تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۳۱
ایرانیها 3 برابر میانگین جهانی نمک مصرف می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری هاژه  نشست خبری رییس شبکه بهداشت و درمان مهاباد با موضوع  اطلاع رسانی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در ساختمان این شبکه و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
در این جلسه سامرند مرزنگ مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد اعلام کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون برنامه ای سراسری است و در مهاباد نیز اجرا خواهد شد.
 وی  افزود: فشار خون مشکلی است که امروزه بشر با آن درگیر بوده و عامل اول مرگ و میر در جهان بیماری های قلبی  می باشد طوری که سالیانه حدود ده میلیون نفر بر اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند.
وی افزود: عواملی چون سن و ژنتیک، رژیم غذایی پرچرب، مصرف بالای نمک، مصرف سیگار، الکل و... سبب فشار خون بالا می شوند، آمارها نشان می دهد مصرف نمک ایرانیان سه برابر میانگین جهانی است.
مررزنگ تصریح کرد: در همین راستا وزارت بهداشت جهت شناسایی بیماران  و کنترل فشار خون آنها طرح بسیج ملی کنترل فشار خود را به اجرا می گذارد، اطلاع رسانی این طرح به کمک رسانه ها از ۲۷ اردیبهشت شروع شده و طرح نیز به صورت عملیاتی از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر۹٨ خواهد بود.
وی در ادامه افزود: در این طرح باهمکاری متخصصان شبکه بهداشت پرستاران دانشگاه آزاد، همکاران هلال احمر و ارگانهای مربوطه ده پایگاه سلامت را در سطح شهر راه اندازی خواهیم کرد که مردم با مراجعه به آنها می توانند از وضعیت خود اطلاع یابند، همچنین در مدت زمان اجرای این طرح مراکز بهداشت شهری و روستایی نیز آماده ارایه خدمات به مردم را دارند. روش دیگر مشارکت مردم گروه هدف در این طرح روش خود اظهاری است که می توانند  با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir  اقدام کنند.
مرزنگ با اشاره به اینکه گروه های هدف در این طرح افراد ۳۰ سال و بالای آن، زنان باردار و بیماران  کلیوی هستند، افزود: مطابق آمارها حدود ۵۹ درصد از افراد در استان آذربایجان غربی از فشار خون خود خبر ندارند و مطابق دستورالعمل ها حداقل می بایست پنجاه درصد افراد شناسایی و به مراکز معرفی گردند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد افزود: اجرای این طرح برای مردم هزینه ای ندارد مراحل شناسایی به صورت رایگان خواهد بود.