تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۶ آبان ساعت ۱۱:۱۴ بازدید: 621      نظرات: 3      کد مطلب: 2133

لزوم حمایت از حیوانات در فصل سرما

هاوری وطن دوست


شاید گزافەگویی نباشد اقرار کنیم، طبیعت نخستین آموزگار بشریت در راه کسب زندگی، مهربانی و بخشندگی بوده و هست، چرخش فصولش همواره تلاش و تحول، گرما و سرمایش محبت و صبر، رنگارنگی سیمایش زیبایی و عشق، بخشندگی زمین و آسمانش بخشش و عدالت را به ما آموخته است؛
اما متاسفانه دراین میان بودەاند انسانهایی که به خاطر سودجوئی و زیادەخواهی، آسیب های جبران ناپذیری را به طبیعت وارد ساختەاند، گویی که اینان تنها وارثان و مالکان بی و چون و چرای زمین و طبیعتش هستند، فراموش کردەاند جانداران دیگری نیز هستند که به همان اندازه بر این کرەی خاکی و طبیعتش سهم دارند.
از جمله خسارت هایی که انسان بر طبیعت وارد کرده، تخریب زیستگاه های جانوری،از بین بردن پوشش های گیاهی و برهم زدن تعادل صید و صیادی است، که همین امر باعث شده است، جانداران بسیاری به اجبار و برای تامین غذا به سکونتگاههای انسانی نزدیک شوند، در این میان حیوانات وحشی نیز وجود دارند که به خاطر فرهنگ غلط ترس از نام حیوان وحشی مورد آزار و اذیت انسانها قرار می گیرند؛ با نزدیک شدن فصل سرما و در اوج خود به هنگام بارش برف این کار ناپسند بیشتر هم مشهود هست.
در این میان انسانهای پاک نهاد، موسسه ها و نهادهای دفاع از حقوق حیوانات برخود لازم می دانند با در پیش گرفتن اقداماتی در حد توان آنچه را در جهت بهبود وضعیت نامناسب حیوانات درگیر این معضل است، انجام دهند.
در اینجا به اختصار اقدامات مفیدی را که می توان در فصل سرما به جهت حمایت از حیوانات انجام داد را بیان می کنیم:
همانطور که اشاره شد به سبب دخالتهای انسانی و تخریب زیستگاههای جانورری، در فصل سرما حیوانات وحشی به اجبار برای تامین غذا به سکونتگاههای انسانی هجوم می آورند، در این شرایط تا حد امکان از مقابله مستقیم با این حیوانات اجتناب شود،نباید هراسید و اقدامات نسنجیده را انجام داد،با شماره ۱۵۴۰ سازمان محیط زیست تماس بگیرید و با همکاری ماموران سازمان محیط زیست اقدامات درست را انجام دهید.
می توان با همکاری همدیگر و با پشتیبانی مالی کارخانه ها،شرکت ها و بنگاههای مالی دولتی و خصوصی برای حیوانات علفخوار تامین علوفه نمود،لازم به ذکر است این حیوانات شکار طبیعی حیوانات گوشتخوار مانند گرگ و پلنگ می باشند و به این وسیله از هجوم این حیوانات هم پیشگیری می شود.
در جاده هایی که در مجاورت مناطق حفاظت شده هستند،رانندگان با توجه به علایم عبورحیوانات با احتیاط بیشتری حرکت کنند.
متاسفانه زیبایی بارش برف مصاف می شود با سواستفاده افرادی که به اسم تفریح به شکار حیواناتی مانند کبک و خرگوش می پردازند.فراموش نکنیم وجود همه جانواران برای چرخه طبیعت کاملا ضروری هستند، اگر به خود و آیندگان خود اهمیت می دهیم، حتما باید از این کار پرهیز کنیم.
قرار دادن تکه های نان و باقیمانده غذا در بالکن،پشت بام و گوشەای از حیاط و یا ساختن آشیانەای چوبی در مکانی آرام و یا روی شاخه درختان برای پرندگان می تواند مفید باشد؛
اگر پرندەای به شدت از سرما بی حال شده است، آن را به مکانی گرم منتقل کنیم.
به علت سرما حیواناتی مانند گربه به موتور ماشین های تازه خاموش شده پناه می آورند،بهتر است قبل از روشن کردن ماشین با ضرباتی به کاپوت ماشین  هم به سلامت ماشین و هم به سلامت این حیوانات کمک کرد.
باید از آوردن طولانی مدت گربه ها و سگ ها به داخل خانه ها پرهیز شود،چون این جانوران سالهاست به زندگی شهری عادت کرده اند و این کار باعث می شود دیگر توان زندگی در شهر را نداشته باشند.
لازم به ذکر است، بعضی از این اقدامات راهکارهای موقت هستند و باید توسط مردم دلسوز و نهادهای مربوطه بە دنبال راهکارهای دایمی مانند احیای مجدد زیستگاههای جانوری بود،در غیر اینصورت این اقدامات عوارضی هم خواهند داشت.برای مثال تغذیه مداوم حیوانات توسط انسان سبب اختلال در زندگی و بافت جمعیتی آنها می شود که در نهایت منجر به اتفاقاتی مانند سگ کشی های اخیر در شهرها می گردد.
ما انسانها نباید فراموش کنیم مسئول تخریب محیط زیست، گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی، برهم خوردن تعادل صید و صیادی و ... هستیم و ادامه این روند تنها یک نتیجه خواهد داشت و آن هم نابودی زمین با همه ی موجوداتش خواهد بود، پس بیایید با آشتی با طبیعت زندگی بهتری را تجربه کنیم.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هاوری وطن دوست ۱۳۹۵/۸/۷
شهروندم،نخست از توجه شما بسیار سپاسگذارم،در مورد نقد شما باید اشاره کنم، همانطور که در مقاله هم اشاره کردم،وجود انبوه زیاد از حد حیوانات در سطح سکونتگاههای انسانی به دلیل خسارتها و برنامه های نادرستی ست که از سوی ما انسانها روی داده است،تخریب زیستگاههای جانوری و از بین بردن تعادل صید و صیادی و انبود پسماندهای انسانی سبب هجوم حیوانات به اجبار و جهت تامین غذا به شهرها و روستاها می گردد،هیچ گاه بنده با چهره ی شهری پر از سگهای ولگرد موافق نیستم،اما یک سوال.. آیا کارهایی نظیر سگ کشی راهکار مناسبی می باشد؟
آیا باید با گرفتن جان دیگر حیوانات نابخردیهای خود را روپوشانی کنیم.
بنده هم فرموده ی شما را قبول دارم و باید به فکر راهکار اصولی بود اما نباید برای حال حاضر هم نسنجیده کار کرد.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

ارزو سپیدار ۱۳۹۵/۸/۶
متشکرم جناب وطندوست از گوشزد به جایه شما .امیدارم همه ما در حفظ و حراست محیط زیست وجانورانش کوشا باشیم.
هاوری وطن دوست ۱۳۹۵/۸/۷
سپاس خانم سپیدار،امیدوارو
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

شهروند ۱۳۹۵/۸/۶
جناب وطن دوست سخنان شما قبول اما چهره زشت شهرها با وجود حیواناتی از قبیل سگهای ولگرد را چه کسی پاسخگوست شما خودتان اگر جرات دارید شبی تنها از محل های کنار شهر مهاباد عبور کنید و از دست سگهای ولگرد جان سالم به در برید هنر کرده اید . اگر هم ارگانی خواست آنها را جمع آوری کند افرادی نظیر شما قلم فرسایی ها می کنید که سگ کشی و... برادر من بنده مخالف نگهداری محیط زیست و... نیستم اما این حرفها نیازمند تحولات بنیادین و کارهای اساسی است . شما و اگر سگ کشی را محکوم می کنید البته منم اقرار می کنم کار زشنی است اما به جای قلم فرسایی و صدور بیانیه ها و داد و هوار در جهت تعدیل تولید مثل آنان اقدام کنید تا دیگر شاهد چنین صحنه هایی نباشیم.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد