تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۳ تير ساعت ۱۲:۱۴ بازدید: 1239      نظرات: 0      کد مطلب: 11313

انتقال دو اثر باستانی منحصر به فرد به موزه مردم شناسی مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد از انتقال اثر تاریخی منحصر به فرد به موزه مردم شناسی مهاباد خبر داد.

غلامرضا عبده در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در جریان بازدید نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی مهاباد از محوطه تاریخی کوسه کهریز، در حیاط منزل یکی از اهالی روستا پایه ستون سنگی که تاکنون مشابه آن در سنت معماری ایران بدست نیامده شناسایی گردید.

وی افزود: پایه ستون مزبور از دو قسمت شامل یک پایه مکعب شکل به عرض ۵۱ سانتی متر و شال ستون استوانه ای به عرض ۲۳ سانتی متر به صورت یکپارچه ساخته شده است.

عبده تصریح کرد: با توجه به سطح ایستایی کم، به احتمال زیاد این اثر پایه ی ساقه ستون چوبی بوده است .

وی اضافه کرد: این پایه ستون پس از انجام هماهنگی های لازم با همراهی و اسکورت پاسگاه انتظامی مکریان غربی و یگان حفاظت میراث فرهنگی مهاباد، جهت نگهداری و نمایش به موزه مردم شناسی مهاباد انتقال داده شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد در ادامه از انتقال خمره سفالی مربوط به دوره تاریخی (اشکانی - ساسانی) به موزه مردم شناسی مهاباد خبر داد.

وی افزود: خمره سفالی بزرگی که مدت ۱۲ سال بود توسط دهیاری روستای کوران کشف و در منزل ایشان نگهداری می‌شد.

عبده تصریح کرد: پس از انجام هماهنگی های لازم با مدیر کل محترم میراث فرهنگی استان ، معاونت محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد ، فرماندهی محترم یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان و پاسگاه انتظامی کوشکدره با همکاری و نظارت بخشداری محترم شهر خلیفان ، اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و با همراهی و اسکورت همکاران محترم پاسگاه "گویچکه ده ری" جهت نگهداری و نمایش به موزه مردم شناسی مهاباد منتقل گردید .

وی در پایان از برگزاری دوره آموزش سفالگری با همکاری سازمان فنی و حرفه ای خبر داد و گفت: در پایان دوره به شرکت کنندگان مدرک سفالگری اعطا می‌گردد و علاقمندان به این رشته می توانند جهت ثبت نام به اداره میراث فرهنگی، واقع در خیابان ساحلی - انتهای پارک سید قطب مراجعه و یا جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۴۲۲۳۳۴۹۰ تماس حاصل فرمایند .

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد