تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۴ تير ساعت ۲۳:۶ بازدید: 834      نظرات: 1      کد مطلب: 11388

افتتاح نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی برای اولین بار در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری هاژه، روز دوشنبە 24 تیرماە برای اولین بار نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری و مسوولین شهرستانی در مهاباد افتتاح شد.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی در این باره گفت: این نمایشگاه در راستای حمایت از تولیدات صنایع، رونق بخشیدن اشتغال این حوزه  و جذب جوانان علاقه‌مند به این رشته برگزار شده است.
جلیل جباری ضمن اشاره به اینکه نمایشگاه برای اولین بار است که در مهاباد برگزار می شود، تصریح کرد: در این نمایشگاه 11 استان با محصولات صنایع دستی مختلف حضور دارند و هر کدام صنایع و محصولات متنوع خود را عرضه می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به حمایت های سازمان از هنرمندان و صنعتگران روستایی، تصریح کرد: پرداخت تسهیلات کم‌بهره به هنرمندان و صنعتگران، ارائه آموزش‌های رایگان صنایع دستی و راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی صنایع دستی در رشته‌های سفالگری و تراش سنگ‌های قیمتی از اهم برنامه‌ها بوده اند.
وی همچنین افزود: برای اولین بار در سال گذشته، در چهار روستای شهرستان تکاب نزدیک 200 نفر در حوزه گلیم بافی آموزش داده شدند و آموزش دیدگان توانستند بدین صورت شغلی را برای خود پایه‌ریزی کنند.
وی ضمن تایید جایگاه مطرح مهاباد در عرصه صنایع دستی استان، گفت: مهاباد به لحاظ تنوع و تعداد هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی بعد از ارومیه در جایگاه برتری قرار دارد که تا حدودی از خوی و ماکو هم بالاتر بوده که انتخاب آن بعنوان محل برگزاری نمایشگاه هم به این نکات مثبت بر می‌گردد.
 مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود به حفاظت و مرمت ابنیه های تاریخی اشاره نمود و تصریح کرد: امسال 120 بنای تاریخی در برنامه احیا و مرمت قرار دارند. چهار شهر تاریخی استان اعم از خوی، ماکو، تکاب و ارومیه دارای بافت مصوب هستند که برای آنها ردیف اعتباری مستقلی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر عملیات احیای بافتهای تاریخی در خوی و ارومیه شروع شده است.
جباری به سیاست شکل گیری نسل جدید موزه های تخصصی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: برای اینکه آذربایجان غربی از این قافله عقب نماند، 10 عنوان موزه تخصصی در دستور کار قرار دارند که ایجاد موزه طب در ارومیه، موزه بانک، موزه مدرسه، موزه سولغه در سردشت از مجموع آنها بوده که در حال پیگیری هستند و به تناسب اعتبارات به بهره‌برداری خواهند رسید.
وی در مورد برنامه‌های آتی به برگزاری دومین "جشنواره ملی گردشگری" و "ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی" با شرکت همه استانهای کشور خبر داد و افزود: این نمایشگاه‌ها بصورت همزمان از 26 تا 29 مردادماه سال جاری به مدت چهار روز در ارومیه برگزار خواهد شد.
رییس میراث فرهنگی و گردشگری مهاباد در مورد صنایع دستی حاضر در نمایشگاه گفت: صنایع دستی همچون نقاشی روی سفال، قلم‌زنی، حصیربافی، لباس محلی، گلیم‌بافی، چرم‌دوزی، جاجم‌بافی و... در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
عبده در مورد زمان برگزاری نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه از مورخه 24 تا 28 تیرماه از ساعت 17 الی 23 بە مدت چهار روز در فلکه مادر دایر است.
 
شجاعی معاون استاندار و فرماندار ویژه مهاباد در این مراسم گفت: برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها تنها جنبه اقتصادی ندارد، بلکه یک مراوده فرهنگی است. آنچه انسان‌ها را از یکدیگر متمایز می کند، ارزشهای کهن همچون آداب و رسوم و توجه به آن است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۴/۲۵
ادرسش کجاست

نظر خود را براي ما ارسال كنيد