تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد ساعت ۱۲:۲۳ بازدید: 849      نظرات: 0      کد مطلب: 11179

"توت سفید" عمرتان را زیاد می‌کند


یک کارشناس ارشد گیاهان دارویی معتقد است، مصرف توت سفید به دلیل وجود آنتی اکسیدان قوی در آن می‌تواند موجب افزایش طول عمر شود.

هانیه ناصری با اشاره به ارزش غذایی بالای توت سفید، گفت: در یک فنجان توت سفید که تقریبا معادل 100 گرم توت است، 61 کالری انرژی، 9 گرم پروتئین گیاهی، 1.1 گرم چربی، 16 میلی گرم کلسیم و هشت میلی گرم آهن نهفته است و درکنار این ها این میوه سرشار از انواع ویتامین های A، B1، B2، B3، C و مقادیر بسیاری کلسیم، آب، فیبر، منیزیم و تانن می باشد.

وی به تاثیرات شگفت انگیز و درمانی توت سفید اشاره کرد و افزود: توت ها به دلیل داشتن آنتی اکسیدان پرخاصیتی بنام "رزوراترول"resveratrol)) موجب افزایش عمر می شوند و این خاصیت توت سفید در مطالعات مختلف روی عمر موش‌ها تایید شده است.

ناصری افزود: همچنین به علت خاصیت این آنتی اکسیدان قوی در توت، این میوه برای پیشگیری از بروز سرطان هم بسیار مفید است و  با سلول های سرطانی نیز مبارزه می کند. این آنتی اکسیدان بجز توت در انگور نیز یافت می شود.

وی به تاثیرات این میوه بر سیستم قلب و عروق اشاره کرد وافزود: توت سفید اثر حفاظتی روی سیستم قلب و عروق دارد و فیبر موجود در آن به کاهش کلسترول کمک می کند.

ناصری همچنین مصرف توت سفید را در کاهش وزن موثر دانست و افزود: فیبرهای نامحلول موجود در توت، کالری جذب شده در بدن را کاسته و موجب کاهش وزن می شوند.

وی افزود: این میوه خوشمزه همچنین به دلیل داشتن انواع ویتامین‌های گروه B در کاهش و رفع ترس، اضطراب، هیجان و عصبانیت نیز موثر است.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی مصرف توت سفید را برای مبتلایان کم خونی بسیار مفید دانست و افزود: توت سفید بدلیل داشتن هشت میلی گرم آهن که مقدار زیادی به حساب می آید، علاوه بر خوشمزگی می تواند برای درمان کم خونی افراد بخاطر فقر آهن نیز مفید باشد.

وی به خواص توت سفید در تصفیه خون هم اشاره کرد وافزود: چینی ها که اعتقادی زیادی به توت سفید دارند، از آن به عنوان یک عامل تصفیه خون در طب خود استفاده می کنند، محققان چینی معتقدند توت خون را تمیز می کند و موجب افزایش خون نیز می شود.

وی افزود: همچنین در چین با برگ درخت توت چای تهیه می کنند و اعتقاد دارند چای برگ توت به افراد برای بهتر دیدن و خوب شنیدن کمک می کند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی تصریح کرد: یکی دیگر از باورهای موجود در طب چینی این است که توت سفید به طور موثری می تواند کبد را پاک و تمیز کند و این امر بخاطر ادرارآور بودن این میوه می باشد.

وی یادآور شد: در بسیاری کشورهای شرقی نیز از توت برای درمان و علاج سفیدی زودرس موها استفاده می شود، همچنین برای درمان موهای خاکستری زودرس هم مفید است.

ناصری در ادامه در تشریح دیگر خواص درمانی توت سفید، به تاثیرات این میوه در درمان آلرژی اشاره کرد وافزود: توت می تواند باعث درمان خارش، عطسه، آبریزش بینی و اشک ناشی از آلرژی های فصلی و گرد و خاک شود. همچنین کهیر ناشی از حساسیت پوستی را نیز از بین می برد.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی مصرف توت را جایگزین مناسبی برای قند عنوان کرد وافزود: هنگام نوشیدن چای، توت خشک می تواند جایگزین مناسبی برای افراد دیابتی باشد، به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نکنند.

وی یادآور شد: قند موجود در توت سفید برای مبتلایان به بیماری دیابت بی ضرر است، اما افراد دیابتی نباید روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری بیشتر مصرف کنند.

 

منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد