تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۱
در زمان وقوع صاعقه هرگز ندوید

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: امسال 4 نفر در اثر صاعقه در استان جان خود را از دست دادند.

عباس جعفری اظهار کرد: با بیان اینکه طی امسال 4 نفر در اثر صاعقه در شهرستانهای تکاب، اشنویه،خوی و سلماس جان خود را از دست دادند افزود: صاعقه یک بلای طبیعی است و افرادی که دچار این حادثه شدند کشاورز و دامدار بودند که برای چرای دامها به صحرا رفته بودند.

وی ضمن هشداربه شهروندان و کشاورزان اظهار کرد: مردم عزیز حدالامکان قبل از حرکت به صحرا از وضعیت جوی ان روز اطلاع کسب کنند و در صورت اینکه مجبور به ترک منزل هستند در فضاهای باز از ایستادن در ارتفاعات و زیر درختان در زمان بروز صاعقه خودداری کنند.

جعفری با بیان اینکه در زمان وقوع رعدو برق به اشیاء فلزی از قبیل کلنگ، باتوم کوهنوردی ، لوازم فنی سنگ نوردی، عینک با فریم فلزی و هر وسیله فلزی دیگر دست نزنید گفت: درصورتی که در اتومبیل خود سوارید از نزدیکی و تماس با قسمت های فلزی خودرو اجتناب کنند تا زمان 10 تا 20 دقیقه ای رعدو برق تمام شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی ادامه داد: در صورتی که محیط سرپوشیده امنی در صحرا برای استتار در زمان رعدو برق نیافتید ندوید و سریعا بر روی پارچه ای نشسته ، دولا شوند هرگز به طور مستقیم روی زمین دراز نکشید.

جعفری ادامه داد: ایستادن در ارتفاعات و دویدن در  جریان صاعقه  به عنوان انتن عمل کرده و در جذب الکتریسیته ناشی از رعد و برق سرعت می یابد.

منبع: ایسنا