تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ مرداد ساعت ۲۰:۳۵ بازدید: 763      نظرات: 1      کد مطلب: 11507

دست خالی شهرداری و دیگر ادارات متولی برای حل معضل سگهای بی سرپرست مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، دستور دوم جلسه کمیسیون ارتقای امنیت اجتماعی شهرستان مهاباد که به موضوع بررسی وضعیت سگهای بی‌سرپرست و ساماندهی آنها اختصاص یافته بود بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

در این جلسه نماینده شهرداری مهاباد از آخرین وضعیت سگهای بی سرپرست و اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی آنها اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: تنها چند دقیقه قبل از شروع جلسه به وی اطلاع داده شده و گزارش خاصی در این زمینه تنظیم نگردیده است.

معاون اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد نیز ضمن درخواست از مسوولان برای کاهش سقف انتظارات از این اداره در خصوص ساماندهی سگهای بی‌سرپرست وظایف این اداره را در کارشناسی مکان سایت نگهداری و محل دفن لاشه این حیوانات و نظرات محیطی خلاصه کرد.

مسوول کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در این جلسه وظایف شورای شهر را نظارتی اعلام کرد و گفت: نماینده‌ای از سوی شهرداری برای ارائه گزارش در جلسه وجود ندارد و اگرهم حضور می‌یافت چیزی برای گفتن وجود نداشت.

معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد نیز نسبت به افزایش سگهای بی سرپرست و خطر حمله به شهروندان هشدار داد.

مصطفی احمد زاده عضو شورای شهر و مسوول کمیسیون فرهنگی اظهار کرد: اگرچه تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته اما نتیجه مطلوبی حاصل نشده و شهرداری مهاباد نیز توان اجرای طرحی با هزینه نزدیک به 1 میلیارد تومان به منظور احداث سایت نگهداری را ندارد، لذا فقط اقدامات کوتاه مدت و مختصری در این زمینه صورت گرفته است.

وی با اشاره به هزینه‌های متحمل شده به شهرداری و برخی انتظارات خارج از چهارچوب ادارات اظهار کرد: بیشتر ادارات شهرستان خواستار آسفالت و ساماندهی حیاط اداره خود بدون توجه به هزینه‌ها هستند و عملا در هیچ طرح و برنامه‌ای مشترک با شهرداری حضور ندارند.

احمدزاده تصریح کرد: برای حل معضل سگهای بی سرپرست در شهر نیازمند تأمین اعتبار از محل بودجه شهرستان می باشیم.

عضو شورای شهر مهاباد در ادامه از پیگیری جدی ساماندهی سگهای بی‌سرپرست در 2 سال گذشته خبر داد و گفت: محلی برای اجاره و ایجاد سایت موقت پیش بینی شده و درصورت نهایی شدن ساماندهی این سگها بطور کلی حل خواهد شد.

رزاق حسن پور معاون اداره محیط زیست شهرستان مهاباد نیز با تأکید بر بکاربردن واژه ولگرد برای سگهای داخل شهر اظهار کرد: متأسفانه سقف انتظارات از اداره محیط زیست برای ورود به موضوع ساماندهی سگهای ولگرد بالاتر از وظایف قانونی و غیر منصفانه تعیین شده است.

وی افزود: وظایف اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قبل از راه اندازی سایت نگهداری تنها کارشناسی مکان سایت بوده و  بخش دوم آن مربوط به تعیین مکان دفن لاشه سگهای غیر مفید می باشد، همچنین در بحث زنده گیری نیز تنها معرفی افراد متخصص در صورت استفاده از اسلحه جزو وظایف این سازمان معرفی شده است.

حسن پور تصریح کرد: مدیریت سایت نگهداری نیز طبق قانون به سازمانهای مردم نهاد واگذار شده و مشکل اصلی عدم ساماندهی این سگها فعال نبودن کارگروه اصلی در این زمینه است.

خشایار صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی شهرستان مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: روزانه افراد زیادی سراسیمه به این اداره مراجعه می‌کنند و از عدم ساماندهی سگها در سطح شهر گلایه دارند.

وی افزود: تاکنون در چندین محل از شهر گزارشاتی از حمله این سگها به برخی افراد گزارش شده که نیازمند اقدام جدی تر شهرداری می‌باشد.

صنعتی با انتقاد از عدم حضور نماینده شهرداری در برخی جلسات اظهار کرد: در بیشتر جلساتی که شهرداری مهاباد متولی آن است گزارشی ارائه نمی‌شود و مشکل سگهای بی‌سرپرست در شهر تا جایی پیش رفته که محوطه‌های این سازمان و شورای شهر نیز درامان نمانده و در بیشتر محافل مورد انتقاد و تمسخر قرار می‌گیرد.

به گزارش هاژه، در چند سال گذشته جلسات بسیاری درخصوص ساماندهی سگهای بی‌سرپرست سطح شهر برگزار گردیده اما نتیجه‌ مشخصی در این خصوص حاصل نشده و مسوولان و ادارات متولی شهرستان نیز با شانه خالی کردن از وظایف و عدم جدیت در ساماندهی تنها به اظهار نظرهای شفاهی و بحث و تبادل نظر در این خصوص بسنده کرده اند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیم خدنگ ۱۳۹۸/۵/۱۰
سلام باید بعرض دوستان وهمشهریان محتر برسانم که کلیه ادارات شرکت کننده در این جلسه باهمه قدرت وتوانشان نتوانسته اند راه حلی برای ساماندهی چند قلاده سگ ولگرد بیابند حال ما انتظار داریم که همین سروران مشکلات شهرمان را حل کنند؟ زهی خیال باطل.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد