تاریخ: ۱۳۹۷/۸/۹
یکپارچه‌سازی شبکه تلفن همراه و بهره‌مندی از اینترنت 4G در روستاهای مهاباد
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیرکل مخابرات استان آذربایجان غربی در جلسه بررسی و پیگیری مشکلات مخابرات و اینترنت مهاباد از یکپارچه‌سازی شبکه تلفن همراه و بهره مندی از دیتای تلفن همراه 4G در روستاهای مهاباد در آینده نزدیک خبر داد.
چنگیز نوری در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: شهرستان مهاباد با داشتن بیش از 80 هزار تلفن ثابت و با ضریب نفوذ تلفن شهری بالای 34 جزو شهرستانهای شاخص استان است و در تلاش هستیم با توسعه اینترنت شهری و روستایی و خدمات دیتا، شاخص های کیفی و کمی شهرستان را ارتقا دهیم.
وی افزود: همزمان با سفر وزیر ارتباطات به استان طرحها و پروژه‌هایی با اعتبار بالغ بر 24 میلیارد تومان در بخش فیبر و دیتا افتتاح شده، همچنین ارتقای کیفی سرویس های مخابراتی در شهرهای استان و مهاباد در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا سعی شده که تمامی مصوبات جلسه مشترک مسئولان شهرستان و استان با وزیر ارتباطات اجرایی شود.
نوری در ادامه با اشاره به یکپارچه‌سازی شبکه تلفن همراه در روستاهای استان اظهار کرد: ماه گذشته شرکت مخابرات ایران بهمراه شرکت ارتباطات سیار، پروژه یکپارچه‌سازی شبکه تلفن همراه روستایی را شروع کردند و در نتیجه آن مشترکین ثابت روستایی استان به مشترکین روستایی و سیار تبدیل خواهند شد.
وی افزود: سیمکارت روستایی مشترکین ثابت به سیمکارت Doal  تعویض خواهد شد و این سیمکارت قابلیت تلفن ثابت برای روستا و تلفن همراه شهری را خواهد داشت.
مدیرکل مخابرات استان آذربایجان غربی استان در ادامه اظهار کرد: درحال حاضر شرکت مخابرات استان با ظرفیت 1 میلیون و هفتاد هزار مشترک در حال ارائه خدمات در بخش تلفن ثابت است و بیش از 260 هزار مشترک اینترنت پرسرعت در مراکز شهری و روستایی از این خدمات بهره مند هستند.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: اگرچه تلاشهای صورت گرفته قابل احترام و ستودنی است اما قانع کننده نیست و قبل از به پایان رسیدن مهلت تعیین شده باید تمامی مصوبات اجرایی شوند.
وی افزود: نزدیک به 60 درصد مصوبات جلسه مشترک روسای شهرستان و استان با وزیر ارتباطات اجرایی شده و انتظار می رود 40 درصد باقی مانده نیز در آینده نزدیک اجرایی شود.
وی تصریح کرد: متاسفانه تلفن ثابت برخی روستاهای شهرستان مهاباد بیش از 4 سال است که قطع شده ولی فیش تلفن هر ماه برای مشترکین صادر می شود.
نماینده مردم مهاباد در پایان اظهار کرد: عدم پوشش شبکه اینترنت و مشکل آنتن دهی در روستاها قطعا باید رفع شود چراکه در زمان بحران وجود شبکه ارتباطی در روستاها لازم و ضروری است.
 
به گزارش هاژه، مدیرکل مخابرات استان آذربایجان غربی روز چهارشنبه 9 آبان ماه با حضور در شهرستان مهاباد در یک جلسه مشترک با نمایندگان روستاها و مسئولان مشکلات و مصوبات قبلی جلسه مشترک مسئولان با وزیر ارتباطات را بررسی کردند. در این جلسه دهیاران و بخشداران مهاباد عدم آنتن دهی و قطعی مکرر شبکه تلفن همراه و ثابت و همچنین عدم پوشش شبکه اینترنت را از عمده ترین مشکلات ارتباطی در روستاهای مهاباد اعلام کردند.