تاریخ: ۱۳۹۷/۷/۴
بازسازی پل گلستانه مرگور به فراموشی سپرده شده است!
آرش خلیل نژاد - خبرنگار
پل گلستانه که نام خود را از روستای گلستانه در منطقه مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه گرفته است ۲۵ فروردین‌ماه سال گذشته بر اثر طغیان رودخانه بنار فروریخت. همزمان با آن پل هاشم آباد نیز از طغیان این رودخانه در امان نماند و عملا دو پل مهم منطقه مرگور که نقطه اتصال و شاهراه ارتباطی چندین روستا به مرکز استان یعنی شهرستان ارومیه بودند طعمه سیلاب بهاری شدند.
 از همان لحظات اولیه وقوع سیلاب و انتشار اخبار فروریختن تدریجی پل در فضای مجازی، مسئولین شهرستانی و استانی برای بازدید و عکس انداختن در محل حادثه حاضر شدند و نتیجه آن همه هیاهو پس از چند ماه استقرار یک پل فلزی بر روی پایه‌های تخریب شده پل بود که با وقوع هر طغیانی دیگر پل گلستانه مجددا فرو می‌ریخت و مسیر دسترسی مردم روستاهای اطراف به جاده اصلی طولانی تر!
 عملیات بازسازی پل تخریب شده گلستانه در سال۹۶ به تدریج فراموش شد و همچنان بلا‌تکلیف ماند! تا اینکه فروردین امسال مجدداً با شروع فصل بارش‌ها و طغیان رودخانه، پل فلزی نیز فروریخت!
درحالیکه مدیرکل وقت راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی در ۱۲ فروردین ۹۷ همزمان با "روز جمهوری اسلامی ایران" از اختصاص اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای عملیات بازسازی پل اصلی و بهره‌برداری آن تا شهریورماه سال‌جاری خبر داده بود این وعده محقق نشد و با فرارسیدن #شهریورماه خبری از اتمام هیچ کدام یک از دو پل تخریب شده نیست!
بازدیدهای میدانی روایت می‌کنند که با گذشت این زمان طولانی فقط تعدادی میلگرد و لوله بتنی در محل آن رها شدە و متاسفانه مدتهاست که هیچ مسئولی نگاهی به پروژه پل نیانداخته و کار هر روز پیمانکار این پروژه خم کردن چند میلگرد بیش نیست و اساساً ساخت و سازی مداوم در آن مشاهده نمی‌شود و همه چیز به امان خدا رها شده است. این درحالی است که مردم منطقه هر روز به ناچار از روی پل جایگزین تردد می‌کنند و هر لحظه ممکن است پل فروبریزد و باتوجه به نزدیک شدن فصل‌های بارشی شرایط تردد بر روی این پل سخت تر نیز خواهد شد!
خبر تخریب پل گلستانه، قطع شدن راه ارتباطی چند روستا و روند کند بازسازی آن همراه با بی‌توجهی مسئولین نسبت به این موضوع باعث شد که تیتر بسیاری از رسانه‌های استانی، کشوری و حتی برون مرزی را به خود اختصاص دهد!
 انتظار می‌رود که مسئولین ذیربط و علی‌الخصوص مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با عزم جدی نسبت به اتمام بازسازی این پل اقدام کنند تا در آستانه بازگشایی مدارس شاهد قطع مجدد راه‌های ارتباطی مردم این روستاها و محروم شدن دانش آموزان از کلاس های درس نباشیم!