تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۳ تير ساعت ۱۰:۱۵ بازدید: 711      نظرات: 0      کد مطلب: 11310

تجلیل از مشاهیری که تاریخ کوردستان را باز نوشتند


در آیین اختتامیه نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کورد، از سال‌ها خدمت 30 نفر از نامداران کورد در عرصه‌های مختلف تجلیل به عمل آمد و برگ زرین دیگری به کتاب فرهنگ و هنر و تاریخ استان کوردستان افزوده شد.

 به گزارش پایگاه خبری هاژه، هنر، فرهنگ، موسیقی، ادبیات، علم و دانایی، واژه‌هایی عجین شده با زندگی کوردها هستند. کوردها با استقامت هستند همچون کوه آبیدر و شاهو، زلال و باصفا هستند همچون رود سیروان و دوستدار فرهنگ و هنر هستند به قدمت سنت‌ها و آداب‌ و رسوم چندین هزار ساله‌شان.

اگر کتاب تاریخ کوردها را ورق بزنید موسیقی جزء جدایی ناپذیر از زندگی کوردهاست و هنرمندان بسیاری را در این عرصه به جامعه بشری تقدیم کرده‌اند.

زندگی کوردها اگرچه همیشه با سختی‌هایی همراه بوده است اما آنقدر زیبایی در آن وجود دارد که سال‌ها می‌توان در مورد آن کتاب نوشت.

اما شهر سنندج و تالار مولوی دانشگاه کوردستان چهارشنبه شب (12 تیر 98) میزبان مشاهیری بود که کوردها سال‌ها انتظار داشتند آنها را از نزدیک ببینند.

بهترین اتفاق کنگره مشاهیر کورد را شاید بتوان حضور استاد مظهر خالقی، خواننده محبوب و نام آوازه کورد پس از چهار دهه به زادگاهش دانست که اشک شوق را از دیدگان بسیاری از کوردها جاری کرد.

 

ازدحام جمعیت در محل برگزاری کنگره

 آیین اختتامیه این کنگره در شرایطی در تالار مولوی دانشگاه کوردستان برگزار شد که این سالن مملو از جمعیت شده بود و تعداد بسیار زیادی از مردم، ایستاده مراسم را نظاره می‌کردند.

جالب بود که این مراسم در سالنی به نام «مولوی» که خود یکی از مفاخر است برگزار شد و تقارن زیبایی در نام تالار با عنوان کنگره وجود داشت.

اجرای برنامه را دو مجری زن و مرد کورد با پوشش لباس‌های کوردی برعهده داشتند و تعداد زیادی از مشاهیر و حضار سالن هم با لباس کوردی در مراسم حاضر شده بودند.

این برنامه ساعت شش بعدازظهر و با حضور عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد و در دو بخش تا ساعت 12 شب ادامه داشت.

سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر اسعد اردلان و محمدعلی سلطانی دو نفر از نویسندگان و ادبای کورد و استاد مظهر خالقی خواننده اسطوره‌ای کوردها در بخش اول آیین کنگره انجام شد.

 

فرهنگ و هنر غنی کوردها بخشی از ذخایر بشریت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانش، به فرهنگ و هنر غنی کوردها اشاره و آن را بخشی از ذخایر بشریت دانست.

عباس صالحی همچنین به غنای زبان کوردی اشاره و عنوان کرد: زبان کوردی با هزاران سال تاریخ خود، به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از اشارات است‌.

وی در ادامه راه اندازی رشته زبان و ادبیات کوردی و پژوهشکده کوردستان شناسی در دانشگاه کوردستان را جزو اتفاقات خوبی عنوان کرد که در چند سال اخیر در استان کوردستان صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنانش در مورد زیرساخت‌ها و رویدادهای فرهنگی استان سخن به میان آورد و پروژه تالار مرکزی شهر سنندج، ایجاد هشت پلاتو تئاتر، راه اندازی خیابان و گذر فرهنگ و هنر و برگزاری جشنواره‌های فیلم کوردی، لباس کوردی، رسانه های کوردی و ... را از جمله اقدامات در دستور کار عنوان کرد.

 

مشاهیر از فرهنگ و میراث گذشتگان محافظت کرده‌اند

 دکتر اسعد اردلان، ادیب و فعال فرهنگی کرد هم طی سخنانی گفت: مشاهیر و مفاخر از فرهنگ و میراث گذشتگان خود محافظت کرده‌اند که ما نیز باید از میراث که آنها بر جای می گذارند حفاظت و حراست کنیم.

وی افزود: ادیبان و مشاهیر برخلاف برخی فعالان عرصه‌های دیگر هیچگاه دچار خودشیفتگی و غرور نشده‌اند.

اردلان همچنین با اشاره به ارزشمند بودن برگزاری کنگره مشاهیر کورد، خاطرنشان کرد: استقبال و حضور مردم در برنامه‌های این کنگره نشان داد که مردم سنندج عاشق نام آوران و مشاهیر خود هستند.

محمدعلی سلطانی، پژوهشگر کورد نیز در ادامه این مراسم به غنای ادیبات کوردی اشاره و عنوان کرد: ادبیات هیچ یک از اقوام ایرانی با ادبیات کوردی برابری نمی‌کند که این را می‌توان از مواردی همچون وجود 40 هزار بیت به زبان هورامی از یارسان‌ها دریافت.

وی در سخنان خود، گفت‌وگوی عالمان و نخبگان کوردها با گویش های مختلف را از جمله دستاوردهای کنگره بین المللی مشاهیر کورد عنوان کرد و افزود: کوردها ملتی فرهنگی و یاریگران آزادی و عدالت در جهان هستند.

اما شاید جذاب‌ترین بخش آیین اختتامیه به سخنرانی استاد مظهر خالقی اختصاص داشت، هنگامی که پشت تریبون حاضر شد همه ایستاده او را تشویق می‌کردند و سراپا گوش شده بودند برای شنیدن سخنانش.

 

شهرم را با "مستوره اردلان" و "آیت الله محمد مردوخ" می‌شناسم

خالقی که با صدایی گرفته صبحت‌های خود را آغاز کرد دلیل این گرفتگی صدا را گفتگوهایی بسیار زیاد چند روز اخیر دانست و گفت: اینجا شهر من و زادگاه من است، هر کسی به زادگاهش فخر دارد و افتخار می‌کند. من شهرم را با "مستوره اردلان" می‌شناسم مورخ، نویسنده و شاعر؛ با آیت الله محمد مردوخ می‌شناسم و دیگر بزرگانی که این فرهنگ را به ما دادند تا اهل فرهنگ و هنر و علم باشیم.

این خواننده اسطوره ای کورد افزود: امروز افتخار می‌کنم که در میان افرادی که سال‌ها جستجویشان می‌کردم قرار دارم. سال‌هاست صدایشان را در بیرون از شهر و دیارم می‌شنیدم.

وی به دعوت دانشگاه کوردستان و استقبال استاندار کوردستان برای حضور در کنگره مشاهیر کورد اشاره و تصریح کرد: خرسندم، اولین باری که قدم به وطنم گذاشتم و برگشتم با این حرکت فرهنگی عظیم که وعده داده شده بود، برگشتم.

خالقی در بخش پایانی سخنانش تاکید کرد: تابع فرهنگ و هنر انسانی هستم و چیز دیگری جز این در من تاثیرگذار و لذت بخش نیست.

 

پخش کلیپ معرفی مشاهیر کورد

در ادامه برنامه چند کلیپ جهت معرفی چند تَن از مشاهیر کورد پخش شد و بخش اول آیین اختتامیه با تجلیل از چند نفر از مشاهیر، پایان یافت.

پس از وقفه‌ای کوتاه، بخش دوم آیین اختتامیه مشاهیر کورد آغاز شد.

 بخش دوم آیین اختتامیه، به پخش کلیپ مشاهیر کورد و تجلیل از آنها اختصاص یافت و در قسمت‌های پایانی آن میکاییل اصلان، خواننده و هنرمند کورد نیز به اجرای موسیقی کوردی پرداخت.

 

اعطای کلید شهروندی کوردستان به مشاهیر

یکی از اقدامات قابل توجه در تجلیل از مشاهیر کورد، اعطای کلید طلایی شهروندی و نصب نشان مشاهیر کورد بر روی لباس آنها بود.

در ادامه، برای آشنایی بیشتر اسامی مشاهیری را که در این کنگره مورد تجلیل قرار گرفتند، می‌خوانید.

«میکائیل اصلان» هنرمند و موزیسین، «نزند بگیخانی» شاعر و نویسنده، «کلیم‌الله توحدی» پژوهشگر و نویسنده، «مظهر خالقی» خواننده و هنرمند، «هادی ضیاالدینی» مجسمه‌ساز و نقاش، «بیژن ذوالفقار نسب» مربی فوتبال، «کیانوش رستمی» وزنه بردار، «قطب‌الدین صادقی»، استاد دانشگاه، نویسنده، فیلمنامه‌نویس، کارگردان، «محمدعلی سلطانی» کردپژوه، «اسعد شیخ‌الاسلامی» فعال حوزه علوم دینی، «بختیارعلی» نویسنده، «انور قره‌داغی» خواننده و موسیقی‌دان، «محمدعلی قره داغی» پژوهشگر، «کیهان کلهر» نوازنده و موزیسین، «علی‌اکبر مرادی» موزیسین، نصرت‌الله معین وزیری نویسنده، «کردستان موکریانی» شاعر و نویسنده، «عز‌الدین مصطفی‌رسول» سیاست‌مدار، «معصوم علی معصوم» جراح و متخصص قلب، «شهرام ناظری» خواننده و موزیسین، «لطیف هلمت» شاعر و نویسنده، «عثمان هورامی» خواننده، «میشل لیزنبرگ» کُردشناس و «ملاحیدر مصطفوی» عالم دینی در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

نقاط ضعف نخستین کنگره مشاهیر کورد

اما از جمله نقاط ضعف این کنگره، مکان برگزاری آن بود که 500 صندلی تالار مولوی دانشگاه کوردستان جوابگوی حجم بسیار زیاد جمعیت و در شان یک برنامه بین المللی نبود. این مسئله بی نظمی و ناهماهنگی‌هایی را رقم زده بود.

همچنین یکی از اتفاقات ناخوشایند، بی احترامی به عکاسان خبری قبل از آغاز آیین اختتامیه کنگره بود که بهتر بود، افرادی که در بخش تشریفات اینگونه مراسم‌ها قرار داده می‌شوند به نقش و جایگاه عکاسان خبری واقف باشند و در حق کسانی که بخش زیادی از امر اطلاع رسانی اینگونه مراسم‌ها را بر دوش می‌کشند چنین رفتارهایی را روا ندارند.

نخستین کنگره بین المللی مشاهیر کورد با تمام نقاط مثبت و ضعف خود به پایان یافت، اما آنچه ماندگار است قدرشناسی بود که از مشاهیر در قید حیات صورت گرفت.

 

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار ایسنا، منطقه کوردستان
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد