تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۲۶
افتتاح مجتمع تجاری هلال احمر مهاباد بدون حضور مسئولین و بدون اخذ پایان کار!
افتتاح بزرگترین پروژه تجاری هلال احمر ایران در مهاباد با تغییر نام و بدون اخذ پایان کار از شهرداری، امروز بدون دعوت رسمی از مسئولان کشوری و استانی افتتاح شد.
مجتمع تجاری خدماتی هلال احمر مهاباد در ضلع شمالی میدان شهرداری توسط جمعیت هلال احمر و بخش خصوصی ساخته شده است.
حقی که سرپرست شهرداری مهاباد آن را از پروژه هلال احمر درخواست کرده است مربوط به بدهی این پروژه از تجمیع پلاکی است که در زمان ساخت این مجتمع تجاری نادیده گرفته شده است و اکنون پیمانکار پروژه هلال احمر خود را ناتوان از پرداخت نقدی این هزینه دانسته و تقاضا کرده تا حق شهرداری مهاباد را  ۲۰ درصد به صورت نقدی و مابقی به صورت املاک پرداخت کند.
اما شهرداری مهاباد تاکید دارد به دلیل بحران مالی دامنگیر، طلب خود را تماما به صورت نقدی دریافت کند. این موضوع حتی به هیات تطبیق شهرستان مهاباد هم راه یافت.
مجتمح تجاری هلال احمر تا پرداخت بدهی خود به شهرداری مهاباد نمی تواند پایان کار دریافت کند. به گفته سرپرست شهرداری مهاباد تا زمانی که مالک پروژه، تعهدات خود در قبال شهرداری مهاباد را عملی نکند، شهرداری از اهدای پایان کار این مجتمع تجاری ناتوان است.
علیرغم این موضوع، از شب گذشته خبر افتتاح این پروژه با تغییر نام از "مجتمع تجاری خدماتی هلال مهاباد" به "مهاباد مال" در فضای مجازی قرار گرفت. مجتمع تجاری که هنوز پایان کار خود را از شهرداری مهاباد دریافت نکرده است، بنا به تبلیغات منتشر شده امروز بعد از افطار افتتاح شد.
رییس هلال احمر مهاباد می گوید: تاکنون از وی برای شرکت در این مراسم دعوتی به عمل نیامده و کاملا از موضوع بی اطلاع است.
صداقت، مسئولیت این وضع را متوجه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری هلال ایران می داند و اضافه می کند: مسئول پاسخگویی به هر سوالی ایشان است.
در این مراسم که گفته می شود؛ افتتاح بزرگترین پروژه تجاری هلال احمر ایران در مهاباد است، حتی از مسئولان کشوری و استانی جمعیت هلال احمر دعوت به عمل نیامده است. دلیل این افتتاح شتابزده قبل از صدور پایان کار پروژه عجیب به نظر می رسد!
اما رییس سازمان جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی این شیوه تبلیغات را بازار گرمی سرمایه گذاران پروژه می داند و می گوید: شرکت سرمایه گذاری هلال احمر که وابسته به جمعیت هلال احمر کشور است با مشارکت بخش خصوصی به ساخت یک مجتمع تجاری در مهاباد اقدام کرده است.
رهبر اضافه می کند: بخش خصوصی با هدف فروش اقدام به تبلیغات می کند و این مسئله ای کاملاً عادی است اما بهتر بود که در این مراسم با دعوت رسمی و حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح می شد.
او با اشاره به ملی بودن این پروژه تاکید می کند: بازگشت درآمدهای حاصل از این مجتمع تجاری جهت ساخت یک درمانگاه تخصصی در محله بیمارستان قدیم مهاباد هزینه می شود، که در حال حاضر ساخته فنداسیون طبقه اول آن به اتمام رسیده و سایر مراحل اجرایی آن نیز ادامه دارد. خود جمعیت هلال احمر قادر به پرداخت چنین هزینه‌ای نیست اما از طریق مشارکت با بخش خصوصی می تواند علاوه بر ساخت درمانگاه درآمد حاصل از این پروژه را در سایر پروژه ها به کار بگیرد.
رییس سازمان جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی ادامه می دهد: به تازگی برای جمعیت هلال احمر شهرستان مهاباد ماشینی مجهز خریداری شده است که از طریق همین فعالیت های تجاری شرکت سرمایه گذاری هلال احمر که وابسته به جمعیت هلال احمر است صورت گرفته است.
رهبر در خصوص تغییر نام یک شبه این مجتمع هم می گوید: البته نام چندان اهمیتی ندارد و به دلیل اینکه این مجتمع تجاری است باید قطعاً نامی تجاری برای آن برگزیده شود. به هر حال تمامی سهام شرکت سرمایه‌گذاری متعلق به هلال احمر است و مالکیت آن نیز در اختیار هلال احمر قرار دارد اما ساخت چنین پروژه های تجاری با هدف توسعه شهر انجام می گیرد.
او با اشاره به اینکه اخذ پایان کار برای این پروژه یک مسئله فنی است، اظهار داشت: این مسئله ما بین پیمانکار پروژه و شهرداری مهاباد است که باید از طریق مذاکرات برطرف شود. هلال احمر در مهاباد دارای املاک زیادی است و به منظور توسعه شهر برنامه‌های دیگری هم در این خصوص در نظر دارد انجام دهد.
رییس سازمان جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی خصوص توییت جنجالی محمود صادقی نماینده تهران در خصوص وجود فساد و اختلاس در چندین پروژه از جمله پروژه مهاباد می گوید: سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور موظف به بررسی این مسائل هستند و امکان ندارد که این حجم است فساد و اختلاس پنهان بماند. قطعا درآمدهای حاصل از این قبیل سرمایه گذاری ها مطابق قانون در همان شهر صرف خواهد شد.
در همین خصوص نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی اوایل سال جدید در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: دو سال قبل پروژه مجتمع تجاری خدماتی هلال با مشارکت هلال احمر مهاباد و بخش خصوصی ساخته شد، اما هلال احمر درآمد کسب شده از این پروژه را صرف ساخت کلینیک درمانی در چند شهر دیگر کرد.
محمودزاده تصریح کرد: این موضوع را در سالهای 95 و 96 پیگیری کردم و بارها رئیس جمعیت هلال احمرکشور را به مجلس کشاندم و دراین خصوص تحقیق و تفحص کردم و برای بازگشت درامدهای هلال احمر از ساخت مجتمع تجاری خدماتی هلال به شهر مهاباد پافشاری کردم.
نماینده مهاباد افزود: در نهایت هلال احمر برای بازگشت این درآمدها پروژه ساخت یک کلینیک تخصصی در ساختمان شیر وخورشید سابق یا بیمارستان قدیم در جنب ثبت حوال را با با اعتبار اولیه 17 میلیارد و500 میلیون تومان در پنج طبقه شروع کرده است و درحال حاضر ساخت فنداسیون طبقه اول به اتمام رسده و ساخت فنداسیون طبقه دوم شروع شده است و خوشبختانه در حال حاضر تخلفی هلال احمر مهاباد موجود نیست.
اما در پایان این سوال باقی می ماند که چگونه پروژه ای تجاری در مهاباد قبل از اخذ پایان کاراز شهرداری این شهر افتتاح می شود؟!
منبع: کردپرس