تاریخ: ۱۳۹۷/۶/۹
نه نمایش در بخش خارجی و مرور جشنواره تئاتر مریوان اجرا می شود

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت: پنج نمایش خارجی و چهار نمایش در بخش مرور این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان (10 تا 14 شهریور) به روی سن می رود.
جلال قلعه شاخانی روز پنجشنبه اظهار داشت: نمایش اتفاقات به نویسندگی کریستوف شاتلان و کارگردانی هادی کمالی مقدم و کریستوف شاتلان، محصول مشترک ایران فرانسه است که در این دوره از جشنواره اجرای عمومی می شود.
وی افزود: نمایش سربازها به نویسندگی و کارگردانی تسولاک ملک گالستین محصول ارمنستان، نمایش برشی از یک کتاب نوشته آرام صالح کارگردانی شه مال احمد محصول کردستان عراق، نمایش با من اجرا کن نوشته و کارگردانی خورخه اگناسیو رودریگس محصول اسپانیا و نمایش حق من کو؟ نوشته و کارگردانی هونه ر طاهیر محصول کردستان عراق از دیگر گروه های خارجی حاضر در این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی است.
قلعه شاخانی تاکید کرد: علاوه بر ورک شاپ کشور فرانسه که از یک هفته قبل از شروع جشنواره در حال برگزاری است ورک شاپ دیگری توسط کشور جمهوری آذربایجان با تدریس آقای حیدراف از اساتید تئاتر این کشور در طول زمان برگزاری جشنواره برگزار می شود.
دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به نمایش های بخش مرور نیز اشاره کرد و یادآور شد: داوران انتخاب آثار بخش مرور متشکل از افشین خدری، جمال ایمانی و خسرو معین افشار چهار نمایش را برای حضور در این بخش برگزیدند.
وی اضافه کرد: نمایش آکا ٤٧ به کارگردانی مارال ایزدبخش از بوشهر، نمایش یک مهمانی ساده به کارگردانی مهدی حبیبی از تهران، نمایش به کجا به کارگردانی علی چناری از هرسین و نمایش مگه میشه، مگه داریم به کارگردانی الناز غفاری از بوکان نمایش های منتخب بخش مرور هستند.
به گزارش ایرنا، جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با هدف توسعه و ترویج تئاتر بیرونی و گسترش ارتباط سازنده تئاتر با مخاطبان و عموم شهروندان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان برگزار می شود.
امسال 28 اثر شامل 20 اثر در بخش آزاد، چهار اثر بخش آیینی سنتی و چهار اثر در بخش کودک و نوجوان به مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ارسال شده است.
سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از ١٠ تا ١٤ شهریور امسال با حضور هنرمندانی از سراسر کشور در مریوان برگزار می شود.
هفت گروه خارجی هم که در بخش رقابتی حضور ندارند به جشنواره دعوت شده اند، آیین افتتاحیه این جشنواره همراه با آغاز عملیات ساخت ساختمان پلاتو مریوان است.