تاریخ: ۱۳۹۷/۱۲/۷
بازدید از خانه سالمندان امین السلام مهاباد به مناسبت روز زن

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، به مناسبت گرامیداشت روز اعضای امور بانوان شهرستان به همراه معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد از خانه سالمندان امین السلام مهاباد بازدید کردند.

هاجر پورآذر مسئول امور بانوان فرمانداری مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه، ضمن تبریک روز زن اظهار کرد: این مراسم در راستای برنامه‎های گرامیداشت هفته زن صورت گرفته است.

خشایار صنعتی معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد نیز در گقتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در طول سال بصورت دوره‎ای مسئولان شهرستان مهاباد از این مرکز بازدید و در راستای برطرف کردن نیازها گام برمی‎دارند و امروز نیز بدلیل مصادف شدن با روز گرامیداشت مقام مادر بازدید از این مرکز صورت گرفت.

وی افزود: بیش از نیمی از افراد این مرکز مادران این جامعه می‎باشند و جامعه امروز حاصل رنج ها و تلاشهای پدران و مادران سالمند می‎باشد.

صنعتی با اشاره به جایگاه زنان در جامعه اظهار کرد: نگاه به جایگاه و مقام زنان در مناطق کوردنشین بسیار ارزشی تر از سایر مناطق دیگر بوده و زنان در مهاباد و به‎طور کلی در مناطق کوردنشین در طول تاریخ از جایگاه والایی برخوردار بوده اند، اسناد تاریخی این امر را نشان می‎دهد که زنان در این مناطق در بخش‎های مختلف حاکمیتی حضوری فعال داشته اند.

وی افزود: زنان در جامعه کوردستان همواره دوشادوش مردان در کارهای اقتصادی، اجتماعی و روزمره حضور داشته‎اند و همین امر توانمندی اجتماعی آنان را در مقایسه با زنان سایر مناطق دیگر در زمینه های مختلف بیشتر کرده و در نهایت به مطالبه نگری و تقسیم مسئولیت های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه منجر شده است.

صنعتی تصریح کرد: درحال حاضر نیز بخش بزرگی از جامعه سازمانهای مردم نهاد و مسئولیت‎های اجتماعی و... شهرستان مهاباد نیز برعهده زنان توانمند این شهرستان است و حتی برخی سازمانهای مردم نهاد بصورت ویژه مربوط به امور بانوان و یا تمامی اعضای آن زن می‎باشد.

وی اضافه کرد: تصدی زنان بر پست‎های حکومتی به افزایش عملکرد و پیشرفت منجر شده و احساس مسئولیت این زنان توانمند در مهاباد به پر رنگ شدن نقش آنان در جامعه و ارتقای جایگاه آنان در عرصه‎های مشترک بین مردان و زنان منجر شده است.

معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری مهاباد در ادامه با ضروری دانستن وجود مراکز سالمندان برای شهرها اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی 25 درصد اعضای مرکز سالمندان را شهروندان مهاباد تشکیل می‎دهند که بیشتر آنها بدلیل شرایط ویژه جسمی و یا نداشتن فرزند و خویشاوند به این مرکز نگهداری می‎شوند.

وی افزود: نگهداری سالمندان اگرچه خوشایند نیست و با ارزشهای اخلاقی جامعه همخوانی ندارد اما اگر بصورت تحلیلی به این امر پرداخته شود می‎توان دریافت که وجود این مراکز برای  هر شهری اجتناب ناپذیر است.

صنعتی در پایان اظهار کرد: خوشبختانه مدیریت این مراکز برعهده افراد خوش نیت، خوش قلب و خیر است و پرسنل این مرکز نیز جزو افراد بسیار دلسوز جامعه می‎باشند که بصورت جدی در راستای رفع کمبودها و مشکلات سالمندان گام برمی‎دارند.

در ادامه بیان اسماعیلی مسئول فنی و مدیرعامل مرکز سالمندان امین السلام مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این مرکز در سال 1383 تأسیس و از سال 1386 فعالیت خود را آغاز کرده و در سال  1391 تا 1394  نیز با توجه به پذیریش بانوان توسعه یافته است.

وی افزود: این مرکز با ظرفیت پذیرش 60 نفر درحال حاضر از 39 سالمند که 19 نفر از آنان خانم و 20 نفر از آنها آقا می‎باشند نگهداری می‌کند.

اسماعیلی اضافه کرد: اگرچه شهروندان و خیرین همیشه همیار این مرکز بوده‎اند اما درحال حاضر برای تأمین هزینه‎های خوراک و برخی هزینه‎های دیگر با مشکل روبرو هستیم و امیدواریم خیرین نگاه ویژه‎ای به این مرکز داشته باشند.

مدیرعامل مرکز سالمندان امین السلام مهاباد در ادامه اظهار کرد: خیران و شهروندان می‎توانند با مراجعه حضوری به این مرکز واقع در فلکه مادر جنب سازمان انتقال خون کمکهای اجناسی و یا نقدی خود تحویل دهند و یا در بانکها وجوه خود را به شماره حسابهای این مرکز واریز نمایند.