تاریخ: ۱۳۹۷/۸/۴
جزئیات جدید از مسمومیت ساکنان روستای دریاس مهاباد/ اولین مسمومیت مربوط به 5 روز گذشته است

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی ضمن تحت کنترل بودن بیماری روده ای در روستای دریاس مهاباد جزئیاتی از این مسمومیت را تشریح کرد.

دکتر رسول انتظار مهدی اظهار کرد: بدنبال گزارش مواردی از بیماری گوارشی(اسهال حاد) در روز دوشنبه مورخه 30 مهر ماه 1397 به تعداد 5 مورد دانش آموز، ضمن پیگیری منبع آلودگی، اکیپ معاونت بهداشت دانشگاه به منطقه اعزام و به همراه کارشناسان و مدیران مرکز بهداشت ، محل مورد ارزیابی کارشناسی گرفت.

وی افزود: در بررسی های محیطی و ارزیابی های اولیه بهمراه اثرات بارندگی نسبتا شدید در چند روز گذشته، بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی روستا، پایین بودن کلر باقیمانده  علیرغم افزایش سطح کلر زنی (کلر خواهی بالا) ظن آلودگی آب شرب را تقویت  کرد و از آب خام یکی از چشمه ها نمونه برداری میکروبی صورت گرفت. درارزیابی های بعدی مشخص گردید ترکیدگی در شبکه آب وجود دارد و با توجه به کشف آلودگی آب چشمه با E.Coli    در روز چهارشنبه ، این چشمه از مدار آب رسانی خارج شده است.

وی در خصوص مشخصات و علایم نوع مسمومیت ساکنان روستا اظهار کرد: پراکندگی جغرافیایی بیماری الگوی خاصی را نداشته هرچند غالب بیماران در گروه سنی 12-4 سال و از هر دو جنس قرارداشته اند ولی افراد بزرگسال نیز در بین مبتلایان دیده می شود.

 دکتر انتظار مهدی در خصوص عامل بیماری گفت: عامل بیماری شیگلا سونئی گزارش گردیده که از نظر اپیدمیولوژیکی راه انتقال آن Fecal-oral( مدفوعی – دهانی) بوده و بعلت نقص در سیستم تصفیه آب می تواند اپیدمی شود. بیماری در گذشته ها در فصول گرم دیده می شد ولی امروزه در پاییز و زمستان شیوع بیشتری دارد و عمدتا در سنین کودکی دیده میشود. 

وی در پایان اظهار کرد: دوره کمون ( نهفتگی ) بیماری 72-36 ساعت بوده و دارای علایم بالینی اسهال(خود محدود شونده ولی تداوم تا 4-3 روز)،  معمولا بدون تب و درد شدید شکمی می باشد. در برخی موارد شدید بیماری، اسهال، تب بالا بوده و سردرد و استفراغ هم دیده میشود ودر 25 درصد تشنج هم بروز می کند.
 
منبع: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی