تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
"خانه هوره" اسلام آبادغرب افتتاح شد
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مراسم افتتاح «خانه هوره» اسلام‌آبادغرب از سلسله برنامه‌های «بهار مهربانی» با حضور هنرمندان غرب کشور و مسؤولان استانی، شهرستان و  مردم کرد منطقه در تالار بزرگ اسلام آبادغرب برگزار شد.
خسرو تمری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلام‌آباد غرب در این مراسم گفت: زنده نگهداشتن آواهای ویژه منطقه از اهداف مهم افتتاح این خانه است که در قالب آن آواهای فرهنگ کرد را گردآوری و زندگینامه بزرگان این آواها را به همه نشان خواهیم داد.
 تمری هوره را اصیل‌ترین آوای منطقه معرفی و اظهار  کرد: این آوا ویژه ایل بزرگ کلهر بوده و از جایگاه ویژه‌ایی بین مردمان منطقه برخوردار است، این آوا با محتوایی مذهبی، نیاش‌وار و همراه با داستان‌های قدیمی بیان می‌شود.
وی اسلام‌آبادغرب را شهر آوای کهن هوره دانست و افزود: این آوا در میان شهرستان‌ها و استان‌های همجوار جایگاه خوبی پیدا کرده و برای رشد و شناخته شدن بیشتر آن با تمام توان پیش خواهیم رفت.
تمری در پایان اظهار داشت: هوره در حال حاضر آوایی است که در بین مردمان استان‌های کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان رشد کرده و در آینده جایگاه ویژه ای در  کشور پیدا خواهد کرد.
‌در ادامه این مراسم افشین کریمی فرماندار شهرستان اسلام آبادغرب نیز با مهم دانستن این آوای کهن گفت: خوشحالیم که در این مراسم میزبان بزرگان موسیقی و هنرمندان هوره هستیم و اینکه شخصیت های بزرگ موسیقی همچون استاد کیهان کلهر و استاد علی اکبر مرادی با علاقه به موضوعات هویتی و فرهنگی منطقه خودشان علاقه نشان می دهند جای تقدیر دارد. 
وی افزود: هوره آوای ماندگاری است که در سطح منطقه از جایگاه ویژه برخوردار است. هوره همانند دیگر هنرها همانند نقش های قالی هستند که در کنار هم معنا می یابند. 
وی افزو : باید از تلاش های ادارات شهرستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه که زمینه این برنامه را فراهم ساختند تقدیر کرد. 
همچنین در ادامه این مراسم استاد علی اکبر مرادی به اهمیت هوره اشاره و بیان داشت: باید تلاش کرد تا تاریخچه این هنر را به درستی بشناسیم و نسبت به معرفی بزرگان این حوزه و گردآوری آثار آنها اقدام کنیم. 
مرادی افزود: یکی از اهداف خانه هوره مقابله با فرهنگ جهانی است که از طریق ماهواره تبلیغ می شود و هوره می تواند به هویت یابی فرهنگی و منطقه ای ما کمک کند. 
وی افزود: با توجه ویژگی های فرهنگی و قومیتی و مذهبی شهرستان اسلام آباد غرب  باید بستری فراهم کرد تا هوره به عنوان عامل وحدت بخش باشد و طوری برنامه ریزی کرد تا همه اقوام و جریانات بدون اغراض خاص در کمال وحدت به فعالیت در خانه هوره بپردازند. 
حجت السلام جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیزاظهار داشت: این آوا با هویت، حماسه، غیرت، جوانمردی و اصالت مردم کرد و غرب کشور سرکار دارد.
جعفری با بیان اینکه به وعده تشکیل خانه اصالت و هویت مردم کرد در شهرستان‌ها عمل کرده‌ایم، ادامه داد: خانه تنبور در گواور، خانه دف در اورامانات و شهر پاوه، خانه هوره در هرسین و امروز چهارمین خانه به نام هوره در اسلام‌آباد غرب افتتاح شد.
وی از افتتاح خانه سیاه‌چاوانه در شهر پاوه در آینده نزدیک خبر داد.
منبع: ایسنا