تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۳۰
مراسم فارغ‌التحصیلی محصلان زبان کوردی در مهاباد برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی، مسئول موسسه‌ی فرهنگی و هنری زیرک از پایان یک دوره آموزش زبان کوردی در روستای اوطمیش، از توابع شهرستان مهاباد خبر داد. 
سوسن حسن‌زادە،با بیان اینکه این دوره آموزشی به مدت دو ماه بطول انجامید، گفت: بدین علت کە انسان، موجودی اجتماعی‌ست، لذا همەی ما انسانها، همیشە در حال تاثیرگذاری و تاثیرپذیری هستیم؛ کە بە جرات میتوان گفت در مورد روستای اوطمیش، روحانی روستا اسماعیل سهرابی، از جملە اندک کسانی‌ست کە تاثیر کاملا مثبت جهت تغییر و تحول اجتماع آن روستا دارد. روحانی کە از ابتدای کار، با آغوش باز پذیرای برگزاری کلاسها شد.
 این زبانشناس کورد در ادامه از صلاح حسینی سخن گفت و ایشان را فردی دلسوز و فرهنگی خواند؛ فردی کە بدون هیچگونە چشم‌داشتی، بە فراخوان افتتاح کتابخانەها شتافتە و از کتاب و قلم گرفتە تا قفسە و میز و صندلی مورد نیاز را، تهیە نمودە و با فکری رئوف، در اختیار اهالی روستاها می گذارد.  
در ادامه‌ی مراسم، اسماعیل سهرابی، صلاح حسینی و قادر علیخا، من‌ باب زبان و ادبیات کوردی و تاثیر آن بر زندگی اکنون و آیندە سخن گفتند و سوسن حسن‌زاده نیز به نمایندگی از مهندس شورش خالدی، ۴۰ نسخه از نقشە جغرافیایی ایشان از شهر بوکان و مهاباد را در بین شرکت کنندگان این دوره آموزشی توزیع کرد و همچنین سمکو یوسفی، از مدرسان زبان کوردی موسسەی زیرک، با ارائەی شعر، حس و حال مراسم را، زمانی ماندگار بخشید.
بدنبال شنیدن شعر آیندەنگرانەی صلاح حسینی، کتابخانەی "کوچر بیرکار" افتتاح شد و سپس اهدای کارنامە ی زبان کوردی و انگلیسی، از طرف موسسەی زیرک، کە با هدیەی ارزشمند نقشەی مهاباد و بوکان، بە فارغ‌التحصیلان همراە بود، مراسم رنگ پایانی بە خود گرفت.
 
گزارش: کیوان یاری