تاریخ: ۱۳۹۷/۹/۱۵
استقبال گرم شهروندان از نمایشگاه توانمندی‌های معلولین ذهنی و جسمی در مهاباد

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی هاژه، افتتاح نمایشگاه توانمندیهای معلولین ذهنی و جسمی مرکز "که‎وین" و "کیمیا‎" در مهاباد با استقبال گرم شهروندان همراه بود.

قادر مرادی رییس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی مهاباد در آیین افتتاح این نمایشگاه اظهار کرد: در این نمایشگاه بیش از 100 اثر نقاشی به نمایش گذاشته شده که در بین آنها آثار شاخص هنری نیز دیده می شود.

وی افزود: هنر درمانی و آموزش هنرهای مختلف یکی از روشهای مؤثر برای توانمندسازی معلولان است و در این نمایشگاه نیز می توان به این امر پی برد.

مهران یوسفی رییس اداره بهزیستی مهاباد نیز اظهار کرد: یکی از افتخارات این اداره فعالیت‎های هنری در دو مرکز که‎وین و کیمیا در رده سنی زیر 14 سال و بالای 14 سال است.

وی با اشاره به توانمند بودن معلولان در حوزه‎های مختلف افزود: شاهو محمدی یکی از این افراد است که در سطح بین‎المللی نیز شناخته شده و عنوان‎های مختلف مسابقات کشوری و بینالمللی را بر گردن آویخته است.

وی تصریح کرد: تلاش‎های پدر و خانواده شاهو محمدی باید به الگویی برای بسیاری از خانواده‎ها تبدیل شود که با تلاش و آموزش بیشتر می‎توانند زمینه ترقی و پیشرفت فرزندانشان را فراهم کنند.

تهمینه سپهرالدین مربی هنری مرکز که‎وین مهاباد در خصوص آثار ارائه شده توسط اعضای این مرکز اظهار کرد: آثار این نمایشگاه متشکل از آثار هنری مبتدی و حرفه‎ای در سبکهای مختلف سیاه قلم، نقاشی بر روی بوم و... است.

وی افزود: برخی از این افراد با آموزشهای مداوم توانسته‌اند سبک مخصوص به خود را داشته باشند. برای مثال یکی از این افراد به نام محرم در اوایل این اعتماد به نفس را نداشت که با قلم و قلمو کار کند ولی الان خالق آثاری در سبک اکسپرسیونیست می باشد. یکی دیگر از افراد نیز در زمینه طراحی بر روی بوم بسیار موفق بوده و در سبک رئالیسم و امپرسیونیست (ون‎گوک) آثاری را خلق کرده است.

وی تصریح کرد: در این مرکز 11 نفر آموزش داده می شود که برای بخشی آموزش هنر درمانی و توانمندی صورت می گیرد و افراد توانمند نیز بصورت حرفه‌ای آموزش داده می شوند که 4 نفر از آنها بسیار توانمند و دارای آثار با ارزشی هستند.

سپهرالدین در ادامه هدف از برگزاری این نمایشگاه را اثبات توانمندی این افراد در حوزههای هنری اعلام کرد و گفت: مهاباد یکی از شهرستانهای فعال در زمینه آموزش‌های هنری، ورزش است و یکی از برنامه‎های این مرکز تعیین یک مکان برای برپایی نمایشگاه دائمی فروش آثار هنرمندان کم توان ذهنی است.

فاطمه عثمانی مربی هنری مرکز آموزشی روزانه کیمیا نیز در خصوص آثار ارائه شده این مرکز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: 46 اثر در سبکهای مختلف هنری از 9 هنرمند در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: 6 سال است که فعالیت‎های هنری به افراد زیر 14 سال در این مرکز شروع شده و این آموزش در راستای توانمند سازی و کسب مهارات به این افراد صورت می‎گیرد.

شمزین عبدالله پور مددکار اجتماعی مرکز که‎وین نیز اظهار کرد: هنر درمانی شامل آموزش هنر نقاشی و موسیقی در این مراکز برای کاهش پرخاشگری و توانمند سازی معلولان و همچنین برای جلوگیری از موسسه زدگی و سیکل فرسایشی برای این عزیزان صورت می گیرد.

در این مراسم از شاهو محمدی قهرمان پارالمپیکی ویژه و رکورددار شنای استقامت معلولان در کشور تجلیل شد.

نمایشگاه توانمندیهای معلولین ذهنی و جسمی مرکز "که‎وین" و "کیمیا"‎ در مهاباد در دو نوبت صبح از ساعت 10 الی 13 و عصر از ساعت 15 الی 18 در تالار وحدت شهرداری برای بازدید علاقەمندان و فروش آثار به نفع معلولین دایر است.لمللی را برگردن آویخه بر