تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۴ تير ساعت ۲۳:۳۴ بازدید: 488      نظرات: 1      کد مطلب: 11392

اهمیت فضاهای سبز و نقش آن بر رفتار و ادراک انسانها

یعقوب محمدپور


فضای سبز و تأثیر آن بر رفتار و ادارک انسان به عنوان یکی از مباحث جدید در شاخه میان رشته‌ای مورد تحلیل و کنکاش قرار می‌گیرد.
درختان ترکیباتی آروماتیک بنام "فیتونسید" از خود ترشح می کنند که دارای دو خاصیت مهم است.
1) اثر بازدارندگی و کشندگی بر باکتری ها وقارچ های تک سلولی وبرخی از حشرات.
2) ایجاد اثر فرح بخش وشادمانی در انسان (دور کردن استرس و افسردگی)
همانطور که می‌دانید مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است که هر یک دارای وظایف مخصوصی هستند. نیمکره راست احساسات طبیعی و غریزی انسان مانند خواب و... را تنظیم می‌کند و نیمکره چپ نیز وظیفه ایجاد نظم در کارها را به عهده دارد. مانند تنظیم وقت در کارها و...
با توجه به شیوه‌های زندگی در شهرنشینی فعالیت نیمکره چپ بیشتر از راست است و تعادل طبیعی بین دو نیمکره مغز را از بین می‌برد.
 فیتونسید تولید شده توسط درختان با توجه به خاصیت شیمیایی و خاص خود همچون انتقال دهنده عصبی عمل کرده و باعث ایجاد تعادل بین دو نیمکره مغز شده و حالتی طبیعی را برای انسان بوجود می آورد.
بر خلاف تصورات گذشته، اکنون‌ بسیار واضح است، حس خوبی که در کنار گیاهان بدست می‌آوریم صرفا به دلیل اثر بصری و روانشناسی آنها نیست بلکه فیتونسیدها نقش بسیار مهمی در این رابطه دارند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

مصطفی نیکبخت ۱۳۹۸/۴/۲۶
بااحترام به ابراز نطرنویسنده این جستاراشتیاق وانتطار این بود که این دوست فرهیخته به مسءله فضای سبز بیشتر اهمیت بدهند وآنرا بشکافند وبرجسته کنند که چنین نشده. امید اس در آینده به این امر همت گمارند.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد