اقلیت نزد افکار عمومی از سوی دیگر شد.

پس از استعفای علیزاده آذر از سمت شهرداری و نحوه انتخاب شهردار جدید میزان نارضایتی از عملکرد شورای شهر به اوج خود رسیده است.

عملکرد کامران فاتح در شهرداری پیرانشهر و نارضایتی عمومی پیرانشهر از وی سبب شد پس از انتشار خبر انتخابش در مهاباد، این نارضایتی‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی به افکار عمومی در مهاباد منتقل گردد. بسیاری از فعالان پیرانشهری با حضور در فضای رسانه‌ای و مجازی مهاباد از این انتخاب ابراز شگفتی کرده و شوراهای مهاباد را به بررسی عملکرد منتخبشان در پیرانشهر ارجاع می‌دادند.

موج انتقادات و نارضایتی از این تصمیم چنان شدت گرفت که در استانداری آذربایجان غربی نیز احساس شد و محمد مهدی شهریاری استاندار این استان ماه‌هاست از امضای حکم شهردار منتخب شورای مهاباد خودداری می‌کند.

به نظر می‌رسد دیگر فرصت چندانی برای تعیین وضعیت مبهم شهرداری مهاباد باقی نمانده و در چند روز آینده تصمیم نهایی اتخاذ شود. شواهد نشان می‌دهد اعضای اکثریت شورا تصمیم دارند بار دیگر و هم چون روزهای شروع به کارشان به افکار عمومی مراجعه کرده و ثابت کنند که به نظر مخالفان و منتقدان اهمیت می‌دهند. همچنان که در رسانه‌ها منتشر شد در چند روز آینده اعضای شورای شهر مهاباد در خصوص تصمیم گیری در مورد شهردار آینده مهاباد تشکیل جلسه خواهند داد و بعید به نظر نمی‌رسد تصمیمات جدید، استارت آشتی با رسانه‌های منتقد و فعالان مدنی باشد و تا حد زیادی از فشار وارده بر خود از سوی طیف مخالف بکاهند. رییس شورای شهر مهاباد با تجربه چند دوره ریاست و آشنایی با پیچ و خم‌های این نهاد توانایی این را دارد تا بار دیگر  تنش‌های روز افزون شورا و منتقدان را کاهش داده و ثباتی را در فضای شورا و شهرداری حاکم کند. در صورتی که شورای شهر مهاباد وارد این مسیر شود احتمال فراوان دارد دو سال باقی مانده از دوره فعالیتش را در آرامش نسبی به سر برده و همراهی اکثریت رسانه‌ها و فعالان را برای تثبیت وضعیت نابسامان شهرداری مهاباد با خود داشته باشد.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ahmad ۱۳۹۸/۵/۱۸
مناسفانه اعضاي شواري شهر افرادي فاقد صلاحيت فاقد تجربه و فاقد سواد هستند و در جلسات غير علني به دنبال رانت و استفاده از فرصت ها هستند. هر چند از تمامي فرصت ها استفاده نموده و هيچ كدام را به خاطر نينداخته اند اما باز سيري ندارند.
مهاباد شهر انسان هاي هوشمند است و جاي تعجب است كه اين افراد حضور دارند، واقعا اين افراد نماينده مردم يا حداقل بنده در امور شهري نيستند. با تشكر از پرسنل خبري هاژه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیم خدنگ ۱۳۹۸/۵/۱۷
باسلام.جناب اقای هیدی خان همانطوریکه از اسمشان هم بر میاید هیدی هیدی وکم کمک افکار عمومی را اماده قبول عملکرد بسیار ضعیف شورا منمایند .حال چرا نمیدانم شوراییکه در تمام طول مدت خدمتشان کاری مثبت انجام دهند وحتی از انتخاب فردی بعنوان شهردارعاجز بوده اند چگونه میتوانند در این مدت اندک شهرداری شایسته شهرمان اتنخاب نمایند .شوراییکه نتوانسته در تمام طول عمرش کاری برجسته ودر شان شهرمان برداردوحتی نتوانسته نسبت ساماندهی چند قلاده سگ زبان بسته کاری انجام دهند چگونه میتوانند در انجام امورات مردم قدمی مثبت بردارند . ریاست شورا فرموده اند که چندین دوره سابقه کار یا بتر است بگوییم سابقه بیکاری در شورا رادارند حال چگونه نسبت حل معظلات شهر میتواند اقدام نماید؟ زهی خیال باطل

نظر خود را براي ما ارسال كنيد