تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ خرداد ساعت ۱۱:۲۷ بازدید: 853      نظرات: 4      کد مطلب: 11118

فضای فرهنگی مهاباد زیر خط فقر


هاژە_ برگزاری مراسمات فرهنگی نظیر جشنواره‌ها، کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها و اهمیت دادن به آنها از لحاظ کیفیت و کمیت می‌تواند نشانی از پویایی یک جامعه و ارزشگذاری مردم برای تاریخ، هنر و هویت خود باشد.
مهاباد به واسطه داشتن شاعران، نویسندگان و مترجمان و هنرمندان فراوان از دیرباز به شهر فرهنگ و هنر مشهور بوده است و همین سابقه تاریخی نیز سبب گشته به عنوان مرکزی برای برگزاری جشنواره‌ها و مراسمات فرهنگی مختلف در منطقه تبدیل شود. همایشات منطقه‌ای ماموستا هه‌ژار و ماموستا هیمن، شب‌ شعرها، تجلیل از شاعرانی چون هه‌ڵۆ، سمکو پاکزاد، سووتاو، کنسرت عدنان کریم و سالار عقیلی و... نمونه‌ای از ده‌ها مراسم برگزار شده طی یکی دو سال اخیر در مهاباد هستند، برگزاری  چنین مراسمات و کنسرت‌هایی که نام شاعران و هنرمندان فاخر یک ملت را با خود دارد و آبرو و اعتبار فرهنگی یک شهر در گرو آن است نیازمند در اختیار داشتن یک سری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری است. داشتن یک سالن استاندارد با گنجایش کافی، تجهیزات سمعی و بصری و پارکینگ مناسب از ابتدایی‌ترین نیازهای سخت افزاری این مراسمات می باشد. همچنانکه که شاهد هستیم با توجه به فقر شدید فضاهای فرهنگی در مهاباد اکثر برنامه‌ها در سالن وحدت متعلق به شهرداری مهاباد برگزار می‌شود، مکانی که از بسیاری لحاظ برای برگزاری مراسماتی چون کنسرت استاندارد نیست و از سوی دیگر پاسخگوی نیاز فرهنگی مردم این شهر نمی‌باشد.
نداشتن پارکینگ عمومی در جوار این سالن و رها کردن خودروی مردم و میهمانان بدون امنیت در خیابان و پیاده‌روهای اطراف سالن از جمله معضلاتی است با برگزاری هر کنسرت و مراسمی  مردم باید با آن دست و پنجه نرم کنند و گاهی منجر به حوادثی می‌شود که به جای لذت بردن از یک مراسم فاخر فرهنگی کام عده ای را تلخ می کند.
نداشتن سیستم صوت و تصویر به روز و مناسب نیز از دیگر مشکلات بزرگ این سالن می‌باشد که موجب اعتراض هنرمندان شده و آنها را مجبور به کرایه بعضی تجهیزات از شهرهای اطراف نموده است، اتفاقی که زیبنده شهر مهاباد نیست و تصویر مناسبی در ذهن هنرمندانی چون عدنان کریم، کامکارها و عقیلی از مهاباد بر جای نمی‌گذارد.
کهنگی و مستعمل بودن تعدادی از صندلی‌ها و  کف سالن و همچنین فرسودگی سیستم سرمایشی و گرمایشی نیز گاهی موجب اختلال در برگزاری مراسمات می‌گردد، طوریکه مردم با پرداخت پولی هنگفت باید لذت کنسرت یک هنرمند در کنار خانواده را بر اثر گرمای شدید سالن وحدت به لقایش ببخشند.
نبود آبخوری و يا بوفه دايمی نيز باعث کلافگی مردم در هنگام برگزاری این دست مراسمات شده و این به نوعی بی‌احترامی به افرادی است که برای حضور در سالن هزینه پرداخت کرده‌اند.
هر چند یکی از نیازهای اساسی مردم مهاباد احداث سالن‌ها و فضاهای فرهنگی چون نگارخانه، سالن تئاتر  و یا سالن‌های استاندارد برگزاری کنسرت می‌باشد اما در حال حاضر رفع نواقص سالن وحدت مهاباد که می‌بایست تا راه اندازی چنین پروژه هایی آبروداری کند از بدیهیات بوده و باید در اولویت اقدامات شهرداری مهاباد قرار گیرد تا بیشتر از این نه به حقوق مردم بی احترامی شود و نه  خوانندگان، هنرمندان و شخصیت‌های مهمان مهاباد را با ذهنیتی ناخوشایند و خاطره‌ای تلخ راهی نماید.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

صلاح الدین ابراهیمی ۱۳۹۸/۳/۲۰
مجتمع فرهنکی و هنری مهاباد چی شد؟ قرار بود دهه فجر کلنگ زنی شود
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۳/۱۸
بە ڕاستی تالاری وەحدەتی مەهاباد،ئەو ڕەخنانەی لە سەرە!
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هەورام ۱۳۹۸/۳/۱۸
بە ڕاستی تالاری وەحدەتی مەهاباد،ئەو ڕەخنانەی لە سەرە!
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۳/۱۸
این سالن سر جای خودش باشه درصدد تبدیل به احسن نباشید یک سالن با این استانداردهایی که بیان کردید با جای پارک مناسب احداث بفرمایید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد