تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۸ تير ساعت ۱۳:۲۷ بازدید: 352      نظرات: 0      کد مطلب: 11346

طرح گردشگری غار «قلایچی» بوکان به تصویب رسید


به گزارش پایگاه خبری هاژه، سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: طرح «سایت گردشگری غار قلایچی» این شهرستان به تصویب رسید و بخش خصوصی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در این محوطه طبیعی و کم‌نظیر مشارکت کند.

اسماعیل رحیمی افزود: این غار از دسته غارهای طبیعی به حساب می‌آید که در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی شکل گرفته است و از نظر ساختار غار و کلاس غارنوردی می‌توان آن را از جمله غنی‌ترین و سخت‌ترین غارهای ایران به شمار آورد.

 وی اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی این شهرستان با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به منظور معرفی و تسهیل سرمایه‌گذاری در جوار این سازه طبیعی، اخیراً با صرف ۵۰۰ میلیون ریال هزینه، نقشه سایت گردشگری در این محل را تدوین و طراحی کرد.

 وی گفت: این طرح پس از رایزنی با مدیران و کارشناسان تعدادی از ارگان‌های ذیربط در نهایت به تصویب رسید تا به عنوان طرح اولیه و پیشنهادی برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری داشته باشند، ارائه شود.

 رحیمی اضافه کرد: در طراحی سایت فوق، اماکن و محل‌هایی برای استراحت گردشگران و غارنوردان و دیگر تسهیلات و امکانات رفاهی مورد نیاز بازدیدکنندگان پیش بینی شده است.

 رحیمی اظهار داشت: با معرفی قلایچی بوکان در سطوح ملی همزمان با ایجاد زیرساخت‌ها و تسهیلات لازم می‌توان متصور بود که این غار به یکی از مهمترین مقصدهای گردشگرپذیر کشور تبدیل شود.

 وی افزود: این غار که عمق آن حدود ۱۲۰ متر تخمین زده شده، یکی از عمیق‌ترین غارهای آبی ایران است و در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال‌شرقی بوکان، در مجاورت محوطه باستانی قلعه قالایچی یکی از مراکز تمدن مانایی‌ها قرار گرفته است.

 غار قلایچی بوکان یکی از جاذبه‌های مهم و طبیعی در جنوب آذربایجان‌غربی است که برای بیشتر مردم ناشناخته است؛ این غار زیبا در نزدیکی روستایی به همین نام در این شهرستان واقع شده است.

 منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد