تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ مرداد ساعت ۱۶:۵۵ بازدید: 395      نظرات: 0      کد مطلب: 11502

کشته شدن 160 فعال محیط زیست در سال 2018


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، در سال گذشته سه معترض فعال محیط زیست در بریتانیا به زندان رفتند و بیش از 160 نفر از فعالان محیط زیست در سال 2018 کشته شدند.
در هر هفته بیش از سه نفر برای محافظت از زمین در برابر شکارچیان، صاحبان معادن، قاچاقچیان چوب و سوخت کشته می‌شوند. فیلیپین با 30 کشته در صدر خطرناک‌ترین نقاط جهان برای ساکنان بومی و محافظان محیط زیست قرار دارد.
براساس تحلیل‌های موسسه مردم نهاد "شاهد جهانی" (Global Witness )، دفاع از زمین، خانه و منابع طبیعی در فیلیپین اصلی‌ترین عامل مرگ‌ومیر فعالان عرصه محیط زیست محسوب می‌شود.  در سال 2018 برزیل در صدر خطرناک‌ترین نقاط جهان برای فعالان محیط زیست قرار داشت.
164 نفر در سراسر جهان جان خود را به دلیل درگیری‌های موجود در صنعت کشاورزی،  چوب، جنگلداری و  معادن از دست دادند.
بیشتر آزار و اذیت فعالان محیط زیست و ساکنان بومی به دلیل تقاضای زمین و مواد خام اولیه برای تولید مواد غذایی روزانه، تلفن همراه یا جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در حالیکه فیلیپین با 30 کشته در صدر خطرناک‌ترین نقاط جهان برای فعالان حامی زمین و دیگر بخش‌های محیط زیست محسوب می‌شود، تعدادقربانیان این عرصه در گواتمالا 5 برابر شده‌اند. در هند و کلمبیا  نیز میزان مرگ و میر حامیان و مدافعان زیست محیطی افزایش شدید نشان داده است.
ویکی تائولی پورپز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در بخش بومیان گفت: این میزان خشونت یک بحران حقوق بشر است  و برای تمام کسانی که خواستار ثبات شرایط آب و هوایی هستند، یک تهدید بزرگ محسوب می‌شود.
گلوبال ویتنس از کاهش میزان کشته‌شدگان  محیط زیست سال 2018 نسبت به سال 2017 خبر می‌دهد، با این وجود روند کاهشی به معنای کاهش میزان و نوع خشونت‌ها نیست. آنها به اثرات مخرب سانسور شدید و محدودیت در بیان این خشونت‌ها به ویژه در رسانه‌ها اشاره کردند. بنابراین بسیاری از خشونت‌ها و کشته‌ها تا کنون گزارش نشده‌اند.
آلیس هریسون مشاور ارشد موسسه "شاهد جهانی" موارد گزارش نشده در کشورهای آفریقایی را بسیار بیشتر از حد مطرح شده عنوان کرد و راه رفتن آزادانه قاتلان دوستداران محیط زیست در این جوامع را "طنزی کشنده" نامید.
فعالان محیط زیست نه تنها در کشورهایی با حاکمیت ضعیف قانون تعارض دارند، بلکه در سیستم‌های با دموکراسی پیشرفته نیز مشکل دارند.  برای مثال در سال گذشته سه معترض فعال محیط زیست در  مخالفت با "فرآیند تزریق مایعات به سنگ‌های زیرمینی برای استخراج گاز" در بریتانیا به زندان رفتند. این روند باعث افزایش نگرانی از فعالیت‌های قانونی محیط زیست می‌شود.
منبع: دویچه ولهارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد