تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ مرداد ساعت ۱۲:۱۴ بازدید: 897      نظرات: 2      کد مطلب: 11536
شعار یا عمل

فرمول کاهش اجاره بها در مهاباد


بە گزارش پایگاه خبری هاژە جلسه کارگروە تنظیم بازار مهاباد روز سه شنبه ۱۵ مرداد با حضور اعضای این کارگروه در سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

سعیدیان مسوول جهادکشاورزی مهاباد در خصوص دلایل گرانی‌های اخیر قیمت مرغ در این جلسه گفت: تلفات ناشی از گرما در مرغداری‌های جنوب کشور، تلفات ناشی از بیماری و افزایش قیمت نهاده‌های دامی از دلایل گرانی اخیر مرغ هستند، اما در شهرستان مهاباد در میزان جوجه‌ریزی مرغداری‌ها افزایش دوبرابری وجود داشته و حداقل در این شهرستان کمبودی در کار نبوده است.

آسو کبودی، کارشناس اداره دامپزشکی مهاباد نیز در این خصوص گفت: طبق قانون، مرغ تولیدی در هر استان نباید به استان‌های دیگر صادر شود ولی متاسفانه خلاف آن را شاهد هستیم، برای جلوگیری از تخلفات آمار تولید مرغداری‌ها و تعداد مرغ تحویلی به کشتارگاه‌ها از طرف مرغداران را به صورت مرتب کنترل کرده و به صورت شبانه‌روز کشتارگاه‌ها را مورد بازرسی قرار داده و در صورت مشاهده تخلفات را به مراجع ذی‌ربط ارجاع خواهیم داد.

صادق قادری، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد در این جلسه اظهار کرد: قیمت گوشت مرغ ارایه شده به مباشرین جهت توزیع در بین مردم و تنظیم بازار گاها از قیمت آزاد بیشتر بوده و مباشرین با قیمت‌های پایین‌تر در بازار آزاد گوشت مرغ را تهیه می‌کنند و لازم است جهاد کشاورزی و اداره پشتیبانی دام راهکاری برای این مشکل بیاندیشند.

معاون برنامەریزی و توسعه فرماندار مهاباد نیز گفت: مقرر شده با همکاری شهرداری دکه و کانکس‌هایی در چند نقطه شهر برای استقرار بازرسان دایر شود تا مراجعه مردم برای گزارش تخلفات اصناف راحت‌تر شود و با برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده امید است در فصل پاییز شاهد راه‌اندازی این دکه‌ها باشیم.

خشایار صنعتی در خصوص کنترل قیمت اجاره مسکن افزود: یک فرمول پیشنهادی از سوی اتحادیه مشاورین املاک ارایه شده که در صورت رفع موانع قانونی و امکان اجرای آن تا حد زیادی می‌توان به مستاجرین کمک کرد. از سوی دیگر با توجه به اینکه مهاباد شهر گردشگرپذیری است تعدادی زیادی از خانه‌ها به شکل سویت اجاره داده می‌شوند که باید در این زمینه با همکاری سازمان میراث فرهنگی و دادستان تدابیری اندیشیده شود که تنها سویت‌های مجاز و دارای تابلوی میراث فرهنگی مجاز به اجاره به گردشگران باشند تا هم از تبعات امنیتی و اجتماعی اجاره‌های غیرمجاز جلوگیری شده و خانه بیشتری در اختیار مستاجرین قرار گیرند و هم اینکه معیشت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها دچار مشکل نشود.

سوران کریمی، رییس اداره راه و شهرسازی مهاباد با اشاره به اینکه در حال حاضر  بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی در مهاباد وجود دارد و با توجه به افق طرح مطالعاتی شهری مهاباد پیش بینی شده تعداد خانوارهای مهاباد تا سال ۱۴۰۰ به ۴۳ هزار و ٦۵٨ برسد، گفت: جدا از ساخت و ساز مردم و انبوه سازان، در بخش مسکن مهر ۳ هزار واحد مسکونی آماده شده و به ۴۱ هزار واحد مسکونی قبلی اضافه خواهد شد، با در نظر گرفتن هر یک واحد مسکونی برای یک خانوار مشکل کمبود مسکن در مهاباد وجود ندارد، بنابراین عوامل دیگری باید در افزایش قیمت مسکن و اجاره بها دخیل باشند.

گلاوی رییس اتحادیه مشاورین املاک و خودروی شهرستان مهاباد نیز با ذکر دلایلی چون تورم قیمت ارز، رکود قیمت مسکن و کاهش ساخت و ساز برای افزایش قیمت مسکن گفت: به عنوان اتحادیه و با الهام از قانون سرقفلی فرمولی برای تعیین میزان افزایش اجاره بها پیشنهاد کرده‌ایم که امیدواریم با تصویب و تبدیل شدن به قانون و با استفاده از این سازوکار میزان افزایش قیمت اجاره بها را کنترل کنیم.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سامان مولودی ۱۳۹۸/۵/۱۶
اجاره مسکن زیاد است ودکترا بی انصاف
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان خدنگ ۱۳۹۸/۵/۱۶
سلام به نظر اینجانب گرفتن جلسات بدون ارایه راکار درست دردی از مردم را نمیتواند دوا کند در حالیکه عملا مسولین نمیتوانند جلو تورم را بگیرند واز طرفی تولید مایحتاج با کمبود روبروست چگونه قیمت کنترل خواهد شد.مثلا قیمت مرغ به بسیاری عوامل تولیدش بستگی دارد مثل خوراک مرغ دانه مرغ واکسناسیون .تعداد مرگ ومیر.نحوه نگهداری وچندین عامل دیگر.اجاره مسکن به تعداد متقاضی پروانه.عوارض شهرداری.هزینه تهیه نقشه.هزینه نظام مهندسی .هزینه چند برابر ی مصالح .هزینه خرید امتیاز اب.برق.گاز و..بنابراین باتوجه به حداقل سه برابر شدن تمامی این مصالح نمیتوان انتظار اجاره پایین ویا مسکن بود.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد