تاریخ: ۱۳۹۷/۸/۱۱
نخستین مرکز اُتیسم در مهاباد افتتاح شد
اولین مرکز آموزشی و توانبخشی اختلالات اتیسم در مهاباد روز جمعه با حضور مسئولان شهرستانی افتتاح شد. 
 

به گزارش خبرنگار هاژه، امام جمعه شهرستان مهاباد در حاشیه این افتتاحیه، کاهش رنج و مشقت خانوادەهای دارای فرزند اتیسم را مهمترین عامل مثبت در تاسیس این مرکز عنوان نمود.

ماموستا عبدالسلام امامی با بیان اینکه معلولیت به هیچ عنوان به معنای محدودیت نیست، افزود: اهداف بانیان این مرکز در اجتماع پذیری کودکان اتیسمی حسنه و نکوست، لذا شایسته است مسئولان آنان را همراهی و همکاری نمایند.

در ادامه نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم حمایت از معلولان و خانواده‌های آنان اظهار کرد: با تلاش و پیگیری‌های انجام شده به تازگی یک هزار و 50 خانوار در مهاباد که بیش از 15 سال بود در نوبت قرار داشتند، تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند.

جلال محمودزاده افزود: اگرچه حمایت‌های دولت را در این زمینه کافی نمی‌دانیم، با این حال کمک‌های دولت در کنار تشکل‌های مردمی که در زمینه حمایت از معلولان فعالیت دارند، می‌تواند مثبت و تا حدودی موثر باشد.

وی پیگیری یارانه مرکز اتیسم مهاباد را از اولویت‌های کاری در این زمینه عنوان کرد و از بهزیستی مهاباد خواست حمایت‌های لازم از این مرکز به عمل آید.

رئیس بهزیستی شهرستان مهاباد نیز تاسیس این مرکز اتیسم را به‌جا و ضروری دانست و گفت: قبل از این در حق کودکان اتیسم کم‌لطفی می‌شد چرا که ناچار به پذیرش آنان در مرکز ذهنی بودیم و این خود موجب مشکلات فراوانی شده بود.

مهران یوسفی مکری اضافه کرد: به منظور حمایت از خانواده‌ها هزینه ایاب و ذهاب کودکان اتیسم از طرف بهزیستی پرداخت خواهد شد، همچنین تیم‌های بازرسی کماکان به نظارت خود ادامه داده و حمایت‌های خود را از این مرکز دریغ نخواهیم کرد.

در پایان دانش پژوه مسئول فنی مرکز اتیسم مهاباد در خصوص اختلال اتیسم و اهداف و فعالیت‌های مرکز به سخنرانی پرداخت.

اتیسم اختلالی عصب ـ رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک نمایان می‌شود. مهمترین علائم آن نقص در برقراری ارتباط، مشکل در تعاملات اجتماعی، وجود الگوهای محدود و تکراری در رفتار، علائق و فعالیتها است.

مرکز آموزشی و توانبخشی اختلالات طیف اتیسم ویان مهاباد با ظرفیت 50 نفر و با مسئولیت جمال حسن‌پور دارای بخش‌های (مشاوره به خانواده، موسیقی درمانی، کار درمانی، گفتار درمانی، روانشناسی، بازی درمانی) می‌باشد که در حال حاضر 18 نفر را تحت پوشش قرار داده است.