تاریخ: ۱۳۹۷/۴/۶
یاد هنرمند نامی کورد، حسن زیرک در بوکان گرامی داشته شد
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مراسم چهل و ششمین سالگرد استاد حسن زیرک خواننده پرآوازه کردستان با حضور شماری از دوستدارانش در بوکان برگزار شد. 
موسسه ی فرهنگی و هنری زیرک، عصر سه‌شنبه پنجم تیر ماه در پارک زیرک واقع در کوه ناله شکینه در مزار استاد زیرک، با حضور جمعی از هنرمندان، شاعران و نویسندگان و دوستدارانش از شهرهای، بوکان، سقز، بانە، مهاباد، کرمانشاە، ایلام، کرکوک، کویە، اربیل، سلیمانیە و...  یاد خواننده حنجره طلایی کُرد را گرامی داشتند.
سوسن حسن‌زادە نویسندە و مسول موسسەی فرهنگی و هنری زیرک در این مراسم ضمن قدردانی از حضور شرکت کنندگان در این مراسم اظهار کرد: موسسەی زیرک، بە افتخار و بزرگی زندگی و هنر جان‌بخش استاد زیرک، نام‌گذاری شدە است، بە این امید کە با همکاری همگان بتوان در جهت پیشرفت فرهنگ و هنر کوردستان گامها برداشت. 
وی افزود: مکتب ادبی دارکولیسم کە مکتب صلح و دگردوستی‌ست، بدلیل اهمیت خاص استاد زیرک در فرهنگ و هنر کوردستان، در برگزاری این مراسم و نیز حمایت مالی آن، نقش اساسی داشتە است. 
در ادامه این مراسم مهندس شورش خالدی از برنامەهایی جهت تبدیل نالەشکینەی بوکان، بە منطقەی توریستی و گردشگری خبر داد.
در ادامە نیز بزرگ‌هنرمندانی چون خالد حسامی، رسول چوپانی ( شوانه)، هژار حسن‌زادە، سمکو یوسفی، استاد نامو و سیدزادە خاقان(پولا) با ارائه شعر و خوش‌خوانهایی چون علی فروتن، امیر بخارایی و صدیق شیرمحمدی با آواز روح مراسم را کامی دگر بخشیدند.
 سوسن حسن زاده، مسول موسسه ی فرهنگی و هنری زیرک در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار هاژه، ضمن تاکید بر برگزاری چنین مراسماتی، اظهار داشت: در حقیقت استاد زیرک یک زبانشناس بود که کاملا در آثارش مشهود است. 
حسن زاده، تحصیل نکردن زیرک را نه تنها نقطه ضعف بلکه نقطه قوت این هنرمند کرد دانست و افزود: اگر زیرک تحصیل کرده بود قطعا نمی توانست واژگان اصیل کردی را به ما و نسل های بعدی انتقال دهد.
وی تصریح کرد: حسن زیرک اسطوره موسیقی کردستان است که به یقین می توان گفت که زیرک دیگر در چنین  حد و اندازه ای هیچ وقت متولد نخواهد شد و کسانی که کارهای وی را تقلید می کنند از عشق و علاقه بی اندازه به این هنرمند نامی کرد است.
وی گفت: استاد زیرک بیش از ۳۶۲۱ ترانه ساخته که اشعار اغلب آثارش را به صورت بداهه و در آن لحظه که می خواند سروده است.
حسن زیرک سال 1300 در بوکان متولد شد. وی به دلیل صدای متفاوت و قدرت بداهه گویی‌اش سال 1325 با رادیو کُردی تهران و سال 1339 نیز با رادیو کُردی کرمانشاه همکاری می‌کرد که از وی ۳۶۲۱ اثر هنری به یادگار مانده است. 
حسن زیرک در پنجم تیرماه سال ۱۳۵۱ در سن ۵۰ سالگی در بیمارستان بوکان به‌علت از بین ‌رفتن کبد و ناراحتی‌های معده درگذشت و در دامنه کوه نالشکینه بوکان به خاک سپرده شد.
گزارش: کیوان یاری/ خبرنگار