تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۹ تير ساعت ۱۸:۵۷ بازدید: 1555      نظرات: 1      کد مطلب: 11278
جنجال بر سر مقصر حادثه غرق شدن پدر فداکار سردشتی

انتقاد سخنگوی شورای شهر از هجمه‌ها


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، به دنبال حادثه غرق شدن پدر فداکار سردشتی در رودخانه مهاباد، جلسه ستاد بحران مهاباد با انتقاد امور آب، شهرداری و شورای شهر مهاباد بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.
قبله‌گاهی نماینده امور آب شهرستان مهاباد در جلسه ستاد بحران شهرستان ضمن رد مسئولیت غرق شدن پدر سردشتی در رودخانه مهاباد اظهار کرد: طبق ماده 96 قانون حریم و بستر، وظیفه حراست از انهار و رودخانه‌های داخل خدمات شهرداری برعهده این سازمان است.
وی با اشاره به حادثه‌ای مشابه در سال 93 در کمی بالاتر از محل حادثه فعلی، ضمن انتقاد از صدور حکم محکومیت 15 درصدی امور آب شهرستان مهاباد در این رابطه افزود: دادگستری در آن زمان خواستار ایمن سازی مکانهای تفریحی و گردشگری در جوار رودخانه شده بود ولی تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
قبله‌گاهی تصریح کرد: قبل از وقوع حادثه امور آب شهرستان نسبت به برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه به شهرداری هشدار داده بود و همین امر نیز موجب شد تا تهدیدات و خطرات این حادثه تشدید شود.
 وی در پایان اظهار کرد: امور آب شهرستان مهاباد برای اقدام مشترک با شهرداری و شورای اسلامی شهر برای ایمن سازی و ساماندهی اعلام آمادگی می‌نماید.
سخنگوی شورای اسلامی شهر مهاباد نیز ضمن تکذیب واگذاری مسئولیت حفاظت از حریم و بستر روخانه مهاباد از سوی امور آب به شهرداری از موضع امور آب شهرستان مهاباد در حادثه اخیر انتقاد کرد و گفت: شورای شهر مهاباد به صراحت اعلام می‌کند که طبق تبصره 2 و تبصره 14 ماده 55 قانون شهرداری، ایمن سازی در معابر عمومی و اماکن عمومی جزو وظایف شهرداری تعریف شده و در خصوص رودخانه مهاباد نیز بر اساس تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداریها، حفاظت از حریم و بستر رودخانه در صورت واگذاری مالکیت به شهرداری واگذار می‌شود ولی این اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و هیچ مصوبه و یا سندی مبنی واگذاری وجود ندارد.
ابراهیم کریمی افزود: تفسیر قانون به نفع خود برای برائت از مسئولیت منطقی نیست، لذا شهرداری نیز به نحوی در این حادثه مقصر است ولی شرایط به گونه ای نیست که در رسانه ها و فضای مجازی مطرح می‌شود.
وی ضمن انتقاد از هجمه‌ها علیه شهرداری و شورای اسلامی شهر توسط رسانه‌ها و فضای مجازی اظهار کرد: در بیشتر حوادث انگشت اتهام به سوی شهرداری و شورای شهر نشانه رفته به نحوی که در ریزش دیوار مسکن مهر سیدآباد برخلاف مقصر دانستن شهرداری توسط رسانه‌ها دادگاه کمتر از 10 درصد شهرداری را مقصر دانسته است.
کریمی با اشاره به تحت تأثیر قرار گرفتن فعالیت‌های عمرانی شهر مهاباد بدلیل عدم تحقق بودجه شهرداری در چند سال گذشته اظهار کرد: نبود اعتبار کافی و بودجه در چند سال اخیر انجام ایمن سازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه مهاباد را با مشکل روبرو کرده است، لذا تأمین اعتبار برای ساماندهی رودخانه مهاباد از محل بودجه شهرستان بسیار ضروری است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر مهاباد در ادامه اظهار کرد: علی‌رغم نصب تابلوی هشدار، نوار خطر و حضور یک نفر برای بازدارندگی متأسفانه بسیاری از شهروندان به علایم هشداری توجه نمی‌کنند و در محل حادثه آب تنی می‌کنند.
به گزارش هاژه روز 24 خردادماه پدر فداکار سردشتی برای نجات دو کودک خردسال خود در رودخانه مهاباد غرق شد و تلاش ها برای احیای آن بی ثمر ماند. در گزارش میدانی که توسط خبرنگاران هاژه صورت گرفت شهروندان از وقوع چندین حادثه غرق شدگی در این محل خبر دادند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد قبله گاهی ۱۳۹۸/۴/۹
با عرض سلام و خسته نباشید اینجانب به مدت بیش از یک سال است در واحد رودخانه و سواحل شهرستان مهاباد مشغول خدمت نمی باشم. و در حال حاضر در سازمان آب منطقه ای و در بخش رودخانه سواحل و در شمال استان به عنوان کارشناس سازمانی مشغول فعالیت می باشم. از آن خبرگذاری محترم تقاضا دارم در درج اسامی دقت بیشتری مبذول نمایید.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد