تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۳ آبان ساعت ۲۰:۱۴ بازدید: 4501      نظرات: 2      کد مطلب: 2113

شهردار مهاباد در خصوص مقبره الشعرا واکنش نشان داد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه؛ صلاح کردستانی شهردار مهاباد در رابطه با پروژه ساماندهی مقبره الشعرا و همزمان با بالا گرفتن حساسیت ها واکنش نشان داد.

 

وی در گفتگوی اختصاصی با هاژه اظهار کرد: طراحی این پروژه عظیم که در سال 1376  صورت گرفته بود به بهانه های مختلف اجرا نگردید در صورتیکه همواره به عنوان یکی از الزامات مطرح بوده است.

کردستانی در ادامه افزود: از نظر اعضای شورای شهر و شهرداری مهاباد و سایر مسئولان، اشعار مکتوب بر سنگ قبرها حتما باید دوباره درج گردد و طراح این پروژه در نظر داشت که اشعار را بصورت کتیبه طراحی کند اما باز هم  تاکید می کنم  برای شورا و شهرداری و سایر دست اندرکاران حفظ این اشعار جزو واجبات بوده است.

کردستانی در پاسخ به خبرنگار هاژه در رابطه با پیشنهاد تعویض سنگ  قبرها توسط برخی منتقدان اظهار کرد:  شخصیتهای بسیار بزرگی در این مکان دفن شده اند و همین امر باعث شده مقبره الشعرا به مکانی خاص تبدیل گردد لذا سعی برآنست که این فضا هم در نوع خود بی نظیر باشد. سنگ قبرهای فعلی جابجا یا تعویض نمی شوند بلکه با حفظ اشعار بر روی سنگ قبرها و کتیبه این طراحی کامل می گردد.

شهردار مهاباد اضافه کرد: در حال حاضر سنگ قبرهایی که قرار است اشعار بر روی آن نوشته شوند انتخاب و سفارش داده شده  و کتیبه ها نیز در مرحله طراحی هستند.

کردستانی در ارتباط با قطعه جدیدهنرمندان نیز گفت: این قطعه بر اساس پیشنهاد صاحب نظران پیشنهاد و از طرف شورا و شهرداری سه برابر ظرفیت درخواستی مصوب گردیده است.
وی در خصوص پروژه جابجایی گورستان عمومی مهاباد اظهار داشت: چند سال قبل پروژه جابجایی گورستان مهاباد مطرح گردید و حتی مصوبه ای در شورای شهرستان در فرمانداری برای آن تدوین گردید اما این پروژه به دلایل مختلف اجرا نگردید. فعلا این مکان مازاد بر نیازی است که برآورد شده و در صورت جابجایی گورستان قطعا توسعه و زیباسازی آن درنظر گرفته خواهد شد و در صورت عدم جابجایی نیز تمهیداتی جهت توسعه فضا اندیشیده شده است چرا که مکان فعلی از لحاظ توسعه مناسب و کامل بوده اما به زیباسازی نیاز دارد.

 

طی روزهای گذشته و به دنبال ساماندهی مقبره الشعرا مهاباد که پیکر شاعران، نویسندگان و هنرمندان بزرگی چون هیمن، هه‌ژار، حافظ مهابادی، مارف آقایی، محمد ماملی، قادر لطفیانی، محمد قاضی، جعفر قاضی، رحمان قاضی، سوران کردستانی، محمد مجدی، عبیداله ایوبیان مرکزی، احمد قاضی، احمد شریفی و... در آن آرام گرفته اند، اعتراض هایی مبنی بر نحوه ی طراحی و جابجایی اشعار کوردی و تخلص ادیبان از سنگ قبرها از سوی برخی منتقدان صورت گرفته بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

خانم خانم قاضی ۱۳۹۵/۹/۹
تو کە بە اسم مریم قاضی نظر دادەای، از نام خودت استفادە کن. مریم خانم قاضی همین الآن پای تلفن گفتند کە یکبار هم این وبسایت را ندیدەاند. شرم‌آور است.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

مریم قازی ۱۳۹۵/۸/۴
جێگای خۆیەتی ماندوونەبوونی بکەین لە شارەداری دڵسۆز و ئەندامانی رێزداری شۆڕا

نظر خود را براي ما ارسال كنيد