تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
پیشنهاد خرید خانه پدری استاد هژار و برگزاری جشنواره‌های تئاتر و سینما در مهاباد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، آخرین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد با حضور اعضای این کمیسیون برای بررسی و پذیرش طرح‌های پیشنهادی برگزار شد.

مصطفی احمدزاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد در ابتدای جلسه اظهار کرد: در سال 97 با توجه به کمبود بودجه و بحران مالی شهرداری برنامه ها و طرحهای شاخصی فرهنگی و هنری در این شهر اجرا نشد اما در سال 98 با اجرای چندین برنامه فرهنگی – هنری و جشنواره این خلاء جبران می شود.

وی افزود: در سال 98 کمک های مالی شورای شهر مهاباد برای چاپ نشریات و کتاب و برنامه های فرهنگی ادامه خواهد داشت و کمیسیون فرهنگی از میزبانی جشنواره فیلم که پیشتر توسط ابراهیم سعیدی فیلمساز مطرح سینمای کوردستان مطرح شده بود استقبال می کنند.

احمدزاده با اشاره به اینکه 5 درصد درآمدهای شهرداری مهاباد باید صرف برنامه های فرهنگی شود ابراز امیدواری کرد که در سال جدید این امر محقق شود.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد در پایان پیشنهاد کرد: خانه پدری استاد هزار خریداری و به عنوان یادگاری از دوره پنجم شورا تبدیل به موزه شود.

سید عباس حسینی نایب رییس شورای شهر مهاباد نیز اظهار کرد: بودجه سال 98 شهرداری مهاباد 55 میلیارد تومان برآورد شده است که قبل از تعطیلات نوروزی تصویب می شود.

وی افزود: در بودجه سال 98 حقوق پرسنل شهرداری مهاباد 47 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که 15 میلیارد آن مربوط به حقوق معوقه است و 7 میلیارد باقی مانده صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می شود.

ابرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز که در این جلسه حضور داشت با اشاره به ضرورت بسترهای فرهنگی و نقش پر رنگ سازمانهای مردم نهاد در جامعه اظهار کرد: سازمان یافتگی و ساختارمندی از ضرورت های فعالیت سازمانهای مردم نهاد در جامعه است.

وی افزود: همزمان با کارهای عمرانی برنامه های فرهنگی نیز در اولویت قرار گیرد چراکه ارتقای شاخص‌های فرهنگی همواره پیشرفت عمرانی و آبادانی را به دنبال خواهد داشت.

شجاعی با اشاره به تایید شدن مجتمع فرهنگی شهرستان مهاباد در بودجه سال 98 اظهار کرد: با اتمام این پروژه شاخص، بخشی از مشکلات فرهنگی – هنری ازجمله سالنهای تخصصی و استاندارد و کمبود فضا مرتفع خواهد شد.

در ادامه بختیار پنجه ای بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما پیشنهاد جشنواره تئاتر آیینی سنتی را مطرح کرد و ابراهیم سعیدی فیلمساز مشهور کورد نیز پیشنهاد جشنواره فیلم آسمان را مطرح کرد. دکتر احمد احمدیان نیز در خصوص نحوه پرداخت و مساعدتهای صورت گرفته برای چاپ کتاب و ... انتقاد کرد و گفت: برای کمک به بخش فرهنگ و هنر کارهای زیر ساختی و سیستماتیک لازم است و کمکهایی از این دست مفید و سازنده نیست.

در پایان جلسه نیز شورش ماملی و عبدالله عبدالله زاده، رحیم سلطانی و برخی دیگر از فعالان مدنی و فرهنگی شهرستان مهاباد  به بیان دیدگاهها و نظرات راهبردی خود در زمینه برنامه های فرهنگی پرداختند.