تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد ساعت ۱۹:۱۷ بازدید: 1715      نظرات: 0      کد مطلب: 11132

فضای سبز مهاباد کمتر از نصف میانگین جهانی


 عباس حسینی نایب رییس شورای شهر مهاباد در مصاحبه ی سال گذشته خود با پایگاه خبری هاژه گفت: حد استاندارد سرانه فضای سبز در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ازای هر نفر 18 متر مربع است و این میزان در ایران 12 متر مربع می باشد.

وی گفت: در حال حاضر حدود 138 هکتار فضای سبز در سطح شهر مهاباد وجود دارد، به عبارتی دیگر به ازای هر نفر حدود 8 متر و 16 سانتیمتر مربع فضای سبز در سطح شهر موجود است.

حسینی از برنامه های شورا و شهرداری مهاباد و توافقات با اداره منابع طبیعی این شهرستان برای افزایش سرانه فضای سبز این شهرستان به بیش از استاندارد کشوری خبر داده بود مواردی که حسینی جهت افزایش سرانه فضای سبز مهاباد از ٨ متر کنونی به حدود ۱۴ متر خبر داده بود موارد زیر بودند:

 (44 هکتار از فضای سبز و جنگل کاری پشت قلا (داشا مجید) و طرح های تفریحی و گردشگری، 80 هکتار از تپه خزایی برای تبدیل به جنگل کاری، 44 هکتار از زمین های خره سونجوان در انتهای اوزندره و 120 هکتار در روستای قزلقوپی جهت نهال‌کاری با بهره برداری مشترک منابع طبیعی و شهرداری

لینک گفتگوی خبری هاژه با عباس حسینی در مردادماه ۹۷

 http://www.haje.ir/Newsdetails.aspx?itemid=8808

جهت پیگیری اقدامات انجام شده در این زمینه طی تماسی که با عباس حسینی  نایب رییس شورای شهر گرفته شد وی اظهار داشت با توجه به اختلافاتی که با اداره منابع طبیعی داریم هیچ کدام از این زمین ها هنوز به شهرداری واگذار نشده است.

طبق آمار ارایه شده از طرف نایب رییس شورای شهر مهاباد فضای سبز این شهر تنها حدود ۴۴ درصد میزان سرانه فضای سبز در کشورهای اروپایی و آمریکاست و حتی ۳۵ درصد از میانگین کشوری نیز پائین تر است.

جدا از نبود جدیت کافی در عملی کردن وعده افزایش سرانه فضای سبز مهاباد که می بایست شهرداری و شورا پاسخگوی آن باشند مسئله اصلی خطر تغییر کاربری های قانونی و غیر قانونی بعد از این واگذاری ها از یک طرف و عدم تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در تمام مناطق شهر مهاباد از سوی دیگر است.

 با گرفتن تنها زمین خالی نمی توان ادعا کرد سرانه فضای سبز را گسترش داده ایم تبدیل این زمین های خالی به فضاهای سبز استاندارد و نگهداری از آنها در برابر زمین خواران از وظایف مهم شهرداری به حساب می آید

تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در نقاط مختلف شهری مورد دیگری است که در این شیوه افزایش سرانه مورد توجه قرار نگرفته است. تنها با افزایش عددی سرانه نمی توان رفع تکلیف کرده و به حق قانونی شهروندان خصوصا حاشیه نشینان جهت برخورداری از فضای سبز بی توجه بود. زمینهای شهرداری، صارم بگ و مجبورآباد از جمله محلات حاشیه ای شهر مهاباد هستند که با وجود آنکه دهها هزار نفر جمعیت در خود جای داده اند از وجود حتی یک متر پارک و فضای سبز بی بهره اند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد