تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۳ خرداد ساعت ۱۲:۵۲ بازدید: 457      نظرات: 0      کد مطلب: 11153

نخستین پویش «نه به آتش سوزی طبیعت» در مهاباد راه اندازی شد


رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: نخستین پویش «نه به آتش سوزی طبیعت» با همت همیاران طبیعت در این شهرستان راه اندازی شد.

مجید پاتو روز پنجشنبه اظهار داشت: این کمپین با همکاری جمعی از دوستداران و همیاران طبیعت در این شهرستان و در فضای مجازی تلگرام t.me/hamyarantabiat۵ راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: اعضای این پویش از گردشگران و کسانی که در طول این ایام به دامن طبیعت می‌روند درخواست کردند ضمن پیوستن به این کمپین هنگام رفتن طبیعت پنج اصل را رعایت کنند تا آتش سوزی در مراتع و جنگل به حداقل برسد.

وی افزود: این اصول شامل هرگز بر روی پوشش گیاهی آتش روشن نکنیم؛ هیچگاه قبل از خاموش کردن آتش محل را ترک نکنیم؛ هیچ زباله و پلاستیکی را در طبیعت رها نکنیم، افراد سیگاری ته سیگار را در طبیعت رها نکنند و هرگونه آتش سوزی و دست کاری طبیعت را به سامانه ۱۵۰۴ منابع طبیعی اطلاع دهیم.

پاتو ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های همیاران طبیعت و بهره برداران منابع طبیعی در تابستان امسال حراست خوبی از پوشش گیاهی مراتع و جنگل‌های این شهرستان داشته باشیم و به خاطر سهل انگاری برخی افراد از سوختن این سرمایه بزرگ طبیعت جلوگیری کنیم.

وی از رسانه‌های این شهرستان نیز خواست با اعضای این کمپین همیاران طبیعت تعامل و همکاری بیشتری داشته باشندتا آنها در انجام وظیفه بزرگ و خطیری که برای طبیعت عهده دار شدند، موفق تر شوند و اقشار مختلف جامعه نیز با آنها همیار و همکار باشند.

وی بیان کرد: امسال با توجه پوشش گیاهی مناسب در مراتع و جنگل‌های این شهرستان احتمال آتش سوزی در این مناطق به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است.

به گزارش هاژه، سال گذشته ۲۰۰ مورد آتش سوزی در مراتع مهاباد اتفاق افتاده بود که در این آتش سوزی‌ها در مجموع ۱۲۰ هکتار از مراتع طعمه حریق شد.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از یکهزار هکتار جنگل در منطقه «کاولان و کوران »؛۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره گاه جنگلی وجود دارد.

 منبع: ایرنا 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد