تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۱
یاد و خاطره "قاله مه ره" در بوکان گرامی داشته شد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز دوشنبه 31 خردادماه مراسم نهمین سالگرد مرحوم قادر عبدالله زاده( قاله مه ره) با حضور چهره های برجسته فرهنگی و هنری در بوکان برگزار شد.
موسسه ی فرهنگی و هنری زیرک، عصر در پارک استاد حسن زیرک و در مزار استاد قاله مه ره، با حضور جمعی از عموم مردم، هنرمندان، شاعران و نویسندگان، یاد نوازنده برجسته و مشهور شمشال کردستان را گرامی داشت. 
 سوسن حسن زاده، مسول موسسه ی فرهنگی و هنری زیرک ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان حاضر در این مراسم، یاد و خاطره آن مرحوم را گرامی داشت.
 رسول چوپانی( شوانه) با قرائت شعر، حسین کریمیان، مصطفی ایلخانی زاده با ارائه مقاله، (عوسمانه سوور) با نرمه نی، علی فروتن با حیران، احسان زیرک با آواز، حال و هوای خاصی به این مراسم بخشیدند. 
حضور کم نظیر عموم مردم فرهنگ دوست شهرستان بوکان، مهاباد، سقز، مریوان، بانه، سلیمانیه و سردشت، حس هنرپروری بیشتر را در دل و جان هنرمندان برانگیخت و شنیدن شعر خاقان پولا، آرامش و حس هنردوستی بیشتر را در قلبها روانه کرد.
قادر عبدالله‌زاده ملقب به "قاله مه‌ره" سال ١٣٠٤ در روستای "کولیجه" چشم به جهان گشود.
این هنرمند کُرد، یکی از نوازندگان مشهور شمشال بوده و در ٢٠ کشور جهان در جشنواره و کنسرت‌های مختلف شرکت کرده بود.
این نوازنده مشهور کُردستان همچنین به دلیل فقر مالی نتوانست جایزه کشور آلمان را در سال ١٩٩٣ که به بهترین و اصولی‌ترین نوع نی‌نوازی به ایشان اختصاص یافته بود، دریافت کند.
هنرمند قاله مه‌ره سی و یکم اردیبهشت‌ماه ١٣٨٨ بر اثر بیماری قلبی در سن ٨٤ سالگی درگذشت و در کنار آرمگاه خواننده مشهور کُرد هنرمند حسن زیرک در دامنه کوه ناله شکینه در منطقه "کلتپه" بوکان به خاک سپرده شد.
گزارش: کیوان یاری