تاریخ: ۱۳۹۷/۹/۵
مراسم تشییع و تدفین هنرمند جوان کوردستانی زندە یاد امیر سهیلی در سنندج

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، پیکر هنرمند جوان و کاریکاتوریست توانمند کوردستانی طی مراسمی با حضور اهالی فرهنگ و هنر، مسولان استانی و اقشار مختلف مردم در قطعه هنرمندان سنندج تشییع و به خاک سپرده شد.

امیر سهیلی کارتونیست و کاریکاتوریست جوان کوردستانی جمعه شب بر اثر تصادف رانندگی جان خود را از دست داده بود و در این سانحه که در مسیر جاده کامیاران - سنندج رخ داد این هنرمند موفق و صاحب عنوان کوردستانی به همراه دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش جان خود را از دست دادند.

مراسم تشییع و تدفین این هنرمند فقید امروز یکشنبه 4 آذر ماه با حضور جمعی از مردم، هنرمندان، اهالی رسانه و مسئولان فرهنگی کوردستان برگزار و پیکرش در قطعه هنرمندان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد

دکتر قطب الدین صادقی استاد دانشگاه و نویسنده و هنرمند فاخر حوزه تئاتر در این آیین ضمن تسلیت به بازماندگان این هنرمند و جامعه هنری کوردستان در ارتباط با جایگاه هنر و هنرمندان و شرایط و وضعیت اهالی هنر کوردستان و افتخارات این هنرمند متوفی به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکترصادقی افزود: نمی توانیم برای از دنیا رفتگان کاری کنیم، باید به فکر ترویج آثار و افکار و هنر آنان باشیم و نگذاریم نام و یادشان فراموش شود اما بسیار ضروریست: در وقت حیات هنرمندان هم به فکر آنها باشیم، احترام آنها را حفظ کنیم و پیگیر رفع مشکلات آنها باشیم.

عضو انجمن کاریکاتور کوردستان هم در این آیین گفت: مرحوم سهیلی تلاش زیادی برای راه اندازی این انجمن کرد و از اینکه کاریکاتوریست ها در سایه این انجمن می توانستند فعالیت کنند، خوشحال بود.

خبات ساعدی اظهار کرد: تلاش می کنیم راه این هنرمند را با حفظ و گسترش فعالیت های انجمن کاریکاتور ادامه دهیم و برای گرامیداشت یاد و خاطره این هنرمند جشنواره ای را با نام امیر سهیلی برگزار کنیم.

وی تاکید کرد: ما در برگزاری سالانه این جشنواره مصمم هستیم و امیدواریم دستگاه ها و مراکز مرتبط حوزه فرهنگ و هنر نیز ما را یاری کنند.

مسول انجمن تجلیل از هنرمندان کردستان و سخن گو و عضو هیت امنا قطعه هنرمندان سنندج نیز در این مراسم طی سخنانی به جایگاه رفیع و ارزشمند فرهنگ و هنر در میان کردها اشاره کرد و گفت: ویژگی بارز و برجسته کردها ادبیات و هنر آنان است و اگر کردها در دنیا نام و نشانی دارند بیشتر به واسطه داشتن فرهنگ و هنر غنی آنان و چهره های فاخر و هنری این سرزمین است و این مهم ستودنی و سبب افتخار است که باید بیشتر به این مقوله اهتمام و توجه شود.

یحیی صمدی اظهار کرد: باید هنرمندان و اهالی فرهنگ را بیشتر حمایت کرد و نسبت به رفع مشکلات و مطالباتشان جدی تر اقدام کرد و تا زمانی که در قید حیات هستند باید تکریم و تجلیل شوند و نباید اجازه داد ناملایمات و سختی ها و مشکلات روزمره و مرتبط با فعالیتشان آنها را به حاشیه براند و این مهم وظیفه همه آحاد جامعه به ویژه مسولان و متولیان مرتبط است.

مراسم تشییع و تدفین هنرمند فقید حوزه کارتون و کاریکاتور کردستان زنده یاد امیر سهیلی با همراهی و مشارکت گسترده اهالی فرهنگ و هنر مواجه شد و چهره های نامداری از هنرمندان کردستانی حضور پیدا کرده بودند و همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، معاونین فرهنگی، رسانه ای، هنری و همکاران آنان، ریس حوزه هنری استان، تعدادی از اعضای شورای شهر سنندج، تعدادی از مسولان ادارات خبرنگاران و عکاسان و قشرهای مختلف مردمی نیز با همراهی دلسوزانه خود در انجام و تحقق این مراسم نقش بسزایی داشتند.

امیر سهیلی متولد سال 1362 در سنندج و فارغ التحصیل کارشناسی شیمی کاربردی بود که شامگاه جمعه در حادثه رانندگی محور سنندج - کامیاران به همراه دو نفر دیگر جان باخت.

کسب جایزه ویژه و دیپلم افتخار جشنواره بین المللی کارتون کوزوو، جایزه ویژه و لوح تقدیر جشنواره بین المللی کارتون humo DEVA با موضوع « بهترین کارتون سال 2015»، دیپلم افتخارجشنواره بین المللی کارتون Gura humourului «نقاب از چهره ات بردار» ، دبیر اجرایی جشنواره کارتون کشوری«سبک زندگی ایرانی »،دبیر اجرایی جشنواره استانی، کشوری کارتون فرهنگ شهروندی، برگزیده و لوح تقدیر از جشنواره سراسری کارتون گنبد های فیروزه ای اصفهان بخشی از فعالیت ها و افتخارات این هنرمند است.

از دیگر افتخارات این هنرمند کارتون و کاریکاتوریست سنندجی می توان به انتخاب پنج اثر منتخب فینال جشنواره بین المللی کارتون CIPE آمریکا در بخش صنعت و تکنولوژی، شرکت در نمایشگاه هنرهای تجسمی با حضور هنرمندان مختلف دنیا و حضور پنج تن از هنرمندان ایران در کوپ آرت گالری کشور اسلواکی، انتخاب اثربرگزیده بعنوان پوستر نمایشگاه جشنواره بین المللی کارتون کوزوو با موضوع سلام و انتخاب اثر و چاپ در بیش از 30 جشنواره بین المللی و کشوری کارتون اشاره کرد.

عکس: الهام امی