تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۲۵
بلااستفاده شدن سایت زباله سیدآباد مهاباد تا 9 ماه دیگر

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی هاژه، مسئول مدیریت پسماند شهرداری مهاباد از بلااستفاده بودن سایت زباله در سیدآباد تا 9 ماه دیگر خبر داد.

فتاح عزیزنژاد در جلسه کارگروه مدیریت پسماند مهاباد اظهار کرد: سایت دفن زباله سیدآباد که از 20 سال گذشته به عنوان تنها سایت دفن زباله شهرستان استفاده شده است تا 9 ماه دیگر بدلیل تکمیل ظرفیت بلااستفاده می شود و سایت جدید مکانیابی شده هرچه زودتر باید به بهره برداری برسد.

وی افزود: سایت زباله سیدآباد در منطقه ای کاملا صخره ای، با شیب 120 درصد و در نزدیکی مناطق مسکونی فجر و سیدآباد قرار دارد و در چند سال گذشته علاوه بر غیراستاندارد بودن مشکلات زیادی برای محیط زیست منطقه و روستاهای اطراف به وجود آورده است.

عزیرنژاد تصریح کرد: به منظور استاندارد سازی سایت و جلوگیری از آلودگی محیط زیست شهرداری مهاباد اقدام به احداث جاده دسترسی و استخر شیرابه زباله برای جلوگیری از آلودگی منابع آب زیر زمینی کرده، همچنین فنس کشی نیز برای جلوگیری از پراکندگی کیسه های پلاستیکی به روستاهای همجوار و محیط زیست منطقه صورت گرفته است.

مسئول مدیریت پسماند شهرداری مهاباد در ادامه به تلاشهای صورت گرفته برای احداث سایت جدید در 20 کیلومتری مهاباد خبر داد و گفت: مطالعات مکانیابی و ارزیابی زیست محیطی لند فیل سایت جدید زباله در زمینی نزدیک به 50 هکتار مکانیابی شده و تسهیل در صدور مجوزها می تواند به راه‌اندازی این سایت کمک کند چراکه حداکثر 9 ماه برای جایگزینی سایت زباله سیدآباد فرصت باقی است.

عزیزنژاد در پایان اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی امور شهری استانداری سایت جدید ظرفیت جمع آوری زباله های شهرستان مهاباد و میاندوآب را دارا می باشد و تلاش بر این است با بازیافت زباله ها و تفکیک از مبدا درآمد ناشی از آن به شهرداری ها بازگردانده شود.

مسئول واحد پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز که در جلسه حضور داشت از تلفیق سایت های زباله شهری استان در 9 مکان مختلف خبر داد و گفت: تلفیق سایت های زباله شهرهای مختلف توسط اداره کل امور شهری استان برای کم شدن میزان هزینه های دفن زباله، نگهداری و جلوگیری عوارض زیست محیطی برای تمامی شهرهای استان الزامی شده است.

سکینه رستمی افزود: مکان جدید سایت های زباله باید برای توسط کارشناسان استانداری و سازمان حفاظت محیط زیست تأیید شود.