تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۷ مرداد ساعت ۱۱:۳۹ بازدید: 784      نظرات: 9      کد مطلب: 11543

شورای شهر بر سر دو راهی سماجت و آبرو

ماردین سیداحمدی


نزدیک به سه ماه از استعفای شهردار قبلی و انتخاب شورای شهر مهاباد گذشت و حکم شهردار منتخب هنوز تنفیذ نشده است، حرف و حدیث‌های زیادی پشت قضیه وجود دارد و شهردار، نیامده مخالفان و منتقدین جدی پیدا کرده است، کارشناسان با وجود این شرایط کار کردن برای او را بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌دانند، از یک طرف شورای مهاباد مجبور به دفاع از مصوبه‌ای ضعیف است که با رای مخالف دو تن از تاثیرگذارترین اعضای آن روبروست و از طرف دیگر افکار عمومی با پالس‌های صفر و یک و روشن و خاموش نشان داده‌است که موافق این انتخاب نیست.

در این میان اضلاع سوم و چهارمی هم وجود دارند که پرداختن به آنها هم خالی از لطف نیست، ضلع سوم ، ضلع منتقدین و معتمدین و صاحبنظران مهاباد است که از قضا افکار عمومی و فضای سیاسی شهر متاثر از آنهاست، از طرفی شورای شهر و شخص شهردار منتخب در این مدت طولانی نتوانسته اند این ضلع مهم را به این اجماع و اقناع برسانند که مسند نشینی شهردار جدید می‌تواند راهگشا باشد و از طرف دیگر این افراد هم با تاکید بر مواضع قبلی از جبهه‌ی مخالفت با انتصاب فاتح کوتاه نیامده‌اند.

البته ضلع چهارمی هم همانطور که ذکر شد وجود دارد، به غیر از این پنج عضو موافق شهردار منتخب، واکاوی جدل‌ در گروههای مجازی نشان می‌دهد که یک طیف دیگر که بیشتر آنها را پیمانکاران شهرداری تشکیل می‌دهند، بشدت موافق حضور فاتح در شهرداری مهاباد هستند، این افراد بیشتر از آنکه بر جنبه‌های تجربه‌ها‌ی ناموفق قبلی فاتح در حرکت به سمت یک شهر انسان مدار تاکید کنند، بر شیوه‌های شکلی تعامل وی با ذی‌نفعان و نهادها و سازمانهای دیگر اشاره می‌کنند، این گروه فاتح را چهره‌ای موفق در ارتباطات با سیستم مدیریت دولتی می‌دانند و این تعاملات را برگ برنده‌ی شهرداری مهاباد در آینده ذکر می‌کنند.

اما با توجه به تجمیع اضلاع اضداد در این مربع، آنچه واضع است، پیش بینی پایان ناخوش برای این انتخاب است، از یک طرف اختیار سازمانی در دستان شورایی نامتجانس است که با سماجت از انتخاب قانونی خود عدول نمی‌کند و از طرف دیگر حرکتهای بعدی این انتخاب زیر ذره‌بین افکار عمومی، معتمدین و کنشگران مدنی و سیاسی با وجود پیش فرض‌های موجود بعید است که راه به جایی ببرد و حتی در صورتیکه حکم فاتح تنفیذ هم بشود، در نهایت به استعفاء یا عزل شهردار منتخب می‌انجامد.

با توجه به مصاحبه‌های جداگانه‌ی اخیر سخنگو و رییس شورای شهر مهاباد مبنی بر ضرورت هرچه‌ سریع تعیین تکلیف کرسی شهرداری مهاباد، در این دو‌ روزه باید منتظر بود و دید که بر سر دوراهی سماجت و آبرو، ازتجربه‌ی شش ساله شهرداری سخنگوی فعلی شورای شهر مهاباد و تدبیر رییس کهنه‌کار و آزموده‌ی شورا، کدامیک کارساز خواهد افتاد؟ و شورا به کدام سمت می‌رود؟

اگرچه باید اعتراف کرد که با تاکید این دو عضوء شورا  مبنی بر ضرورت عبور از این بلاتکلیفی، بار دیگر بارقه‌ی امید به میان مردم باز گشته است، در نهایت سوال اساسی این است که آیا هنوز هم این مخاطره وجود دارد که شورای مهاباد با سماجت بر انتخاب بحث برانگیز خود که از نرم معمول بسیار طولانی‌تر شده است، به یک جنگ تمام عیار با منتقدین و معتمدین برود؟ و یا با اصلاح مصوبه‌ی خود زمینه را برای یک آشتی فراگیر داخل شورا و خارج از آن فراهم می‌کند؟برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

پری ۱۳۹۸/۵/۱۸
الحق که باید تاسف خورد، چرا مهاباد اینطوری شد؟ چرا شدیم مرکز آزمون و خطای کارمندان میاندوآب و نقده و بوکان و پی انشهر و سردشت؟ شورا جان کمی به خودت بیا،آقای عقل کل کمی به مردم فکر کن،دوربعدی در کار نیست
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۵/۱۷
همه چیز بر روی مدار معامله گردش میکند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مرد تنهای شب ۱۳۹۸/۵/۱۷
بجای مدیران درجه سوم شهرستانهای اطراف از مدیران توانمند و کارا در مهاباد استفاده کنید
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهربانی را بیاموزیم ۱۳۹۸/۵/۱۷
کاک ماردین سیداحمدی دست از سر شورا بردار کمی هم نماینده و فرماندار و امام جمعه را نقد کن
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

شیلان ۱۳۹۸/۵/۱۷
آفرین بر مهندس کریمی نشان داد که لیاقت دارد
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

پیشوا ۱۳۹۸/۵/۱۷
ماردین جان تحلیل خوبی بود ولی بر خلاف نظر تو من معتقدم انتخاب آقای فاتح معامله بین نماینده و شورا بود
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

نازدار حیران ۱۳۹۸/۵/۱۷
شهر مهاباد نابود شد
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

کژال صوفی ۱۳۹۸/۵/۱۷
مینوشتید دو راهی پول و آبرو بهتر بود، چون شورا پول را انتخاب کرد کامران فاتح هم یکی است مثل دکتر علیزاده آذر کسی دلش برای مهاباد نمیسوزد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کارزان ۱۳۹۸/۵/۱۷
این ۵ عضوی شورای شهر هزینه انتخاب فاتح را در انتخابات آینده خواهد داد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد