تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ مرداد ساعت ۱۳:۱۱ بازدید: 966      نظرات: 0      کد مطلب: 11483

وداع با هنرمند فقید و نام آشنای موسیقی هورامان


با نگاهی به تاریخ این دیار درمی‌یابیم افرادی بوده و هستند که به واسطه خدمتی که به مردم یا فرهنگ، هنر و ارزش های اجتماعی وطنشان داشته‌اند نامشان همواره ماندنی و ماندگار است و جامعه هیچ گاه آنها را فراموش نخواهد کرد که یکی از این چهره های هنری و مردمی و خادم فولکلور و هنر کوردی استاد محمدامین قادری متخلص به «محمدامین خواشتی» از اساتید عرصه موسیقی عرفانی، سنتی و اصیل منطقه هورامان است که روز شنبه 5 مردادماە در سن 71 سالگی به دلیل بیماری دارفانی را وداع گفت و طی مراسم باشکوهی با حضور جمع زیادی از هنرمندان برجسته کوردستانی در حوزه های مختلف و اقشار مختلف مردم شهرهای مختلف کوردستان به ویژه مردم سنندج با مدیریت و هماهنگی انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان و هیات امناء قطعه هنرمندان سنندج در قطعه هنرمندان آرامستان بهشت محمدی سنندج تشییع و به خاک سپرده شد و برای همیشه آرام در دامن خاک جای گرفت.

گرچه این استاد والامقام دیگر در میان ما نیست اما خدمات ماندگار ایشان در عرصه موسیقی همواره زنده و ماندنی خواهد بود و نام و یادش گرامی داشته خواهد شد.

بی‌شک هورامان به تنهایی می‌تواند شناسنامه قابل دفاعی برای فرهنگ و تاریخ کوردستان باشد و برای حفاظت و ماندگاری این هنر تاریخی باید همواره قدردان خدمات و تلاش‌های هنرمندان منطقه باشیم.

استاد محمدامین قادری «خواشتی» در سال 1327 در روستای خواشت شهرستان مریوان در منطقه اورامان دیده به جهان گشود. این هنرمند توامند کوردستانی چندین دهه از عمر خویش را برای رشد و بالندگی موسیقی سنتی هورامان صرف کرده و در حادثه‌ای که برای ایشان حین کار در اواسط دهه شصت شمسی به وقوع می‌پیودند از لحاظ جسمی با آسیب‌هایی مواجه می‌شوند و با این آسیب جسمی به زندگی خویش ادامه داده‌اند.

حادثه ای که برای استاد "محمد امین خواشتی" رخ داد و جراحی و درمان‌های بعدی سبب شد کە مردم منطقه چند سالی دیگر از صدای اهورایی وی بهره برده نشوند و فقط از آثار ضبط شده وی استفاده شود که بسیار ارزشمند و فاخر هستند.

لازم به یادآوری است که در دی ماه سال 1396 توسط انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کوردستان با همکاری و همراهی چاپخانه معلم سنندج، شورای اسلامی شهر سنندج و ادارە کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کوردستان  و با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر کوردستان با حضور در منزل استاد محمدامین خواشتی از سالها تلاش، هنرنمایی و خدماتش در این عرصه قدردانی و این هنرمند پیشکسوت و نام آشنای موسیقی هه‌ورامان تکریم شد و از سالها تلاش و کوشش در این حوزه تجلیل بعمل آمد.

ئاوات 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد