تاریخ: ۱۴۰۰/۷/۱۲
مانور نظامی ترکیه و آذربایجان در مرز ایران
 
 یک گام دیگر به سوی ناتوی ترکی یا ارتش توران
 
 

پس از انتقاد دولت باکو از تهران به دلیل برگزاری رزمایش ارتش در نزدیکی مرز ترکیه، این کشور قصد دارد این هفته تمرینات نظامی مشترکی را با آذربایجان در منطقه ای هم مرز با ایران انجام دهد.

سرگرد پینار کارا ، سخنگوی وزارت دفاع ملی ترکیه در اظهاراتی تلویزیونی گفت: «مانور برادری راسخ 2021 با مشارکت ترکیه و آذربایجان در نخجوان آذربایجان بین تاریخ 5 تا 8 اکتبر انجام می‌شود.»

این خبر پس از آن اعلام شد که ارتش ایران هفته گذشته اعلام کرد که در حال برگزاری رزمایش «فاتحان خیبر» در شمال غرب کشور است. امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش در این رابطه گفته بود: این رزمایش حساسیت ویژه‌ای دارد و آن حضور پیدا و پنهان عناصر رژیم صهیونیستی و همچنین تعداد قابل توجهی از تروریست‌های داعشی در کشورهای منطقه است.  

در جریان جنگ سال گذشته بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ»، گزارش‌هایی از حضور شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد در حمایت از جمهوری آذربایجان در این جنگ منتشر شد. این افراد که از سوی کشور ترکیه حمایت می‌شوند، در جنگ داخلی سوریه در برابر بشار اسد می‌جنگیدند.

 
 اعزام گروه‌های مسلح سوری وابسته به ترکیه به آذربایجان برای جنگ با ارمنستان!  - تابناک | TABNAK
 
 

اسرائیل 40 درصد نفت خام مورد نیازش را از آذربایجان وارد می‌کند. در مقابل آذربایجان بخش مهمی از نیاز تسلیحاتی خود را از اسرائیل تامین می‌کند. صادرات جنگ‌افزار اسرائیل به آذربایجان شامل موشک، سیستم رادار، مهمات و به خصوص پهپاد می‌شود که در برتری نظامی این کشور در جنگ سال قبل با ارمنستان نقشی کلیدی داشت.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان با انتقاد از رزمایش ایران گفته بود: «این یک رویداد بسیار تعجب‌آور است. هرکشوری می‌تواند هرگونه رزمایش نظامی را در قلمرو خود انجام دهد. این حق حاکمیتی آن‌ها است اما چرا حالا و چرا در مرز ما؟ چرا زمانی که ارامنه در جبرائیل، فضولی و زنگلان بودند، چنین رزمایش‌هایی در کار نبود؟ چرا پس از آزادسازی این زمین‌ها پس از 30 سال اشغال برگزار می‌شود؟»

 همچنین تنش‌ها  بین ایران و آذربایجان به دلیل وضع مالیات جاده‌ای از سوی آذربایجان برای کامیون‌های ایرانی که از طریق قره‌باغ به ارمنستان می‌روند، افزایش یافته است.

 
 
 
 در این رابطه بیشتر بخوانید: